Firma » Prawo
Notariusz - jakie czynności prawne wykonuje?
Zobacz więcej zdjęć » |
Regulacje prawne
Wszelkie czynności, które wykonują osoby związane z prawem – a więc sędziowie, adwokaci, prawnicy, a także notariusze – są ściśle określone w odpowiednich ustawach. O tym, co robi w ramach swojej pracy notariusz, traktuje Prawo o notariacie, ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku. Ustawa ta określa nie tylko szereg czynności wykonywanych przez notariusza, ale nakreśla ogólne przesłanki jego pracy. Notariusz musi wykonywać swoją pracę tak, by była ona w pełni zgodna z prawem, a przy tym zrozumiała dla klienta, który do notariusza się zwraca. Wszelkie informacje na temat pracy, porad i konsultacji notarialnych znajdziesz na http://notariusz-derkowska.pl/czynnosci-notarialne/
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jakie czynności wykonuje notariusz?
We wspomnianej wcześniej ustawie, a konkretnie w artykule numer 79 tej ustawy, zostały wyróżnione czynności notarialne. Należą do nich wymienione niżej działania:
· sporządzanie aktów notarialnych,
· sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia,
· doręczanie oświadczeń,
· spisywanie protokołów,
· sporządzanie protestów, weksli i czeków,
· przyjmowanie na przechowanie: pieniędzy, dokumentów i papierów wartościowych,
· sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów,
· sporządzanie na żądanie stron: projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów,
· sporządzanie innych czynności wynikających z odrębnych przepisów,
· bezpłatna informacja w zakresie dokonywanych czynności,
· dokonywanie czynności notarialnych także poza siedzibą Kancelarii, jeśli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności.
Co się tyczy przyjmowania na przechowanie wymienionych przedmiotów, nie mogą one być przechowywane gdziekolwiek. Pieniądze trafiają na konto bankowe, zaś dokumenty muszą być przechowywane w kopertach opatrzonych podpisami właścicieli. Warto również wyjaśnić ostatni wymieniony punkt. Większość spraw, z jakimi zwracają się do notariusza klienci, rozwiązywanych jest bowiem w kancelarii notarialnej. Notariusz ma obowiązek cierpliwie i zupełnie nieodpłatnie wyjaśnić poszczególne etapy swojej pracy w konkretnym przypadku, by korzystający z jego usług klient był w pełni świadom tego, jak przebiega jego sprawa. Interesy, z którymi klienci przychodzą do notariusza, muszą być potwierdzone na piśmie, w formie urzędowego dokumentu.
Z drugiej strony: czego nie wolno notariuszowi robić
W ustawie Prawo o notariacie zostało jasno pokazane to, co należy do zadań notariusza. Są jednak rzeczy, których robić mu nie wolno – oczywiście ujęte w dużo bardziej ogólny sposób. Notariusz nie może podjąć się wykonania jakiejkolwiek czynności notarialnej, jeżeli jest ona niezgodna z prawem. Nie może też wyjawiać informacji na temat sprawy, której się podjął – obowiązuje go ścisła tajemnica.
Nadesłał:
JustynaZ
|
Komentarze (0)