Firma » Prawo

Odwołanie umowy darowizny

Odwołanie umowy darowizny
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego istnieje kilka sposobów odwołania umowy darowizny. Jednak aby wystąpiła możliwość odwołania, muszą zostać spełnione określone warunki. Bardzo ważne jest, aby odwołanie umowy darowizny nastąpiło w formie pisemnej i zostało przekazane obdarowanej osobie.

Sposoby odwołania umowy darowizny

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Istnieją dwa powody, przez które zawarta umowa darowizny może zostać odwołana. Są to niedostatek darczyńcy oraz niewdzięczność obdarowanego względem darczyńcy.



Niedostatek darczyńcy

W przypadku niedostatku darczyńcy można odwołać darowiznę, ale tylko wtedy gdy nie została ona jeszcze dokonana, czyli zobowiązanie nie zostało zrealizowane przez darczyńcę wobec drugiej osoby. Jednak musi zostać spełniony następujący warunek: wykonanie umowy darowizny przez darczyńcę spowodowałby znaczny uszczerbek zarówno dla jego własnego utrzymania, odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb, jak i dla ciążących na nim zobowiązań alimentacyjnych .


Niewdzięczność obdarowanego

Natomiast w przypadku niewdzięczności obdarowanego względem darczyńcy może nastąpić odwołanie umowy darowizny w przypadku, gdy została dokonana oraz jej wykonanie jeszcze nie nastąpiło. Nigdzie nie zostało sprecyzowane określenie co dokładnie rozumie się poprzez rażącą niewdzięczność obdarowanego, jednak jest to zachowanie, gdzie obdarowany dopuścił się przestępstwa czy innego rodzaju działań przeciwko darczyńcy. Rażąca niewdzięczność umożliwia odwołanie umowy darowizny darczyńcy jak i jego spadkobiercom. Jednak należy pamiętać, że nie można odwołać darowizny po upływie roku od dnia, w którym uprawniony dowiedział się o przyczynie odwołania.


Przebaczenie

Nie będzie istniała możliwość odwołania umowy darowizny w przypadku, gdy darczyńca przebaczył osobie obdarowanej. Do przebaczenia nie jest konieczna pełna zdolność do czynności prawnych, wystarczy, że darczyńca miał dostateczne rozeznanie.


Rozwiązanie umowy darowizny

Istnieje również taka sytuacja, w której to sąd rozwiązuje umowę darowizny. Dzieje się tak w przypadku, gdy darowizny dokonała osoba ubezwłasnowolniona.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Quetzal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »