Dom » Budownictwo

Nowe pompy ciepła Junkersa

Nowe pompy ciepła Junkersa
Zobacz więcej zdjęć »
Bez wątpienia najbardziej energooszczędnymi urządzeniami dostępnymi w ofercie producentów, które mogą ogrzewać i zaopatrywać budynki w ciepłą wodę przez cały rok, są pompy ciepła.

Ze względu na niskie koszty eksploatacji stają się one coraz bardziej popularne na polskim rynku. Szacuje się, że dostarczając 1 kW energii do pompy ciepła, można otrzymać aż 4 kW „za darmo". Wiosną na rynku polskim pojawiły się nowe pompy ciepła JUNKERSA.

Do niedawna przy wyborze systemu grzewczego dla domu jednorodzinnego, nasz dylemat ograniczał się do trzech typów instalacji: ogrzewania olejowego, gazowego lub stałopalnego. Tymczasem istnieje alternatywa dla tych tradycyjnie przyjętych rozwiązań. Pompa ciepła nie pracuje z paliwami stałymi, lecz z bezpłatnym i niewyczerpywalnym źródłem energii pochodzącym z wnętrza ziemi, wody gruntowej lub powietrza. Takie urządzenia funkcjonują już od wielu lat w Skandynawii czy u naszych zachodnich sąsiadów, zyskując z roku na rok coraz większą popularność. W Szwecji obecnie 90% nowo budowanych domów wyposażonych jest w pompy ciepła, a w Niemczech, co drugi nowy dom ma instalacje grzewczą opartą na pompie. Rosnące ceny paliw stałych dotykające także nas sprawiają, że rozwiązania pozwalające uniezależnić się m.in. od dostawców gazu stają się najlepszym sposobem dbania o nasze portfele. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że przeciętna polska rodzina mieszkająca samodzielnie, wydaje rocznie na ogrzewanie prawie 3,5 tysiąca złotych (zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w maju 2008 przez 4P Research MIX na zlecenie BOSCH, JUNKERS, OSRAM). A dzięki pompie ciepła posiadacze domów mogą zaoszczędzić nawet połowę kosztów eksploatacyjnych w porównaniu do kotłów olejowych lub gazowych.

Ponadto, aby osiągnąć 100% mocy grzewczej, pompa ciepła wykorzystuje do 70% energii zawartej w gruncie lub w powietrzu. Zużywa przy tym tylko 30% elektrycznej energii zasilania, na czym korzysta także środowisko naturalne.

Pompy ciepła korzystają z zasobów cieplnych ziemi i w zależności od rodzaju instalacji, za pomocą sond lub kolektorów gruntowych „przepompowują" uzyskane ciepło, wykorzystując jako napęd energię elektryczną zwiększają jego temperaturę, która oddawana jest wodzie w obiegu grzewczym. JUNKERS ma w swojej ofercie dwa typy pomp ciepła - pozyskujących ciepło z ziemi lub z powietrza.

Energia z powietrza
Pompy ciepła określane jako „powietrze - woda" pozyskują energię z powietrza. Mają one trzy różne zakresy mocy: 6, 8 lub 10 kW. Instalacja takiej pompy jest bardzo prosta, a w przeciwieństwie do pomp gruntowych, nie są potrzebne kosztowne odwierty ani kolektory gruntowe. Skraca to czas montażu całej instalacji oraz znacznie redukuje koszty inwestycyjne. Kompletne urządzenie składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego, które tworzą powietrzno-wodne urządzenie do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody. Moduł wewnętrzny zawiera podgrzewacz c.w.u. i regulator pogodowy w języku polskim z panelem sterowania oraz wyświetlaczem graficznym. Jeżeli moduł zewnętrzny nie dostarcza wystarczającej ilości energii do ogrzania domu, wspomagany jest dodatkowo przez wbudowaną grzałkę elektryczną. Pompa o mocy 10 kW w odległości 4 metrów ma głośność tylko 41 dB(A), co jak na tak zaawansowane technologicznie urządzenie jest bardzo dobrym wynikiem. Maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć „na wyjściu" z pompy to 65°C. Pojemność robocza zasobnika ciepłej wody użytkowej wbudowanego w moduł wewnętrzny to 163 l.

Ciepło z wnętrza ziemi
W ofercie JUNKERSA znajdują się także pompy określane jako „solanka - woda" pozyskujące energię z ziemi - przy zastosowaniu wymienników (kolektorów) poziomych lub sond pionowych. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest przewidywalna i stała moc cieplna źródła dolnego, związana z niewielkimi wahaniami temperatury gruntu. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, w których znaczącą pozycję stanowią roboty ziemne, układanie kolektorów rurowych i koszty wiercenia otworów pod sondy pionowe. Klienci mają do wyboru pompy z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o mocach: 6; 7,5; 9 i 11 kW oraz pompy bez zintegrowanego zasobnika o mocach 6; 7,5; 9; 11; 14 i 17 kW. Do kompletu można dokupić także zasobniki ciepłej wody użytkowej. Wszystkie urządzenia wyposażone są w dogrzewacz elektryczny, który pomaga osiągnąć wymaganą temperaturę w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika grzewczego. Wbudowany specjalny panel sterowania pogodowego Rego 600 obsługuje do dwóch obiegów grzewczych, które możemy dostosować do wymogów naszego domu (np. podział na parter i użytkowe poddasze). Wszystkie pompy ciepła JUNKERSA wyposażone są w kompresor wyprodukowany specjalnie na potrzeby tych urządzeń - sprężarkę typu Scroll firmy Mitsubishi Electric, która zapewnia cichą i bezwibracyjną pracę pompy ciepła. Dodatkowo, aby zwiększyć komfort użytkowników, sprężarka jest zamontowana na specjalnych amortyzatorach tak, aby użytkownicy nie odczuwali jej obecności w urządzeniu.

Jaką pompę wybrać?
Przy wyborze systemu grzewczego istotną rolę odgrywa wiele różnych czynników. Koszty energii, dostępna powierzchnia zabudowy, ekologia, kwestie finansowe - to tylko niektóre z nich. Rozważając zakup pompy ciepła, należy uwzględnić też takie elementy, jak wydajność, moc grzewcza, czy wreszcie sposób pozyskiwania ciepła. Ważne jest też dobranie, stosownie do wymagań, źródła dolnego o właściwych parametrach oraz zaprojektowanie instalacji centralnego ogrzewania. Wybór odpowiedniej pompy cieplnej należy powierzyć instalatorowi.

Nasza pompa ciepła powinna pracować oszczędnie, to znaczy, przy możliwie najmniejszym zużyciu prądu wytwarzać jak najwięcej ciepła. W charakterystyce produktu wytwórcy podają tzw. wartość COP (ang.: COP = Coefficient of Performance) jako miarę efektywności energetycznej. Nowoczesne urządzenia, na przykład serie pomp TM i TE JUNKERSA, otrzymują w optymalnych warunkach bardzo wysoką wartość COP, która wynosi nawet 5,0. Oznacza to, że dzięki wkładowi jednego kilowata energii elektrycznej, uzyskujemy użytek energii cieplnej w wysokości 5 kilowatów - z tego 4 kilowaty są bezpłatne. Warunkiem wysokiej wartości COP jest niska temperatura na zasilaniu. Dlatego pompy ciepła powinny być w miarę możliwości wykorzystywane w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym.

Szczególnie ważne przy wyborze pompy ciepła jest precyzyjne zaplanowanie instalacji. Zbyt duże urządzenia zwiększają koszt inwestycji. Należy przy tym pamiętać, że pompę ciepła dla domów jednorodzinnych dobiera się zazwyczaj na około 80% wynikającego z obliczeń zapotrzebowania na ciepło. Pozostałe 20% mocy grzewczej jest wykorzystywane tylko przez kilka dni w roku, podczas największych mrozów. Pokrycie tego deficytu w pełni zapewnia zamontowany w pompie dogrzewacz elektryczny.

Z kolei w przypadku źródła dolnego częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych wykonawców jest „sztukowanie" przewodów z solanką. Rura, która stanowi jedną pętlę, nie powinna być nigdy i w żaden sposób łączona. Przestrzeganie tej reguły pozwoli zapewnić długą i niezawodną eksploatację całego systemu.

Urządzenie modułowe czy kompaktowe?
Na rynku dostępne są pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem wody - tzw. urządzenia modułowe - i pompy z dodatkowo dołączanym z zasobnikiem wody - tzw. urządzenia kompaktowe. Z powodu ograniczonej pojemności zasobnika urządzenia modułowe są przeznaczone dla małych gospodarstw domowych liczących do trzech osób. Dla większych gospodarstw domowych i w celu zapewnienia większego komfortu dostawy ciepłej wody, polecane są urządzenia kompaktowe z osobnym zasobnikiem.

Więcej informacji: www.junkers-energieodnawialne.pl, www.pompa.junkers-energieodnawialne.pl

Dział Techniki Grzewczej firmy Bosch to wiodący europejski producent urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody. W 2007 roku osiągnął światowy obrót w wysokości 2,8 miliarda euro (69% obrotu pochodziło spoza Niemiec) zatrudniając ponad 13 tysięcy pracowników. W dziale skupionych jest kilkanaście silnych międzynarodowych i regionalnych marek, m.in. Junkers i Buderus, a zróżnicowana oferta produktowa pochodzi z 18 fabryk z Europy i Ameryki Północnej. W Polsce Junkers jako dział branżowy firmy Robert Bosch Sp. z o.o. jest obecny od 1993 roku.

Więcej: www.bosch-thermotechnology.com, www.bosch-thermotechnik.de, www.junkers.pl, www.junkers-energieodnawialne.pl, www.szkolenia-junkers.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 271 tys. pracowników, wyniosły w 2007 roku 46,3 mld euro. Na grupę Bosch składa się spółka Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 50 krajach świata. Ta światowa sieć rozwojowa, produkcyjna i dystrybucyjna jest podstawą do dalszego rozwoju. Każdego roku Bosch przeznacza ponad 3 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową i zgłasza do patentu ponad 3 tys. innowacji. Przedsiębiorstwo zostało założone w Stuttgarcie w 1886 roku jako "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" przez Roberta Boscha (1861-1942).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Robert Bosch Sp. z o. o.
http://www.bosch.com

Komentarze (2)

  • avatar
    panroman 2016-08-07 09:57:06

    Zdarza się, że junkersy się psują, ale od czego są serwisy;) W Częstochowie polecam www.naprawy-gazowe.pl.

  • avatar
    delfina 2009-11-17 21:24:24

    Dobrze że coraz więcej ludzi wie w ogóle co to jest pompa ciepla. Nie dość że ekologiczne rozwiązanie to jeszcze można wiele zaoszczędzić. Osobiście od Junkersa wolę firmę Nateo, z która juz kilka razy miałam przyjemność. Zreszta na swojej stronie mozna zadać każde pytanie odnośnie pompy, tak jak w artykule pisano o tym że do każdego rodzaju budynku należy odpowiednio wszystko wybrać.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »