Społeczeństwo » Społeczeństwo

Nowy styl życia seniora

Seniora często postrzega się jako osobę, która najlepsze lata ma już za sobą, a czas który jej pozostał powinna spędzić na bujanym fotelu. Wbrew tej opinii okazuje się jednak, że jesień życia może być wyjątkowym okresem dla każdej osoby.

Polski rynek usług dla seniorów w coraz większym stopniu pozwala na przeżycie drugiej młodości na wiele wyjątkowych sposobów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Nie chodzi o to, ile ma się lat, ważne jak się starzeje

Ulrich Pramann

W czasach dynamicznie rozwijającego się rynku usług dla seniorów powyższy cytat nabiera szczególnego znaczenia. Inicjatywy podejmowane przed przedsiębiorców sprawiają, że bycie seniorem nabiera nowego, pełnego znaczenia. Poniżej kilka informacji o tym jak korzystając z dobrodziejstw rynku żyć pełnią życia.

Podróże kształcą, uczą, bawią

Dzięki programowi Europe Senior Tourism, przygotowanemu przez rząd Hiszpanii i autonomiczne rządy Balearów i Andaluzji, osoby w wieku 55- 75 lat mogą korzystać z uroków Półwyspu Iberyjskiego na preferencyjnych warunkach. W ramach inicjatywy, wspieranej przez Unię Europejską, przeznaczone zostało aż 1 mln euro na dofinansowanie wycieczek europejskim seniorom. Podróż do Hiszpanii można odbyć już za 350 euro, korzystając z zakwaterowania w 4 gwiazdkowym hotelu. Dla porównania, wyjazd z biurem podroży, które nie przystąpiło do programu często pociąga za sobą koszty nie mniejsze niż 450-500 euro za tydzień pobytu. Dodatkową atrakcją wyjazdów jest specjalny program, który pozwala seniorom na korzystanie z różnego rodzaju zajęć sportowych, lekcji tańca czy terapii śmiechem.

Bogata oferta biur podróży pozwala także na korzystanie z wycieczek krajowych. Dla zainteresowanych poznawaniem bliższych i dalszych zakątków Polski przygotowane zostały również i takie oferty. Popularne miejscowości nadmorskie jak Międzyzdroje, Pobierowo, Darłowo czy górskie klimaty w Karpaczu albo Wiśle, dają seniorom wiele okazji do podróży. Obok wyjazdów turnusowych organizowane są również tzw. wycieczki objazdowe, trwające od jednego do kilkunastu dni. Biura podróży dbają o to aby w ramach takich wyjazdów seniorzy mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich programów oraz niższej niż w pozostałych przypadkach ceny.

Równie popularna jak oferty biur podróży staje się samoorganizacja seniorów, którzy w ramach zakładanych stowarzyszeń, tzw. klubów seniora, organizują wycieczki dla członków grup. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przygotowuje wycieczki nawet kilkunastodniowe już od 40 zł za dzień. Atrakcyjną ofertę wyjazdów dla seniorów znaleźć można także na stronach internetowych poszczególnych klubów. Na uwagę zasługuje choćby harmonogram przedstawiony na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora.

Doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu są również sanatoria. Położone w ciekawych miejscach jak Duszniki Zdrój czy Jastarnia, oprócz swoich funkcji leczniczych czy rehabilitacyjnych pełnią również rolę ośrodków wypoczynkowych. W ramach turnusów seniorzy korzystać mogą w wielu przypadkach z ciekawej oferty programowej jak zajęcia na basenie, spacery czy wyprawy rowerowe. Dodatkowym atutem wyjazdów sanatoryjnych jest możliwość otrzymania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Anima sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch

Dostosowana do każdej pory roku, uwzględniająca zawartość portfela prawie każdego seniora, oferta sportowa sprawia, że każdy znajdzie dyscyplinę dla siebie. Aktywność fizyczna to nie tylko droga do zdrowego trybu życia ale również doskonała okazja do poznania nowych osób i dzielenia się pasją.

Coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej w naszym kraju staje się sport rodem ze Skandynawii, który nie wymaga jednak obecności śniegu. Mowa bowiem o Nordic Walkingu, tak zwanego marszu z kijkami. Wymyślona w Finlandii w latach 20 XX wieku forma relaksu i spędzania wolnego czasu zdobywa coraz więcej zwolenników także w Polsce.

- Nordic Walking jest najlepszą formą rekreacji dla seniorów. Z uprawianiem Nordic Walkingu nie wiążą się żadne przeciwwskazania- mówi Marta Grala, fizjoterapeutka. W czasie marszu pracują wszystkie mięśnie, wzmacnia się układ krążenia, oddechowy i nerwowy. Dodatkowo przez cały czas jest się asekurowanym przez kijki- argumentuje Grala.

W parze ze sportowym i zdrowotnym aspektem Nordic Walkingu idzie również element towarzyski. Długie, nie obciążające stawów spacery, to także doskonała okazja do równie długich rozmów czy wymieniania się plotkami. Złośliwi nazywają ten sport „plotki walking". Taką informacje powinno się odbierać raczej jako atut takich spacerów, których nie daje ani bieganie ani jazda rowerze.

Seniorzy mogą liczyć także na promocje w szkółkach Nordic Walking gwarantujące im 10% rabatu. Ceny zaczynają się nawet od 12 zł za trening. Kijki można zakupić już za 30- 40 PLN. Jeśli jednak warunki finansowe nie pozwalają komuś na korzystanie z profesjonalnych treningów można dołączyć do grup prowadzonych przez studentów z AWFu. W tym wypadku wymagane są jedynie kijki. Na przykład we Wrocławiu takie maszerujące grupy można spotkać w Parku Szczytnickim czy Parku Południowym.

A jeśli pogoda nie sprzyja? Skorzystać można z fitness

Takie usługi to już codzienność. Centra fitness prześcigają się w wymyślaniu nowych programów dostosowanych dla seniorów, zarówno pod względem wieku, potrzeb jak i występujących schorzeń. Jak widać, sport ten nie jest adresowany tylko dla ludzi młodych. Fitness to prosty sposób na relaks. Regularne ćwiczenia i odpowiedni trening pozwalają na opóźnienie występujących oznak starzenia się. Zajęcia fitness, raz w tygodniu można rozpocząć w profesjonalnym centrum już od 20-30 zł za miesiąc.

Doskonałym zajęciem dla osób, które obawiają się nadmiernego zmęczenia, ale jednak chcą być aktywne fizycznie jest aqua fitness. Zajęcia łączące w sobie elementy pływania i gimnastyki pozwalają utrzymać dobrą kondycję oraz wzmocnić odporność organizmu. Z kolei wykonywanie przygotowanych ćwiczeń w basenach sprawia, że organizm męczy się wolniej, a mięśnie są bardziej rozluźnione. Jednym słowem sanus per agua- zdrowie przez wodę.

Na rynku sportów dla seniorów w pełni sprawdza się dość kolokwialne, lecz popularne stwierdzenie „do wyboru do koloru". Do wyżej wymienionych form aktywności fizycznej dodać można wiele innych możliwość spędzania czasu, które cieszą się powodzeniem wśród seniorów, jak narty, rowery, czy coraz bardziej popularna petanquea, zwana inaczej grą w bulle.

Nowe technologie na co dzień

Posiadanie własnego telefonu komórkowego już dawno przestało być wyznacznikiem statusu społecznego. Nowe oferty na rynku oraz wyjątkowe modele telefonów sprawiają, że posiadanie takiego urządzenia staje się przede wszystkim przyjemnością.

Na rynku usług telekomunikacyjnych obok telefonów, których opcji nie sposób wyliczyć, pojawiają się także aparaty dostosowane do szczególnych oczekiwań seniorów. Choć jeszcze do niedawna, osoby starsze były marginalizowane ze względu na swój wiek przez operatorów telefonii komórkowej, obecnie mamy do czynienia z szybkim rozwojem tego sektora. Sprofilowane telefony dla seniorów pozwalają wyeliminować wiele problemów i ograniczeń które niesie z sobą użytkowanie wielu nowoczesnych telefonów.

- Po pierwsze konstrukcja- telefon nie może być za mały, musi mieć duże klawisze, czytelne znaki, wyświetlacz z dobrym kontrastem, a także dobry głośnik. Po drugie funkcjonalność- telefon powinien mieć ograniczoną do minimum ilość opcji dodatkowych i prosty układ menu, a co za tym idzie, musi dać się w bardzo prosty sposób obsługiwać- wylicza Marcin Kozłowski z Telepolis.pl.

Koszty korzystania z tego typu telefonu zależą od sieci w której taką usługę się wykupi. Sam aparat komórkowy można nabyć już za symboliczną złotówkę. Drugą kwestią pozostaje dobranie odpowiedniego abonamentu.

Obok operatorów telefonii komórkowej na rynku pojawiają nowe, dedykowane seniorom, usługi hi-tech. Jedną z nich jest teleopieka, skierowana m.in. do osób, które prowadzą samotny tryb życia. Estetycznie wykonane urządzenie, kształtem przypominające zegarek lub wisiorek, daje seniorowi możliwość całodobowego mierzenia podstawowych funkcji życiowych - pulsu, ciśnienia krwi. W razie niepokojących wyników, do centrum alarmowego wysyłany jest sygnał ostrzegawczy, który uruchamia procedury wczesnego ostrzegania.

- Pomimo wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, nawet dla osób nieobytych z gadżetami technologicznymi - przekonuje Dariusz Chudzia, partner w Centrum TeleOpieki.

Oprócz funkcji alarmowej urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane w charakterze czysto serwisowym, tak jak ma to miejsce na zachodzie Europy. Użytkownik teleopieki może połączyć się z centrum jeśli potrzebuje skorzystać z porady psychologa, doradcy zakupowego czy też złożyć zamówienie na wybrany posiłek. Ta ostatnia usługa nazywana „cateringiem na zamówienie" jest szczególnie popularna w Niemczech. Osoba ma możliwość połączenia się bezpośrednio z cateringiem i dokonanie zamówienia telefonicznie.

Co prawda w Polsce usługi teleopieki świadczy mniej firm niż te z zakresu telefonii komórkowej, jednak jest to dynamicznie rozwijający się segment rynku, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Cena zakupu takiego urządzenia to ok. 90 PLN. Natomiast miesięczna opłata zbliżona jest do przeciętnego abonamentu jaki oferują sieci telefonii komórkowej.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Część nowoczesnych rozwiązania technologicznych wciąż stanowi dla wielu z nas wyzwanie. Dlatego też na pomoc ruszają placówki edukacyjne, które kierują swoją ofertę właśnie do seniorów. Najbardziej popularną formą angażowania seniorów w dodatkową edukację stały się w Polsce Uniwersytety Trzeciego Wieku. Od ponad 35 lat, powstające w średnich i dużych miastach placówki dają seniorom szansę życia z duchem czasu i zachodzących przemian. Obecnie w Polsce działa 110 UTW, które skupiają ponad 25 tys. słuchaczy (1).

Oprócz zajęć, na których słuchacze mogą zdobywać wiedzę z zakresu nowych technologii, realizowana jest również szeroka gama programów, przygotowanych specjalnie pod kątem seniorów. Obok szkoleń komputerowych, w ramach UTW prowadzone są także lektoraty językowe, zajęcia w pracowniach artystycznych czy zajęcia w sekcjach według zainteresowań.

Senior nie jest tylko biernym słuchaczem ale aktywnie może angażować się w dzielenie swoimi doświadczeniami zawodowymi czy życiowymi. Platforma stworzona w ramach UTW daje przede wszystkim możliwość na podtrzymywanie więzi międzyludzkich i ochronę przed marginalizacją osób starszych.

Spa i Wellness

Dojrzała skóra jest bardziej wymagająca od skóry młodej. Często z braku czasu nie przykładamy wagi do podstawowych kwestii związanych z naszym wyglądem. Korzystanie z usług salonów kosmetycznych, spa czy wellness to nie tylko sposób na poprawienie wyglądu, to także doskonała okazja na osiągnięcie lepszego samopoczucia i podniesienia własnej wartości.

Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów także centra spa i wellness prześcigają się w tworzeniu specjalnie dostosowanych do tej grupy wiekowej programów. Bogactwo oferowanych usług gwarantuje seniorom zarówno szeroką gamę masaży jaki, wyjątkowe zabiegi kosmetyczne czy rewitalizujące. Choć koszt 2-3 dniowego pobytu w centrum spa wiąże się wydatkami kilkuset złotych, to jednak różnorodność oferowanych usług sprawia, że człowiek nabiera nowych sił i więcej chęci do życia.

Decyzja o wyjeździe do centrum spa czy wellness nie musi być koniecznie finansowana z portfela seniora. Dzieci, wnuki, którzy pragną zapewnić swoim najbliższym zdrowie i dobre samopoczucie, mogą podarować raz w roku taki niecodzienny prezent, jakim jest wizyta w spa i wellness.

Jak widać, czasy w których seniorzy siedzieli w domach bawiąc jedynie swoje wnuki i ukrywając swój wiek przed światem to już przeszłość.


(1) www.utw.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Praktycy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »