Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Oczy seniorów są w trudnej sytuacji

Starczowzroczność, zwiększone ryzyko wystąpienia zaćmy czy jaskry - oto niektóre zagrożenia dla wzroku, z powodu których osoby starsze powinni zwracać szczególną uwagę na stan swoich oczu. Połowa seniorów nie ma jednak obecnie możliwości, by w pełni zadbać o wzrok.

Upływ lat jest nieuniknionym wyzwaniem dla naszych oczu. Wraz z wiekiem do wcześniejszych zagrożeń dołącza starczowzroczność, znacząco rośnie także ryzyko wystąpienia zaćmy czy jaskry. Seniorzy powinni więc zwracać szczególną uwagę na stan swojego wzroku i troskliwie o niego dbać. Nieoceniona może być w tym zakresie pomoc rodziny i bliskich. Najnowsze badanie Vision Express[1] pokazuje bowiem, że połowa seniorów nie ma obecnie możliwości, by w pełni zadbać o wzrok.

Zagrożenia znane i mniej znane

Zmian zachodzących wraz z wiekiem w ludzkim ciele nie da się powstrzymać. W wielu wypadkach można jednak ograniczyć ich wpływ, tak by również seniorzy mogli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Także oczy są w stanie dobrze nam służyć nawet w późniejszych dekadach życia, jeśli odpowiednio się o nie zatroszczymy.

- Pierwszym krokiem do zachowania zdrowia oczu u seniorów jest świadomość i regularna kontrola. Jak pokazuje nasze najnowsze badanie, ze wspomnianą świadomością jest różnie. Prawie wszyscy pytani (93%) wiedzieli, że po 60. roku życia wada wzroku może dalej postępować lub dopiero się pojawić. Ponad dwie trzecie respondentów wiedziało, że w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra. Niestety, już tylko co druga z tych osób ma świadomość, że zaburzenia widzenia mogą świadczyć o cukrzycy lub schorzeniach kardiologicznych – mówi dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Profilaktyka w praktyce

Regularne badania to kluczowy element odpowiedniej troski o wzrok. Niestety, prawie połowa seniorów nie wie, że po 60. roku życia wzrok należy badać przynajmniej raz na 12 miesięcy. Tymczasem wizyta u specjalisty powinna być rutyną, zwłaszcza w późniejszych etapach życia lub gdy zauważamy utrzymujące się dolegliwości ze strony oczu. A te sygnalizuje aż dwie trzecie ankietowanych: najczęściej skarżą się oni na pieczenie i swędzenie oczu (31%) oraz ich suchość (28%). Aż co czwarty pytany senior deklaruje, że widzi nieostro, nawet przy zastosowaniu korekcji wzroku.

Powodem niedostatecznej dbałości wzrok jest też to, że osoby starsze nie mają odpowiedniej wiedzy na temat stanu zdrowia swoich oczu. Problem ten dotyczy 40% ankietowanych.

- Znaczna część seniorów albo nie wie, w  jakim, stanie są  ich oczy, albo opiera się tylko na przypuszczeniach. To groźna sytuacja, ponieważ np. w przypadku jaskry czy retinopatii im późniejsza diagnoza, tym większe ryzyko nieodwracalnych zmian, którym można by wcześniej skutecznie zapobiegać. W mniej poważnych przypadkach każdy dzień zwłoki to niepotrzebne obniżenie komfortu życia – mówi dr Grabowski z Vision Express.

Przeszkody na widoku

Dzięki współczesnym możliwościom łatwo troszczyć się o dobry wzrok. Niestety, perspektywa seniorów okazuje się inna: aż 50% ankietowanych ma przekonanie, że aktualnie nie może odpowiednio zadbać o swoje oczy. Do barier i utrudnień, z którymi na co dzień zmagają się seniorzy, dołączyły te związane z pandemią.

W przekonaniu ponad połowy (53%) respondentów przebadanie wzroku utrudniają przede wszystkim ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów i przychodni. Ponadto niemal co trzeci badany obawia się kontaktu z innymi osobami po drodze na wizytę lub już w gabinecie, a 21% ma obawy związane z niedotrzymaniem rygorów sanitarnych w czasie badania. Również 21% badanych jako przeszkodę wskazało brak środków finansowych.

 
- Niektórym z tych czynników na pewno trudno zaradzić, ale wiele obaw można przezwyciężyć. Ze swej strony zapewniamy,  że wszystkie nasze salony działają w pełni, a reżim sanitarny jest w nich ściśle przestrzegany. Z kolei wizyta w godzinach 10-12, zwłaszcza na początku tygodnia, pozwala znacząco zredukować liczbę napotykanych po drodze osób. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności badanie wzroku jest więc bezpieczne. I tak jak żadnego innego badania profilaktycznego – nie warto odwlekać go w czasie, licząc na szybki powrót do dotychczasowej normalności – apeluje dr Grabowski. 
 


[1] Badanie zrealizowane we wrześniu przez SW Research dla Vision Express metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 583 Polaków powyżej 50. roku życia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Redakcja PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »