Dom » Wnętrza

O drewnianych krzesłach

O drewnianych krzesłach
Zobacz więcej zdjęć »
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, które z używanych na co dzień przez człowieka mebli są najbardziej popularne? Dla podpowiedzi – nie jest to łóżko, choć zdawałoby się, że ze względu na to, że wszyscy muszą spać, to każdy powinien mieć w domu czy mieszkaniu chociaż jedno.

Ale to nie o łóżko tutaj chodzi, bowiem w konkursie na popularność mebli traci ono sporo punktów ze względu na swoją bezpośrednią konkurencję. Sen rzeczywiście jest człowiekowi niezbędny (po zbyt długim okresie bez snu można nawet... umrzeć), ale łóżko nie jest w żadnym wypadku niezastąpione. Pominąwszy już szaleńców, którzy śpią na gołej podłodze (czy ewentualnie na jakimś kocu czy karimacie), to wielu ludzi decyduje się na spanie na samym materacu (coś na modłę średniowiecznych sienników), poza tym chrapać można na tapczanach, wersalkach, jakichś odjechanych fotelach a nawet wynalazkach takich jak hamak – i tak dalej, i w ten deseń.
 
Skoro nie łóżko, które wydawało się przecież naturalnym wyborem, to co innego może być najpopularniejszym meblem? Otóż inny sprzęt, który pozwala odpocząć zmęczonym gnatom – stare, dobre krzesła i krzesełka. O tak, można iść właściwie o dowolny zakład, że mebelki te znajdą się w każdym, ale to absolutnie każdym mieszkaniu, gospodarstwie czy domu zamieszkałym przez człowieka. I to co najmniej cztery sztuki, a często jeszcze więcej. Czasami nawet po kilkanaście!
 
Krzesła są naprawdę fascynującym meblem, co potwierdza fakt, że w przemyśle meblarskim są uznawane za mebel prestiżowy. Krzesła drewniane są traktowane jako pewien rodzaj sztuki – w zasadzie nie od dziś wiadomo, że im przedmiot prostszy i wykonany z prostszego materiału, tym większe pole do popisu mają kształtujący je artyści. Nic bowiem nie działa tak stymulująco na ludzi tworzących piękne przedmioty, jak narzucone im pewne ograniczenia. Dlatego docenia się krzesła będące meblami funkcjonalnymi i jednocześnie niezwykle urokliwymi – ale ozdobionymi bez przesadnych i w efekcie niewygodnych ornamentów. Nie bez powodu barokowe krzesełka oglądać dziś można tylko w muzeach i domach pasjonatów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »