Dom » Budownictwo

Nowoczesny system instalacyjny Keller PEX

Nowoczesny system instalacyjny Keller PEX
Zobacz więcej zdjęć »
System Keller PEX – coraz częściej stosowany w instalacjach zimnej/ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, ogrzewania płaszczyznowego, sprężonego powietrza, wody lodowej, czy niektórych technologicznych w przemyśle.

System Keller PEX, bazujący na wykorzystaniu rury wielowarstwowej łączonej poprzez zaprasowanie, należy do grupy najnowocześniejszych rozwiązań instalacyjnych na rynku. Decydują o tym dwa czynniki: budowa oraz technika łączenia rur, które mają budowę wielowarstwową. Ich rdzeniem jest aluminiowa rura o grubości od 0,2mm zgrzana wzdłużnie, ultradźwiękowo „na zakładkę", która wytrzymuje ciśnienie 10 bar. Po dołożeniu na zewnątrz i od wewnątrz rury aluminiowej warstw tworzywa (PERT), mocowanych do aluminium specjalnym spoiwem, uzyskujemy rurę mogącą pracować pod jednoczesnym wpływem ciśnienia i temperatury na poziomie, odpowiednio 10 bar i 95°C. Takie połączenie tworzywa i materiału tradycyjnego sprawia, że rury Keller PEX stanowią unikalne połączenie zalet tworzywa sztucznego i metalu oraz charakteryzują się odpornością na korozję i osadzanie kamienia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Głównymi zaletami systemu Keller PEX są:

  • trwałość oceniana na co najmniej 50 lat,
  • higieniczność - PERT jest nietoksyczny i obojętny w stosunku do wody,
  • uniwersalność - możliwy do zastosowania w instalacjach: zimnej/ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania, ogrzewania płaszczyznowego, sprężonego powietrza, wody lodowej, technologicznych w przemyśle,
  • elastyczność - promień gięcia rury wynosi 4-5 Dz (średnica zewnętrzna rury),
  • brak pamięci kształtu - rury można wyginać bez konieczności stosowania łuków stabilizujących,
  • bardzo mała wydłużalność cieplna (0.025mm/mK), porównywalna z rurami stalowymi i miedzianymi,
  • szczelność na dyfuzje tlenu - zarówno rury jak i kształtki są w 100% szczelne na przenikanie tlenu do instalacji,
  • absolutna szczelność wykonywanych połączeń,
  • możliwość połączenia z każdym rodzajem instalacji,
  • niski ciężar (200 mb. rury o średnicy 16mm waży zaledwie 24 kg).


W systemie dostępne są rury i kształtki o średnicach od 16 do 32mm wraz z zestawem niezbędnych akcesoriów oraz narzędzia do montażu. Kształtki produkowane są z prasowanego, niklowanego mosiądzu, odpornego na odcynkowanie, co sprawia, że są odporne na korozje. W systemie Keller PEX istnieje możliwość łączenia rury z wykorzystaniem trzech typów kształtek. Podstawowym sposobem łączenia rur Keller PEX jest użycie złączek zaprasowywanych. Połączenie rury z kształtką uzyskujemy wgniatając (wprasowując) rurę w profil kształtki, w strefie złącza, za pomocą zaciskarki wyposażonej w szczęki typu U, dostosowane do typu kształtki. Szczelność komory połączeniowej gwarantują dwie uszczelki oringowe idealnie wkomponowane w strefę złącza. Wykonywanie połączeń tego typu jest możliwe w szlichcie podłogowej lub bruździe ściennej.

Kolejnym typem połączeń są połączenia z wykorzystaniem złączek skrętno-zaciskowych. Złączki typu connector core, takie jak półśrubunek zaciskowy stosowane są do wykonywania podejść do grzejników oraz rozdzielaczy w systemach ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Składają się z korpusu, pierścienia przeciętego oraz nakrętki zewnętrznej. Połączenie przy użyciu kształtek tego typu powstaje poprzez wgniatanie, przy pomocy klucza monterskiego, umieszczonej pomiędzy nakrętką zewnętrzną, a korpusem kształtki rury w profil kształtki. Całość doszczelniana jest dwoma oringami. Cechą charakterystyczną półśrubunku jest zakończenie korpusu kształtki w formie sfazowania typu stożkowego (euroconus), dodatkowo doszczelnionego oringiem, co pozwala na idealnie wkomponowanie w nyple rozdzielaczy lub konsol grzejnikowych. Podłączenia wykonywane przy użyciu tego typu kształtek są rozłączne, a więc ich montaż jest możliwy wyłącznie w widocznych miejscach, gdzie złącze jest widoczne i możliwe do wymiany. Półśrubunki dostępne są w średnicach 16 i 20mm, z nakrętką z gwintem wewnętrznym ¾ typu EC (euroconus).

Pozostałe złączki skrętno-zaciskowe łączone są identycznie jak kształtki typu connector core, z tą różnicą, że korpus kształtki sfazowany jest w sposób typowy dla instalacji wodnych. Kształtki tego typu przydatne są przy montażu instalacji natynkowych - połączenia przy użyciu kształtek skrętno - zaciskowych uznawane są za rozłączne i jako takie nie mogą być wykonywane przy montażu instalacji prowadzonych podtynkowo lub podposadzkowo. Gama gwintów i średnic to odpowiednio 16-25mm i ½", ¾", 1".

Duża elastyczność i dobry promień gięcia rur daje możliwość ich łatwego wyginania (minimalny to 4xDz rury). Dzięki sprężynom zewnętrznym możliwe jest wyginanie rur na dowolnym jej odcinku, natomiast dzięki sprężynom wewnętrznym - na jej odcinku końcowym.

System KELLER PEX objęty jest 10-letnią gwarancją. Dodatkowo, instalatorzy otrzymują szczególnego typu ochronę ubezpieczeniową każdej inwestycji, wykonanej w systemie złączek zaprasowywanych. Inwestycje realizowane w systemie KELLER PEX, mogą być objęte ubezpieczeniem na okres 10 lat, do wartości 4 000 000 PLN. Warunkiem skorzystania z ubezpieczenia jest wykonanie instalacji według wytycznych zawartych w poradniku technicznym, dostępnym m.in. na stronie:

http://www.grupa-sbs.pl/upload/download/files/instalator2sbs_web.pdf



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa SBS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »