Firma » System prawny
Ochrona środowiska potrzebuje szczególnej obsługi prawnej
W erze lawinowo narastającej liczby przepisów prawnych i coraz bardziej szczegółowych zagadnień podlegających regulacji to naturalna odpowiedź na potrzeby rynku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Tendencja do specjalizacji jest już bardzo wyraźna nie tylko w USA, czy krajach Europy Zachodniej. Także w Polsce zapotrzebowanie na taki rodzaj usług rośnie. Doradztwo prawne w zakresie takich dziedzin prawa, jak w szczególności prawo ochrony środowiska, wymaga nie tylko ogólnej wiedzy prawniczej, ale przede wszystkim zrozumienia przedmiotu regulacji, specyfiki biznesu i branży klienta oraz doświadczenia.
Ochrona środowiska przestała być już dzisiaj tematem drugoplanowym. Wiedza na temat właściwych regulacji, świadomość zagrożeń i jednocześnie znajomość możliwych rozwiązań prawnych to kwestie, które muszą być brane pod uwagę przez tych, których działalność choćby w minimalnym stopniu oddziałuje na środowisko. Nikt już nie kwestionuje dzisiaj, że sprostanie wymogom ochrony środowiska może oznaczać bardzo wysokie koszty. Prawidłowa ocena potencjalnego ryzyka środowiskowego, związanej z nim odpowiedzialności prawnej oraz właściwe zaplanowanie ewentualnych środków zaradczych coraz częściej może zdecydować o sukcesie lub fiasku przedsięwzięcia.Nic więc dziwnego, że problematyka ochrony środowiska to obecnie jedno z większych wyzwań dla biznesu. W Stanach Zjednoczonych z roku na rok gwałtownie wzrasta liczba podmiotów z listy Fortune 500, które powołały wewnętrzne komisje nadzorujące kwestie związane z ochroną środowiska. Także w Europie coraz częściej analizuje się wpływ regulacji prawa ochrony środowiska na opłacalność przedsięwzięcia, bieżącą działalność czy strategię firmy. A liczba regulacji środowiskowych jest coraz większa. Standardy ochrony środowiska idą w górę, ilość obowiązków rośnie, a organy administracji i sądy coraz bardziej skutecznie egzekwują wypełnianie coraz bardziej wyśrubowanych wymogów. Bycie „przyjaznym środowisku” to także kwestia reputacji i coraz częściej wykorzystywany element PR. Rynek sam wymusza więc specjalizację. Także w Polsce zapotrzebowanie na tego typu usługi prawne wzrasta. Kilka największych kancelarii utworzyło działy, które skupiły się na zagadnieniach prawa ochrony środowiska.
Powstanie APŁ Kancelaria Prawa Ochrony Środowiska, kancelarii prawnej, która koncentruje się właśnie na pomocy prawnej w zakresie regulacji prawa ochrony środowiska, jest także odpowiedzią na oczekiwania firm, które potrzebują profesjonalnej opinii i skutecznych działań prawnych.
„Ochrona środowiska jest jednym z trudniejszych problemów dzisiejszego biznesu dlatego managerowie chętnie korzystają z wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanych doradców. Także prawników. – mówi Aneta Pacek – Łopalewska. – Inwestorzy potrzebują osób, które łatwo poruszają się w labiryncie przepisów ale jednocześnie potrafią zrozumieć specyfikę branży czy danej technologii i mówią językiem biznesu. A to umiejętność, którą zdobywa się poprzez lata doświadczeń”.
Aneta Pacek-Łopalewska, radca prawny, posiada praktyczną wiedzę i duże doświadczenie w zakresie prawa ochrony środowiska, zebrane podczas wieloletniej pracy w uznanej, międzynarodowej kancelarii prawnej. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i adwokatem Stanu Nowy Jork. Uzyskała tytuł LL.M. (US Legal Studies, University of Connecticut School of Law) w zakresie prawa amerykańskiego. Była stypendystą amerykańskiego programu The Ron Brown Fellowship, podczas którego prowadziła badania naukowe z zakresu funkcjonowania i odpowiedzialności międzynarodowych korporacji. Słuchacz Podyplomowych Studiów Ochrony Środowiska. Występuje jako prelegent podczas licznych seminariów i szkoleń dotyczących prawa ochrony środowiska. Publikuje artykuły, opinie, analizy w pismach branżowych.
Nadesłał:
Marka RR
|
Komentarze (0)