Dom » Budownictwo
Ocieplenie budynku i wymiana okien, czyli jak obniżyć koszty ogrzewania
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W latach 60 i 70 ubiegłego stulecia miał miejsce rozkwit budownictwa w Polsce. Niestety, nie przywiązywano wówczas dużej wagi do odpowiedniej izolacji mieszkań, gdyż koszty ogrzewanie nie były duże. Z tego powodu wiele budynków do tej pory narażonych jest na straty ciepła. Tymczasem ocieplenie zewnętrznych ścian to oszczędność od 10-20%, a dachu od 5 do15% w stosunku do stanu poprzedniego.
Żeby termomodernizacja była jeszcze skuteczniejsza, warto wymienić okna co zmniejsza straty ciepła do 15%. Te nowego typu wyróżniają się znacznie większym stopniem przenikalności ciepła i o wiele skuteczniejszą izolacją, dzięki zastosowaniu uszczelek z dobrej jakości materiału. Ponadto maja również walory estetyczne, są łatwe w konserwacji i zmniejszają hałas z zewnątrz.
Bardzo ważnym elementem, przy okazji wymiany okien, jest zadbanie o odpowiednią wentylację, która ma na celu poprawić jakość powietrza w domu i zapobiec powstawaniu pleśni i grzyba na ścianach. W tym celu można zastosować nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach i szczeliny wentylacyjne. Producenci okien często proponują tzw. mikrouchył - po ustawieniu klamki pod kątem 45 st. tworzy się mikroszczelina na 5-6 mm, która pozwala na cyrkulację świeżego powietrza w domu.
Jeśli nie mamy możliwości wymiany okien, można je uszczelnić za pomocą specjalnej taśmy z tworzywa sztucznego. Niestety, nie jest to działanie długoterminowe. Użyte do izolacji materiały szybko ulegają zniszczeniu i trzeba je wymienić średnio co 2 lata.
Jak dodatkowo zapobiec utracie ciepła i obniżyć koszty za ogrzewanie?:
- zastosować regulatory i urządzenia do automatyki pogodowej na węźle cieplnym
- zmodernizować instalację c.o. ( m.in. zaizolować przewody, zamontować zawory termostatyczne, przeprowadzić regulacje hydrauliczne)
- zamontować podzielniki ciepła
- zainstalować urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, np. kolektory słoneczne, pompy ciepła
- usprawnić system wentylacji poprzez zastosowanie rekuperatora
Choć początkowe koszty związane z ociepleniem budynków są spore. Inwestycja zwraca się po około 10-15 latach.
Nadesłał:
Mabapa
|
Komentarze (0)