Gospodarka » Maszyny

O systemie CNC słów kilka

O systemie CNC słów kilka
Zobacz więcej zdjęć »
CNC, czyli Computerized Numerical Control (komputerowa kontrola urządzeń numerycznych) to technologia, w którą wyposaża się rozmaite obrabiarki. Urządzenia te pracują w trybie automatycznym.

CNC, czyli Computerized Numerical Control (komputerowa kontrola urządzeń numerycznych) to technologia, w którą wyposaża się rozmaite obrabiarki. Urządzenia te pracują w trybie automatycznym. System CNC umożliwia skomplikowane zaprogramowanie procesów obróbki materiałów i dzięki temu osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Za pośrednictwem komputera odbywa się zarządzanie i regulacja procesu tworzenia skomplikowanych kształtów. System CNC zastąpił technologię NC (Numerical Control).

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Cechy obrabiarek CNC

 

Obrabiarki CNC charakteryzują się niewielką podatnością statyczną oraz dynamiczną, wyróżnia je duża moc, automatyczny nadzór i diagnostyka oraz osobny napęd i układ pomiarowy wszystkich osi sterowanych w sposób numeryczny. Maszyny pracujące w ramach technologii CNC cechuje automatyczny pomiar narzędzi, automatyczne ich kodowanie, automatyczne mierzenie przedmiotu podlegającego obróbce, automatyczne pozbywanie się wiórów. Co więcej, obrabiarki CNC wyróżniają się imponującymi wynikami w ramach parametrów obróbki. Omawiane maszyny to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą spełnić zarówno rolę frezarki, wiertarki czy tokarki.

 

Zalety systemu CNC

 

·         Podczas przebiegu procesu technologicznego operator nie musi interweniować.

·         Minimalizuje się ryzyko wystąpienia błędu, procesy produkcyjne nadzorowane są bowiem za pośrednictwem komputera.

·         Praca operatora na stanowisku roboczym jest mniej wyczerpująca, nie musi on bezpośrednio zajmować się maszyną (robi to za pośrednictwem stanowiska komputerowego). Jest to także praca dużo bezpieczniejsza, gdyż brak jest kontaktu z narzędziami obrabiarki.

·         Obserwuje się większą wydajność, szybsze tempo powstawania produktów.

·         Przedmioty powstające przy wykorzystaniu obrabiarek CNC są dokładniejsze.

 

Obrabiarki tradycyjne a maszyny wyposażone w system CNC

 

Budowa obrabiarek tradycyjnych jest zbliżona do budowy urządzeń wzbogaconych o system sterowania CNC. Jednak w przypadku tych drugich mamy ułatwienie w postaci możliwości komputerowego sterowania elementami, które odpowiadają za obróbkę. Działania każdego zespołu są bowiem nadzorowane przez wewnętrzny komputer. Warto podkreślić, że urządzenia konwencjonalne wymagają ręcznego przygotowania parametrów obróbkowych i ręcznego sterowania pracą. W przypadku systemu CNC wszystkie zadania, takie ja regulowanie czy zarządzanie, wykonywane są przez mikrokomputer. Na dodatek wspomniany mikrokomputer ma zdolność wykrywania ewentualnych błędów. Urządzenia z systemem CNC są dużo bardziej wydajne, bowiem wyróżniają się większą prędkością skrawania. W ich przypadku okres główny, pomocniczy i przygotowawczo-zakończeniowy są zauważalnie krótsze. Co więcej, cykle produkcyjne są znacznie krótsze względem czasu pracy maszyn tradycyjnych. Możemy ponadto zauważyć zwiększoną elastyczność produkcji i mało braków produkcyjnych w przypadku maszyn bazujących na technologii CNC. Produkcja, która wykorzystuje system CNC jest bardziej wydajna – w krótszym czasie obserwujemy większe rezultaty.

 

 Autorem artykułu jest Przedsiębiorstwo Produkcyjne „nCNC" z Chojnowa cnc.biz.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nCNC - obróbka metali
http://cnc.biz.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »