Dom » Budownictwo

Obróbki komina i krawędzi dachów z użyciem miekkiego cynku

Obróbki komina i krawędzi dachów z użyciem miekkiego cynku
Zobacz więcej zdjęć »
Do wykonania obróbek przy kominach, ścianach czy lukarnach, do dachów dachówkowych lub łupkowych wymagany jest materiał o odpowiedniej plastyczności, a przede wszystkim trwałości.

RHEINZINK posiada takie rozwiązanie: miękki cynk, który umożliwia wykonanie estetycznych połączeń metodą felcowania lub w technice miękkiego lutowania. Dostępny w długościach gotowych do użycia w wersji „gładkiej” lub „karbowanej”, jest przyjaznym dla środowiska produktem przetwarzalnym ponownie w 100 %.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dzięki wyjątkowej plastyczności miękkiego cynku RHEINZINK® wykonanie trwałych obróbek jest teraz niezwykle łatwe.

Z „gładkiej” wersji miękkiego cynku możliwe jest wykonanie kołnierzy dostosowanych do różnych spadków i geometrii dachów dachówkowych lub łupkowych. Dostosowując się do kształtu dachówki sięgają jej najwyższego punktu zapewniając optymalne odprowadzenie wody.

„Karbowana” wersja miękkiego cynku RHEINZINK® jest używana do wykonania dolnego połączenia obróbki komina z dachówką. Ten fałdowany element umożliwia precyzyjne wykonanie obróbki na każdym dachu. Poniżej opisano cztery warianty wykonania obróbki komina.

Metoda felcowania

Wykonanie detali narożnych przy kominie od strony okapu oraz kalenicy odbywa się metodą felcowania, używając techniki rąbka pojedynczego i podstawowych narzędzi blacharskich.

Po odmierzeniu odpowiedniej długości pasa blachy w wersji karbowanej mocujemy go do komina za pomocą pasków, wcześniej wyciętych ze zwykłej blachy cynkowo-tytanowej. Karbowanie znacznie ułatwia dopasowywanie blachy i przyczynia się do zwiększenia szczelności całej obróbki komina. Następnie za pomocą nożyc i szczypców formowany jest zakład na przedniej i bocznej blasze, przy czym na ostatnim kawałku bocznej blachy formowany jest zakład do podłączenia kołnierza tylnego. Do wykonania bocznej i tylnej blachy używamy gładkiej wersji miękkiego cynku, które łączymy szczypcami i ostatecznie zaklepujemy plastikowym młotkiem.

Innym sposobem wykonania połączenia tylnego kołnierza od strony kalenicy jest możliwe przez wcześniejsze rozplanowanie arkuszy miękkiego cynku. W tym celu kołnierze boczne są wycinane, gięte i dopasowywane do kształtu fartucha, tak, aby fartuch kołnierza sięgał do najwyższego punktu kolejnej dachówki.

Korzyść: woda nie dostaje się pod blachę do konstrukcji i otrzymujemy w ten sposób trwałą obróbkę bez użycia silikonu, uszczelniaczy czy kleju.

Metoda lutowania

Wykorzystanie zalet cynku, jakim jest możliwość lutowania jest widoczne przede wszystkim w tej technice. Możliwość wykonania szczelnego i wytrzymałego połączenia metodą miękkiego lutowania jest cechą charakterystyczną dla blachy RHEINZINK®. Zakład przy lutowaniu fartuchów oraz bocznych przednich kołnierzy powinien wynosić 10-15 mm – to w zupełności wystarcza, by mieć wytrzymałe i pewne połączenie. Na stronę www.rheinzink.pl możecie Państwo bezpłatnie pobrać szczegółowe informacje dotyczące techniki miękkiego lutowania.

Metoda klejenia

Trwałość połączeń klejonych zależy przede wszystkim od staranności ich wykonania. Zakład punktów klejonych powinien wynosić ok. 15 mm. Dociskając trzonkiem młotka klej jest wtłaczany pomiędzy zakładami miękkiego cynku.

Fartuch oraz kołnierz boczny są delikatnie zawinięte, co skutkuje powstaniem uszczelnionego połączenia. Do klejenia używane są odpowiednie dwustronne taśmy butylowe; najlepiej w kolorze cynku. Jeśli połączenie klejone zostało wykonane prawidłowo, klej częściowo wypłynie po bokach szwu.

Odporność materiału na korozję dzięki naturalnie powstającej patynie gwarantują, iż miękki cynk RHEINZINK® zachowuje swoje właściwości przez bardzo długi okres czasu, bez konieczności konserwacji.

Co więcej, w oparciu o badania balansu ekologicznego niezależnej Rady Niemieckiego Instytutu Budownictwa i Środowiska (Institut Bauen und Umwelt e.V.) RHEINZINK® został uznany za materiał ekologiczny w całym cyklu swojego życia. Dlatego jest zalecany jako trwały i estetyczny materiał dla współczesnego budownictwa.

Niniejsza publikacja stanowi wycinek tych kilku możliwości wykonania trwałych obróbek przy kominie, brzegów dachu czy przebić z wykorzystaniem miękkiego cynku RHEINZINK®. Pełna wersja instrukcji znajduje się na stronie internetowej producenta oraz jest wysyłana do wykonawców na CD/DVD po wypełnieniu formularza lub po zgłoszeniu telefonicznym 022 789 91 91. Zagadnienia związane z miękkim cynkiem będą poruszane przez RHEINZINK® także na organizowanych w okresie zimowym szkoleniach i warsztatach dla dekarzy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RHEINZINK

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »