Dom » Budownictwo

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku GREEN POWER w systemie Tytan® EOS

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku GREEN POWER w systemie Tytan® EOS
Zobacz więcej zdjęć »
W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER bardzo ważnym aspektem jest ograniczenie strat ciepła. Stąd konieczność zastosowania systemu ociepleń, który przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii oraz redukcji emisji dwutlenku węgla CO2.

Bezspoinowy system ociepleń (BSO) to technologia stosowana w ścianach dwuwarstwowych, które należą obecnie do najbardziej popularnych i jednocześnie uniwersalnych przegród. Jest to sposób na ocieplenie i wykończenie zewnętrznych ścian budynku polegający na przyklejeniu do muru odpowiednio dobranej warstwy izolacji termicznej, wzmocnieniu jej powierzchni siatką z włókna szklanego oraz wykończeniu tynkiem cienkowarstwowym (w niektórych wypadkach dodatkowo malowanym). Bezspoinowy system ociepleń przez wiele lat nazywany był metodą lekką-mokrą: lekką – ponieważ ciężar wszystkich wymienionych warstw wynosi ok. 10 kg/m2, mokrą – bo do rozrobienia zaprawy klejowej i tynku cienkowarstwowego używa się wody.

Zalety BSO

Ściany dwuwarstwowe z bezspoinowym systemem ociepleń są chętnie stosowane przez architektów i inwestorów, ponieważ poza tym, że są ogólnie dostępne, powszechnie stosowane i najbardziej popularne, mają też wiele innych zalet. Należą do nich:

- niewielka grubość przegrody: standardowa ściana nośna w domach jednorodzinnych ma grubość od 18 do 25 cm, najczęściej ocieplona jest warstwą styropianu lub wełny mineralnej o grubości 10-20 cm. Do tego dochodzi tynk wewnętrzny i cienkowarstwowy tynk zewnętrzny, wzmocniony siatką zbrojącą. W rezultacie uzyskuje się obustronnie wykończoną przegrodę o dobrych lub nawet znakomitych parametrach termicznych grubości 30-48 cm.

- bardzo dobra izolacyjność termiczna: parametr ten zależy od rodzaju i grubości zastosowanej warstwy ociepleniowej. Najczęściej wykorzystuje się tu różne gatunki styropianu lub wełnę mineralną. Dla uzyskania izolacyjności termicznej wymaganej dla domów pasywnych (współczynnik U nie przekracza 0,15 W/m2K) stosuje się z reguły izolację termiczną o grubości 20 - 25 cm.

- brak mostków termicznych: to duża zaleta każdej ściany dwuwarstwowej. Osiągana jest w sposób naturalny, dzięki oddzieleniu funkcji warstwy nośnej i izolacyjnej. Oczywiście warunkiem jest poprawne wykonanie, czyli zachowanie ciągłości ocieplenia w każdym punkcie, np. na styku ze ścianami fundamentowymi.
System Tytan® EOS w budynku GREEN POWER

Ściany zewnętrzne Domu Zeroenergetycznego GREEN POWER zostały ocieplone wełną mineralną, która została zamocowana przy użyciu produktów wchodzących w skład systemu Tytan® EOS. Zadaniem poszczególnych elementów systemu ociepleń Tytan® EOS jest:

-    Zaprawa klejowa-szpachlowa Tytan® O - zapewnia stabilne mocowanie wełny mineralnej do ściany. Elementem wspomagającym są łączniki mechaniczne Tytan® FIXING SYSTEMS,
-    wełna mineralna zapewnia izolacyjność cieplną,
-    warstwa zbrojąca składająca się z siatki z włókna szklanego Tytan® EOS zatopionej w Zaprawie klejowo-szpachlowej Tytan® O - zapewnia odporność całego systemu ociepleń na obciążenia mechaniczne i termiczne, jest warstwą bezpośrednio chroniącą materiał termoizolacyjny przed działaniem warunków atmosferycznych,
-    wyprawa tynkarska wykonana z użyciem Tynku cienkowarstwowego Tytan® OS mineralnego pomalowanego najnowszej generacji farbą elewacyjną Tytan® EO zolokrzemową z efektem fotokatalizy - stanowi wykończenie ściany o charakterze ochronno-dekoracyjnym. Chroni ona warstwy wewnętrzne przed starzeniem, korozją i kwaśnymi deszczami stanowi jednocześnie kolorystyczną i strukturalną dekorację ściany zewnętrznej.

Bardzo ważny jest sposób mocowania płyt termoizolacyjnych do podłoża. W modelowym domu zeroenergetycznym GREEN POWER płyty z wełny były mocowane przy użyciu Zaprawy klejowo-szpachlowej Tytan® O do przyklejania wełny mineralnej i zatapiania siatki. Całą powierzchnię płyt należało przeszpachlować cienką warstwą zaprawy, a po jej wstępnym związaniu, nanosić zaprawę na całą powierzchnię płyty przy pomocy pacy zębatej tak, aby po przyklejeniu tworzyła warstwę o grubości 2-7 mm. Do dodatkowego mocowania wełny mineralnej w materiałach budowlanych z pustkami powietrznymi użyto łączników mechanicznych Tytan® FIXING SYSTEMS z przedłużoną strefą rozporu z wbijanym trzpieniem stalowym z łbem z tworzywa. Do mocowania łączników można przystąpić najwcześniej po upływie jednej doby od przyklejenia płyt. Należy stosować kołki rozporowe z trzpieniem stalowym, ocynkowanym w ilości zgodnej z projektem technicznym ocieplenia, minimum 8 szt./m². Do zatapiania siatki z włókna szklanego Tytan® w warstwie zbrojącej wykorzystano również Zaprawę klejowo-szpachlową Tytan® O. Warstwę ochronną z kolei wykonano z Tynku cienkowarstwowego Tytan® OS mineralnego o fakturze baranka i uziarnieniu 0,5 mm.
„Największą innowacją w systemie ociepleniowym Tytan® EOS w modelowym domu GREEN POWER było zastosowanie powłoki malarskiej z wykorzystaniem najnowszej generacji farb elewacyjnych oraz gruntów zolokrzemowych Tytan® EO, których innowacyjność polega m.in. na zastosowaniu nowoczesnego nanotechnologicznego spoiwa – zolu kwasu krzemowego.
Ze względu na mniejszą wrażliwość produktów na różnice temperatur i wilgotności powietrza możliwe jest nakładanie powłoki nawet przy zmiennych warunkach pogodowych. Wyroby zolokrzemowe Tytan® EO zawierają kompleks MYKOsecure o właściwościach glono- i grzybobójczych, który zabezpiecza ściany przed korozją mikrobiologiczną, efekt COLORsafe chroni kolor. Dzięki dodatkowemu wykorzystaniu zjawiska fotokatalizy farby zolokrzemowe tworzą powłokę samoczyszczącą. Pod wpływem światła padającego na pomalowaną powierzchnię zachodzą reakcje utleniające i rozkładające różnego rodzaju drobinki brudu, które samoczynnie odpadają. Farby zolokrzemowe mają bardzo dobre właściwości kryjące i nie pozostawiają smug na malowanych powierzchniach. Właściwości kryjące produkty zawdzięczają nanocząstkom dwutlenku tytanu TiO2, dzięki czemu charakteryzują się niską nasiąkliwością powierzchniową. Tynki i farby dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej wg Kolekcji Barw Tytan® EOS oraz w Systemie Barwienia Tytan® EOS z mieszalników w całej Polsce. Dzięki obecności krzemionki koloidalnej produkty tworzą powłokę o zwiększonej paroprzepuszczalności. Są one rekomendowane na elewacje o dużej przepuszczalności pary wodnej, tj. wełna mineralna” –
podkreśliła Alicja Giersz, Product Manager Tytan® EOS

Organizator akcji: Przewodnik Budowlany sp. z o.o.
Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknoplast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, USTM, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, Ground-Therm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH Polska, Winkhaus, Atrium System, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.
Partnerzy Medialni: otodom.pl – Grupa Allegro, Sekocenbud – OWEOB PROMOCJA.
Więcej informacji www.domzeroenergetyczny.waw.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »