Dom » Nieruchomość

O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?

O czym pamiętać wynajmując mieszkanie?
Zobacz więcej zdjęć »
Wynajem to dobry pomysł na uzyskanie pasywnego przychodu. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba nic robić, by zarabiać.

Artykuły przygotowany wraz ze specjalistami z Investdom.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jeśli posiadamy mieszkanie na wynajem, jesteśmy szczęściarzami. Perspektywa zarabiania nawet kilkudziesięciu tysięcy rocznie w sposób pasywny sprawia, że na kupno mieszkania pod wynajem decyduje się bardzo wielu ludzi. Bezpieczeństwo inwestycji nie jest jednak tożsame z beztroską. Jeśli chcemy, by nasze lokum przetrwało wiele lat, musimy się o nie troszczyć. W dzisiejszym artykule porozmawiamy, o czym powinniśmy pamiętać, kiedy chcemy wynająć mieszkanie.

Chcę wynająć mieszkanie

To kwestia kilku formalności. Musimy upewnić się, że jesteśmy wpisani do księgi wieczystej jako najemca i możemy rozporządzać nieruchomością. Pamiętajmy, że potencjalny lokator też może sprawdzić tę kwestię przez internet. Jeśli nie jesteśmy właścicielem, ale mamy pisemne pełnomocnictwo - nie ma problemu. W przeciwnym wypadku musimy o nie zadbać. Sprawdźmy też, czy mamy ważny dokument tożsamości. Jeśli chcemy wynająć mieszkanie większej ilości osób (a tak jest zazwyczaj), zadbajmy o to, żeby każda z nich miała podpisaną umowę. Dzięki temu mamy pewność, że odpowiedzialność za ewentualne szkody będzie dzielona na wszystkich lokatorów. Mamy prawo zapytać potencjalnego lokatora o kilka kwestii takich jak: rodzaj zatrudnienia, wysokość jego pensji czy stanowisko, które piastuje. Choć może się to wydawać wścibskie, pozwala nam ustalić, czy możemy zaufać danemu człowiekowi. Nie chcemy przecież mieć problemów z czasochłonną i kosztowną procedurą eksmisyjną.

Umowy, umowy, umowy

Można podpisać umowę w formie zwykłej lub najmu okazjonalnego. Umowa okazjonalna jest lepsza z perspektywy najemcy, ponieważ pozwala na łatwiejsze jej rozwiązanie. Powinniśmy przygotować oświadczenie, w którym zobowiążemy lokatora do wyprowadzki na nasze żądanie. Taki dokument musi też być poświadczony przez notariusza. Dzięki temu jesteśmy bezpieczni i nie musimy martwić się niewłaściwie podjętą decyzją.

Koszta, koszta, koszta

Powinniśmy też dokładnie przemyśleć kwestię kosztów i dążyć do złotego środka: nasze mieszkanie powinno być atrakcyjnie wycenione, ale też przynosić nam zyski. Nienajlepszym pomysłem jest pisanie w ogłoszeniach np: „tysiąc złotych plus czynsz i media”. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką formę rozliczenia, powinniśmy regularnie przedstawiać lokatorom dokładne zużycie wody, prądu itd. Dobra praktyką jest przedstawianie dokładnej kalkulacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie jej wykonać (z powodu np. trudności w oszacowaniu zużycia mediów), powinniśmy dokładnie omówić tę kwestię z lokatorami. W przeciwnym przypadku narażamy się na niepotrzebne spięcia.

Kaucja. Po co?

W każdej umowie najmu powinien znaleźć się zapis na temat kaucji. Zazwyczaj wynosi ona równowartość miesięcznego czynszu. Pamiętajmy, że nie jest to nasz dodatkowy zysk. W założeniach ma ona być przeznaczona na pokrycie ewentualnych szkód. Nie bądźmy naiwni: wynajmując mieszkanie przez wiele lat  prędzej czy później, będziemy musieli w nie zainwestować. Dobrze, jeśli nie musimy tego robić z własnej kieszeni.

Jak widać wynajem mieszkania wiąże się z pewnymi obowiązkami i powinnościami. Wysiłek z pewnością się opłaci. Jeśli uda nam się wynająć lokum zaufanym ludziom i będziemy z nimi w kontakcie, prawdopodobieństwo problemów znacznie się zmniejszy. Do przeczytania w przyszłym tygodniu!

 


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Daniel Getsiński

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »