Dom » Budownictwo
Obróbki blacharskie dopełnieniem każdego dachu- Blachy Pruszyński
Obróbki blacharskie, chociaż często niezauważalne i traktowanie po macoszemu, stanowią bardzo ważne wykończenie dachu – nie wolno o tym zapominać. Ich głównym zadaniem jest zapobieganiu przedostawaniu się wody – czy to deszczowej, czy roztopowej – pod pokrycie dachowe, oprowadzając ją bezpiecznie poza dach i ściany domu. Dlatego też we wszystkich wklęsłych oraz wypukłych połączeniach połaci, a także miejscach wokół okien, komina czy lukarn muszą być wykonane obróbki blacharskie. Warto zainwestować w gotowe elementy, najlepiej pochodzące od sprawdzonego producenta, takiego jak Blachy Pruszyński. Ich koszt nie jest zbyt wygórowany, a zyskujemy gwarancję szczelnego i estetycznego dachu, optymalnie chronionego przed opadami i wiatrem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Typowe obróbki blacharskie
Obróbki blacharskie wykonuje się z blachy płaskiej, zazwyczaj w tym samym kolorze co pokrycie dachowe. Z tego też powodu warto je kupić u producenta wybranego pokrycia dachowego – będą pasowały wizualnie i technicznie do dachu. Do najczęściej wykorzystywanych obróbek należą rynny koszowe. Jak wskazuje nazwa, wyglądem przypominają rynnę i umieszczane są w miejscu połączenie dwóch połaci. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej z sąsiadujących połaci. To również w nich gromadzi się śnieg. Wymiary rynny muszą być dopasowane do kosza. Firma Blachy Pruszyński oferuje kilka wariantów rynien koszowych płaskich i głębokich, różniących się wielkością, głębokością oraz profilem, standardowa długość wynosi 2 m.b. Tak duży wybór powoduje, że bez problemu dopasujemy obróbkę do konstrukcji połaci dachowej. Niezbędnym elementem dachu są również kalenice, inaczej gąsiory. To elementy wypukłe, które chronią wspólne krawędzie na przecięciu się dwóch połaci oraz narożne krawędzie dachu. Gotowe kalenice mogą być małe i duże, proste, baryłkowe, stożkowe, trapezowe. Na uwagę zasługuje kalenica OMEGA Blachy Pruszyński. To połączenie obłego wariantu z wypukłymi przetłoczeniami i dodatkowymi poprzecznymi przetłoczeniami. Występuje w dwóch wariantach wielkości, które różnią się od siebie głębokością zaokrąglenia i szerokością dolnej powierzchni. Z kolei pas nadrynnowy służy do odprowadzania wody z połaci dachowej wprost do rynny, dzięki czemu woda nie podpływa pod okap. Ponadto zabezpiecza rynnę przed uszkodzeniem podczas zsuwania zalegającego na dachu śniegu. Możemy zdecydować się na montaż uniwersalnych pasów nadrynnowych (pasuje do wszystkich blachodachówek i blachodachówek panelowych) lub przeznaczonych do konkretnego pokrycia dachowego, np. pasa nadrynnowego do paneli na rąbek, do blachodachówek typu REGLE, PŁASKA czy PŁASKA PLUS. Natomiast pas podrynnowy zabezpiecza deskę czołową oraz pozostałą część okapu. To widoczny detal, który wpływa także na estetykę domu. Na szczytowych krawędziach dachu mocowane są wiatrownice. Chronią boczne krawędzie przed zerwaniem przez podmuchy wiatru. Zazwyczaj składają się z dwóch elementów – górnej i dolnej. Specyficznym elementem dachu są obróbki przyścienne. Umieszcza się je na styku różnych materiałów. W ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdują się również takie obróbki jak: bariery śniegowe, listwy podkalenicowe oraz łaty okapowe wentylacyjne.
Obróbki blacharskie – jak wybrać najlepsze
Wybierając obróbki blacharskie, należy przede wszystkim postawić na odpowiedni materiał. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się blachę stalową ocynkowaną, cynkową, cynkowo-tytanową, miedzianą i aluminiową. Zasada jest taka: wybrany materiał nie może być mniej trwały niż pokrycie dachowe. Dawniej obróbki wykonywane były bezpośrednio na placu budowy, dzisiaj na szczęście producenci pokryć dachowych oferują gotowe rozwiązania. Warto z nich skorzystać, aby mieć pewność zastosowania jak najlepszych produktów oraz jak najlepszego dopasowania do pokrycia. Firma Blachy Pruszyński ma w swojej ofercie wszystkie niezbędne akcesoria wykonane w różnych powłokach oraz szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są w standardowej długości 2 m.b. oraz wykonane z blachy o grubości 0,5 mm. Na indywidualne zamówienie klienta jest w stanie wykonać również obróbki o zmiennych parametrach. Dopuszczalna maksymalna długość obróbki to 6 m.b., a grubość blachy, z której będą wykonane może wahać się od 0,5 do nawet 2 mm.
Nadesłał:
IMPULSE
|
Komentarze (0)