Zdrowie » Medycyna
Oddaj krew pępowinową na cele publiczne!
Zobacz więcej zdjęć » |
Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz powiększenie zasobów krwi pępowinowej w Polsce, a tym samym wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych. Kampanię organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce ilość zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej. Dni Krwi Pępowinowej mają więc na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych publicznie, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.
W Dniach Krwi Pępowinowej bierze udział 11 wybranych szpitali na terenie Polski. Przyszłe mamy rodzące w placówkach uczestniczących w akcji będą miały okazję przekazania krwi pępowinowej swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych. W każdym ze szpitali akcja potrwa trzy dni. Od 2011 roku pozyskano w ten sposób ponad 4300 jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, która następnie została przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. Będą mogły z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.
Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje POLTRANSPLANT (a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym). Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka.
Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Na świecie wykonano już ponad 45 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. PBKM wydał komórki macierzyste z krwi pępowinowej do terapii już blisko 200 razy. Krew pępowinowa została zastosowana w 7 ośrodkach w Polsce.
Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) to polska firma biotechnologiczna, która od 20 lat specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, przechowywaniu oraz przygotowaniu do późniejszego wykorzystania w leczeniu komórek macierzystych. PBKM jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks, jest również regularnie poddawany audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Jako jedyny bank w Polsce posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy tworzy grupę FamiCord, będącą największym w Europie i trzecim największym bankiem komórek macierzystych na świecie. Jako lider, PBKM pozostaje firmą odpowiedzialną społecznie. Oprócz wspomnianych Dni Krwi Pępowinowej na szczególną uwagę zasługuje program „Pobranie na Ratunek” organizowany w celu ratowania życia i zdrowia ciężko chorych dzieci.
Nadesłał:
ZKarasiewicz
|
Komentarze (3)
Nigdy nie słyszałam o takiej możliwości, ciekawy materiał. Gdy będę kiedyś w ciąży na pewno to rozważę, skoro krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku kostnego :) Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie dalej kontynuowana
A ja właśnie leżę na porodówce :D o akcji dowiedziałam się kilka tygodni przed porodem i się zdecydowałam, będziemy pobierać! :)
Fajna akcja, nigdy o takiej nie słyszałam. Szkoda, że rodzę po nowym roku :) Myślę, że i tak zdecyduję się na bankowanie krwi w banku na wypadek chorób moich dzieci, nigdy nie wiadomo, co w życiu się wydarzy, a warto mieć zabezpieczenie...