Dom » Budownictwo

Oczyszczalnie biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków szturmem zdobywają nasz rynek – powoli czasy, gdy jedynym sposobem rozwiązania problemu ścieków na nieuzbrojonych działkach było szambo, odchodzą w niepamięć.

Ten fakt nie dziwi ze względu na kilka bardzo ważnych cech przydomowych oczyszczalni – ekonomiczność, przyjazne środowisku rozwiązania i praktycznie bezobsługowe działanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Typów przydomowych oczyszczalni jest kilka – zdecydowanie najbardziej skuteczne są oczyszczalnie biologiczne. Zastosowane w nich technologie pozwalają na usuwanie ze ścieków prawie 98% zanieczyszczeń, dlatego oczyszczoną wodę możemy odprowadzać bezpośrednio do środowiska, a nawet wykorzystać do podlewania ogrodu. Działanie oczyszczalni biologicznych opiera się na aktywności mikroorganizmów tlenowych, wykorzystujących znajdujące się w ściekach zanieczyszczenia do własnych procesów życiowych. Dla prawidłowego działania tego typu oczyszczalni niezwykle ważne jest prawidłowe dotlenianie całego mechanizmu – zapewnia się je dzięki systemom pomp i membran. Oczyszczanie z udziałem mikroorganizmów jest jednak dopiero drugim etapem usuwania zanieczyszczeń ze ścieków. Pierwszym jest tzw. podczyszczanie zachodzące w osadniku gnilnym. Dochodzi w nim do wytrącania z zanieczyszczonej wody ciał stałych i większych zanieczyszczeń, które opadają na dno zbiornika dzięki sile ciążenia.

Ostatni etap oczyszczania zachodzi w osadniku wtórnym, gdzie po raz kolejny z wody usuwane są osady, w tym także obumarłe mikroorganizmy tlenowe.

Oczyszczona w oczyszczalni biologicznej woda może być odprowadzana do gruntu za pomocą instalacji rozprowadzającej ciecz, minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność poświęcenia na ten system dodatkowej przestrzeni. Bardzo często wykorzystuje się możliwość odprowadzania przefiltrowanej wody do pobliskich zbiorników wodnych – rzeki lub rowów melioracyjnych – dzięki temu oczyszczalnie biologiczne stały się bardzo popularne wśród właścicieli niewielkich działek.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mmagd

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »