Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Odwodnienie – główne powikłanie biegunki. Dlaczego jest takie groźne?
Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan[1] wśród mam dzieci w wieku 3-10 lat, największym problemem i zmartwieniem rodzica podczas biegunki jest odwodnienie. Nic dziwnego, skoro jest ono poważnym powikłaniem, stanowiącym zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego odwodnienie jest tak groźne? Odpowiada ekspert – lekarz, pediatra.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Choć dla wielu z nas to niewyobrażalne, jeszcze do niedawna biegunka była drugą (po zapaleniu płuc), najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5. roku życia na świecie[2]. Co więcej, w samym tylko 2017 r. zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia, a większość z nich (5,4 mln) nie ukończyła 5. roku życia. Wśród pięciu głównych przyczyn tej śmiertelności były choroby biegunkowe[3], których głównym, zagrażającym życiu powikłaniem jest odwodnienie i zaburzenie elektrolitowe. Dlatego nie można ich lekceważyć.
„Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia dziecka, ponieważ woda jest niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, które odbywają się w organizmie. Utrata powyżej 5% masy ciała w trakcie biegunki jest już poważnym stanem wymagającym nawadniania w warunkach szpitalnych. Odwodnienie prowadzi do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej, a nawet do poważnych zaburzeń funkcjonowania mózgu, co może grozić śmiercią” – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.
Woda jest niezbędna do życia
Ta poetycko brzmiąca sentencja w rzeczywistości jest niezwykle prawdziwa. Woda stanowi ok. 60-70% objętości ciała osoby dorosłej i 80% ciała noworodka. Jest niezbędna w procesach metabolicznych oraz transporcie tlenu i składników odżywczych. Wykorzystują ją wszystkie komórki, tkanki i narządy. Czym grozi jej niedobór zwłaszcza w młodym organizmie?
„Utrata wody i elektrolitów w organizmie może objawiać się zmęczeniem, zaburzeniami koordynacji ruchów, skurczami mięśni, a w dłuższej perspektywie prowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet mózgu” – dodaje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Jak wynika z badania marki Tasectan[4], 75% ankietowanych mam przyznaje, że podczas biegunki u dziecka, jest to jeden z głównych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością.
Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie płyny podajemy. Nie zaleca się stosowania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych. Ze względu na dużą zawartość cukru mogą one dodatkowo nasilać biegunkę. Rekomendowane są natomiast tzw. doustne płyny nawadniające, które przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Z domowych sposobów, najlepsze będą: lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw.
Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki, należy rozpocząć kompleksowe postępowanie. Uzupełnianie strat wody i elektrolitów, odpowiednia dieta, dostosowany do potrzeb organizmu preparat antybiegunkowy (dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody) to droga do szybkiego uporania się z dolegliwościami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka odwodnienia organizmu.
Materiał powstał w ramach akcji edukacyjnej, którego patronem jest dystrybutor marki Tasectan. Film ekspercki z udziałem pediatry, dra n. med. Pawła Grzesiowskiego, można znaleźć pod linkiem: https://we.tl/t-OOR9NgpSp2
[1] Badanie ilościowe (n= 468) realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.
[2] UNICEF/WHO: Diarrhoea: Why children are still dying and what can be done. 2009
[3] UNICEF: Levels & Trends in Child Mortality. 2018
[4] Badanie ilościowe (n= 468) realizowane techniką CAWI wśród matek dzieci w wieku 3-10 lat. Badanie zrealizowane przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Valeant Sp. z o.o., dystrybutora marki Tasectan.
Nadesłał:
38PR
|
Komentarze (0)