Technologie » Internet

Nowe oszustwo związane z ubezpieczeniami zdrowotnymi

FBI ostrzega: rośnie fala cyberoszustw związanych z ubezpieczeniami zdrowotnymi. Celem ataków są dane medyczne i finansowe pacjentów. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa apelują o czujność – przestępcy podszywają się pod agentów ubezpieczeniowych, wykorzystując coraz bardziej wyrafinowane metody.

Oszuści wyłudzają dane medyczne i finansowe


Z ostrzeżenia opublikowanego przez FBI wynika, że ​​oszuści wykorzystują realistycznie wyglądające wiadomości e-mail i SMS, podszywając się nie tylko pod pracowników sektora ubezpieczeniowego, lecz także pod ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa, którzy rzekomo chcą „pomóc” w rozwiązaniu nieistniejącego problemu.


Warto zauważyć, że obecne internetowe oszustwa są bardzo trudne w wykryciu, ponieważ przestępcy zaczęli używać w korespondencji przekonujących szczegółów, w tym oficjalnych logotypów prawdziwych firm i technicznej terminologii. Dzięki podniesieniu wiarygodności komunikatów oraz szablonów wiadomości e-mail oszuści coraz skuteczniej wyłudzają dane od swoich ofiar, w tym informacje zdrowotne, dokumentację medyczną, dane związane z bankowością i dane dostępu do kont.


Przestępcy wysyłają e-maile i wiadomości tekstowe do pacjentów i pracowników służby zdrowia, fabrykując oficjalne komunikaty od zaufanych organów służby zdrowia” – czytamy w komunikacie prasowym FBI. „Wiadomości te mają na celu wywarcie presji na ofiary, aby ujawniły chronione informacje dotyczące zdrowia, dokumentację medyczną, osobiste dane finansowe lub zapewniły zwrot kosztów rzekomych nadpłat za usługi lub usługi nieobjęte ubezpieczeniem”.


Na co warto zwrócić uwagę, gdy kontaktuje się z nami rzekomy agent ubezpieczeniowy?


Próba wywołania strachu i poczucia pilności: Internetowi oszuści korzystają z metod socjotechnicznych. W swoich komunikatach zawierają informacje, które mają wzbudzić strach i poczucie pilności u ofiary.


Obiecywanie korzyści finansowej: W phishingowych wiadomościach zauważono obietnice zwrotu nadwyżki finansowej. Oszuści proszą swoje ofiary o ich dane bankowe, aby przelać na nie środki. Jest to typowe oszustwo, które ma na celu wyłudzenie danych.


Podszywanie się pod instytucje użyteczności publicznej i władze: Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod oficjalnych przedstawicieli ubezpieczycieli lub jednostek dochodzeniowych, aby zwiększyć swoją wiarygodność i wywierać wpływ na swoje ofiary.


Jak nie dać się oszukać? Najlepsze rady od FBI


Zachowaj sceptycyzm: FBI i zespół Bitdefender radzą, aby podchodzić do nieoczekiwanych wiadomości ze sceptycyzmem. Szczególnie jeśli rozmówca stara się wzbudzić w Tobie strach lub zmusić do szybkiego działania. Pamiętaj także o tym, aby nigdy nie wysyłać nieznanemu interlokutorowi swoich danych logowania.


Zawsze weryfikuj podejrzanego rozmówcę: Gdy otrzymasz nieoczekiwaną wiadomość lub telefon od kogoś, kto twierdzi, że jest agentem ubezpieczeniowym, zweryfikuj jego tożsamość, wykorzystując oficjalne dane organizacji, którą rzekomo reprezentuje.


Uważaj na linki i podejrzane załączniki: Pamiętaj o tym, aby nie klikać podejrzanych linków i unikać pobierania załączników, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.


Zadbaj o swoje hasła: Korzystaj z unikalnych i skomplikowanych haseł. Nigdy nie używaj tego samego kodu zabezpieczającego na kilku kontach i jeśli to możliwe, stosuj weryfikację dwuetapową.


Ochrona przed nowoczesnymi oszustwami internetowymi jest coraz trudniejsza. Cyberprzestępcy podczas korespondencji z ofiarą korzystają nie tylko z najskuteczniejszych metod manipulacyjnych, lecz także ze wsparcia ze strony AI. Dlatego to niezwykle istotne, aby zawsze zachowywać czujność podczas rozmowy z kimś, kto nieoczekiwanie się z nami skontaktuje. Warto także pamiętać o tym, aby zabezpieczyć swoje urządzenie za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, który uchroni nas nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, lecz także przed niebezpiecznymi linkami, spreparowanymi stronami internetowymi i innymi internetowymi zagrożeniami” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe.


Źródło:https://bitdefender.pl/nowe-oszustwo-zwiazane-z-ubezpieczeniami-zdrowotnymi/


Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Data udostępnienia: 04.07.2025


Z pozdrowieniami 

Piotr Rozmiarek

E-mail: piotr.r@marken.com.pl  |  Tel. bezpośredni: 570 400 019



Informacje o firmie Bitdefender

Bitdefender to rumuński dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz światowy lider chroniący miliony użytkowników. Bitdefender jest częstym zdobywcą wielu branżowych nagród i uznaną światową marką. Od 2001 roku konsekwentnie dostarcza najwyższej jakości produkty służące do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno użytkownikom domowym, jak i wielkim korporacjom i rządowym instytucjom. Bitdefender jest znany ze swojej innowacyjności oraz wyposażania swojego oprogramowania w najnowsze technologie, takie jak uczenie maszynowe, heurystyka oraz EDR i XDR.





Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Bitdefender Polska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »