Dom » Nieruchomość

Notariusz a podatek od zakupu nieruchomości

Notariusz a podatek od zakupu nieruchomości
Zobacz więcej zdjęć »
Zakup mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami w postaci kosztów transakcyjnych i kosztów kredytu hipotecznego. Wysokość wydatków różni się w zależności od tego, czy mieszkanie zostało kupione na rynku pierwotnym czy też na rynku wtórnym. O jakich kwotach jest zatem mowa?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy też z rynku pierwotnego?
Każda osoba decydująca się na zakup mieszkania, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia z tego tytułu konkretnych podatków. Na wysokość wydatków bezpośrednio wpływa to, z jakiego rynku pochodzi nabyta nieruchomość.  

Opodatkowanie zakupu mieszkania z rynku wtórnego
Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, kupujący ma obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości rynkowej nieruchomości. Obliczeniem należnego podatku o odprowadzeniem go zajmuje się notariusz, który sporządził umowę.

Opodatkowanie zakupu mieszkania z rynku pierwotnego
Jeśli mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego od dewelopera, to kupujący nie jest zobowiązany do zapłacenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż sprzedający jest już opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Pozostałe podatki
Na kupującym spoczywa nie tylko sam koszt zakupu mieszkania i 2% podatek w przypadku zakupu go z rynku wtórnego, ale także koszty związane z wizytą w kancelarii notarialnej. Konieczne jest zapłacenie notariuszowi wynagrodzenia za sporządzenie przez niego umowy sprzedaży oraz podatku VAT w wysokości 23% (pobierany od taksy notarialnej).

Do transakcyjnych kosztów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego zalicza się taksę notarialną, odpis aktu notarialnego, otwarcie księgi wieczystej i wpis prawa własności w księgę wieczystą. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny dochodzą jeszcze dodatkowe koszty w postaci wpisu prawa własności w księgę wieczystą, wpisu hipoteki zwykłej w księgę wieczystą, podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki zwykłej oraz ubezpieczenie nieruchomości z cesją i ubezpieczenie pomostowe.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Zajrzyj na: poznanskie-kancelarie-notarialne.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

not24

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 115435 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )