Dom » Ogrody

Ogrody zimowowe– sposób na dodatkową przestrzeń wypoczynkową

Budując dom warto rozważyć możliwość postawienia zimowego ogrodu. Na tym etapie można bowiem najlepiej wybrać jego lokalizację i nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych z przebudową. Stawia się zarówno ogrody wolnostojące, jak i przybudówki do domów, które są najwygodniejsze w korzystaniu.

Jak zaplanować ogród zimowy?

Jeśli zdecydujemy się na postawienie takiego ogrodu, warto rozważyć ten, z którego będzie można bezpośrednio dostać się do wnętrza domu. Wówczas żadne warunki pogodowe nie będą wpływały na komfort wypoczynku i relaksu. Co prawda ogrody zimowe w postaci wolnostojących budynków o powierzchni do 25 metrów kwadratowych nie wymagają pozyskania zgody inspektora budowlanego, jednak zawsze jest to osobna nieruchomość.

Większość osób decyduje się na budowę ogrodu zimowego od strony zachodniej domu, ponieważ tam można najprzyjemniej relaksować się w okresie popołudniowo-wieczornym. Trzeba zastanowić się nad tym, jakie pory i warunki wypoczynku preferujemy, jak również jakie rośliny mają pojawić się w danym ogrodzie. Każda ma przecież swoje konkretne wymagania, chociażby te dotyczące nasłonecznienia i warto dopasować te warunki, aby roślinność miała szansę zdrowo i pięknie się rozwijać. Najważniejszą kwestią, o jakiej trzeba pamiętać jest to, że ogród zimowy ma przeszklone ściany, a więc warto wybrać najpiękniejszy widok, na który będziemy patrzeć z przyjemnością.

Ogrody zimowe z przestrzenią rekreacyjno-wypoczynkową

To, w jaki sposób zaplanujemy przestrzeń naszego ogrodu zależy tylko i wyłącznie od nas. Dla niektórych najważniejsze są rośliny i to one zabierają najwięcej miejsca. Inni budują przestrzeń do spożywania posiłków i relaksu, a jeszcze inni decydują się na budowę sauny, czy jaccuzzi. Oczywiście w znaczny sposób podnosi to koszty takiej inwestycji, jak również jej późniejszego utrzymania. Jeśli chcemy stworzyć idealne miejsce dla siebie i swoich bliskich warto wybrać te udogodnienia, które będą najczęściej wykorzystywane.

Bardzo ważną kwestią w takim miejscu jest oczywiście oświetlenie. Ogrody zimowe mają to do siebie, że korzystamy z nich przez cały rok, o różnych porach dnia i nocy. Klimatyczne i romantyczne oświetlenie sprawi, że każda impreza, czy spożyta w nim kolacja będzie niezapomniana.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Kwestia roślinności jest tu bardzo ważna, ponieważ ona będzie decydowała o tym, jak będziemy się czuć w naszym ogrodzie i jaki zapanuje w nim klimat. Najlepiej szukać roślin, które mają na nas zbawienny wpływ, wytwarzają dużo tlenu, a jednocześnie prezentują się pięknie. Furorę robią egzotyczne kwiaty, które potrafią prezentować się przez całą zimę, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać. Im bardziej egzotyczna roślinność, tym z większymi kosztami trzeba się jednak liczyć. Po pierwsze, same sadzonki to kosztowny zakup, a najlepiej szukać tych zdrowych i sprawdzonych, od renomowanych dostawców gwarantujących ich jakość.

Poza tym, większość z tego typu roślin wymaga specjalnej gleby, systemu nawadniania, nawozów, temperatury i określonego typu światła. Jeśli nie chcemy inwestować w nie tak wiele, można znaleźć bardzo szeroki wybór pięknych zimozielonych roślin z terenów europejskich. Najlepiej, jeśli są to rośliny wieloletnie, które są w stanie urosnąć do sporych rozmiarów.

Decydując się na wybór roślinności, trzeba wziąć pod uwagę, czy w domu mieszkają dzieci oraz zwierzęta takie jak psy, czy koty. Wiele roślin jest bowiem trujących i może bardzo zaszkodzić, jeśli zostaną spożyte. W szczególności dotyczy to roślinności egzotycznej. Wiele osób planując ogrody zimowe korzysta przy tym z pomocy specjalistów, którzy doradzają w wyborze odpowiednich roślin, jak również planują ich sadzenie. Mogą wykonać cały ogród od a do z i oddać miejsce gotowe do wypoczynku. Koszty takiej aranżacji nie są niskie, jednak można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, jaki trzeba włożyć we wszystkie prace.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »