Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Obyś własnych dzieci w długi nie wpędzał

Obyś własnych dzieci w długi nie wpędzał
Zobacz więcej zdjęć »
Dzieci uczą się najwięcej, obserwując postawy i zachowania rodziców. Chcesz, żeby Twoja córka lub syn umieli zarządzać swoimi pieniędzmi, a w przyszłości brali odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania? Dzień Dziecka to także dobry moment, by przypomnieć, że długi w Polsce się dziedziczy.

- Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC dla Grupy Kapitałowej KRUK pokazują, że 88% Polaków uważa, że kontroluje domowy budżet - mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. - Natomiast aż 29% Polaków przyznaje, że nie robi tego regularnie. Z drugiej strony wiemy, że 73% z nas jedynie zapamiętuje swoje wydatki, nigdzie ich nie podsumowując. Takich samych postaw wobec zarządzania pieniędzmi uczymy także nasze dzieci, które poprzez naśladowanie zachowują się podobnie wobec problemów z finansami.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z badania wynika również, że aż 79% Polaków uważa, że podstawowym źródłem wiedzy o zarządzaniu prywatnymi finansami byli ich rodzice. Dopiero drugim wskazaniem są życiowi partnerzy - 58%. Warto się więc przyjrzeć naszym strategiom oszczędzania, sposobom wydawania pieniędzy i podejściu do spłacania należności. Postawy te, tak samo jak nasze niespłacone długi, przekazujemy dzieciom.

Bądź rodzicem, który daje dobry przykład

Tak samo jak postawy wobec oszczędzania, tak i podejścia do pieniędzy dziecko uczy się w domu. Pokażmy więc na własnym przykładzie, że skrupulatne planowanie wydatków to najlepsze podejście do finansów. Pozwala ono na dobre planowanie przyszłości. Ważne jest też, żebyśmy udowodnili, że w momencie popadnięcia w kłopoty potrafimy działać i nie uchylamy się od zobowiązań. Pamiętajmy, że niespłacony dług nie znika i nawet te najmniejsze zaległości mogą przekształcić się w poważne długi.

Warto wtedy jak najszybciej skontaktować się z firmą obsługującą należności. Na przykład Grupa KRUK skutecznie pomaga osobom zadłużonym wyjść z tarapatów finansowych. Szczera rozmowa  z doradcami przez telefon lub w trakcie spotkania pozwala nie tylko uporządkować domowy budżet, ale i jasno określić, z których wydatków warto zrezygnować, by wygospodarować pieniądze na raty. Nie bójmy się pokazać dzieciom, że mamy problemy. Będzie to dla nich ważna życiowa lekcja, dzięki której uświadomią sobie, że zadłużenie może dotyczyć każdego, ale można sobie z nim poradzić.

Obrazują to wyniki wspomnianego już badania. Polacy deklarują w nim wiele przyczyn problemów finansowych, ale dominują w nich najczęściej czynniki zewnętrzne, na które nie mają wpływu. Aż 92% wskazuje na utratę pracy, 89% na niskie wynagrodzenie, ale już 83% mówi o braku kontroli domowego budżetu.

Kilka rad, jak nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi

1.    Dawaj dziecku kieszonkowe, choćby najskromniejsze.

Pamiętaj jednak, by nie było ono nagrodą za pomoc przy wykonywaniu domowych obowiązków. Kwotę dopasuj nie tylko do wieku dziecka, ale przede wszystkim do zasobności Twojego portfela. Umówcie się także, jakie przyjemności mają być pokrywane z tych środków.

2.    Nie wydzielaj mu pieniędzy.

Nawet kilkuletnie dziecko powinno mieć  dostęp do swoich pieniędzy, żeby nauczyć się nimi zarządzać. Podaruj mu skarbonkę lub kolorowy portfelik, a nastolatkowi załóż konto. Dziecko powinno nauczyć się samokontroli zwłaszcza, jeśli chodzi o nieprzemyślane zachcianki.

3.    Ucz dziecko planowania wydatków.

Zachęcaj je, by w momencie uzyskania jakiejkolwiek kwoty dokładnie zaplanowało, kiedy i na co ją wyda. Warto pewną część gotówki oszczędzić i przeznaczyć na spełnienie większego marzenia.

4.    Zachęcaj dziecko do oszczędzania.

W ten sposób dziecko nauczy się cierpliwości i zrozumie, że odkładanie pieniędzy na konkretny cel warte jest wyrzeczeń, bo później upragniony zakup cieszy o wiele bardziej.

5.    Angażuj dziecko we wspólne zakupy.

Wspólne zakupy mogą być dobrą okazją, by uświadomić dziecku, jaką siłę nabywczą ma pieniądz. Dodatkowo sami z łatwością zapamiętamy ceny określonych produktów czy marek, dzięki czemu skuteczniej zaplanujemy rodzinne wydatki.

6.    Naucz dziecko odpowiedzialnego pożyczania.
Niektórzy rodzice umawiają się na mniejsze i większe pożyczki, jeśli dzieciom brakuje konkretnej sumy do wybranej zabawki. Powinniśmy wówczas być konsekwentni i przestrzegać wcześniejszych ustaleń, np. co do kwoty lub terminu oddania pieniędzy. Potraktujmy to jak wstęp do dorosłego życia, w którym będą korzystać z kredytów czy zakupów ratalnych.

7.    Dawaj dziecku dobry przykład.
Jeśli sami postępujemy niefrasobliwie w kwestii domowych finansów, trudno będzie nam namówić dziecko do odkładania kieszonkowego czy oddania pożyczonych pieniędzy. Warto uczyć najmłodszych dobrych nawyków na własnym przykładzie, tłumacząc, dlaczego regularnie spłacamy kredyt, odkładamy na wakacje lub dokonujemy rozważnych zakupów.

Nie zostawiaj długów dzieciom

Z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na jedną lub kilka osób zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Spadek wynika z ustawy albo z testamentu. Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Może też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Pamiętajmy, że w spadku możemy pozostawić też długi. Nie odkładajmy więc spłaty zaległości na później, by w przyszłości nie obarczyć dzieci i rodziny naszymi nierozwiązanymi problemami.

***

Firma KRUK S.A. została założona w 1998 r. Od maja 2011 r. spółka jest notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Niezmiennie od kilku lat to największy podmiot na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami - multioperator windykacyjny, który w swojej Grupie posiada spółkę zajmującą się windykacją polubowną wierzytelności konsumenckich i gospodarczych (KRUK S.A.). Spółka posiada również uprawniania do serwisowania wierzytelności sekurytyzowanych przez fundusze sekurytyzacyjne. W ramach Grupy Kapitałowej KRUK działają ponadto kancelaria radców prawnych zajmująca się inicjowaniem postępowań sądowych i egzekucyjnych (Kancelaria Prawna RAVEN), biuro informacji gospodarczej gromadzące dane o płatnościach i dłużnikach (Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.), Biuro Detektywistyczne KRUK oraz spółka sekurytyzacyjna. Grupa specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu wierzytelnościami na skalę masową. KRUK zarządza wierzytelnościami banków, pośredników kredytowych, firm ubezpieczeniowych, firm leasingowych, pakietami spraw telefonii stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowych, platform cyfrowych, zakładów energetycznych, gazowni, firm z sektora FMCG. Centrala operacyjna spółki mieści się we Wrocławiu. Na terenie całej Polski firma posiada 8 oddziałów regionalnych i prawie 50 przedstawicielstw terenowych. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 1400 osób.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

krzysztof.kulasza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »