Gospodarka » Bezpieczeństwo

Ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej

Suwerenność wiąże się z posiadaniem granic. Poszczególne państwa oddzielone są od siebie na terytoriach lądowych i zbiornikach wodnych, posiadają własną przestrzeń powietrzną. Granica państwowa rozgranicza także wnętrze ziemi. Przebieg granic wyznaczają obowiązujące umowy międzynarodowe.

Ochrona granic terytorialnych w dobie kryzysu migracyjnego zyskała nowy wymiar. Próbom nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią postanowiono zapobiegać tworząc mur z zasiekami. Zapora ta ma mieć ponad 180 km długości i dzięki jej szybkiemu powstawaniu ministerstwo mogło znieść wcześniej narzucony czasowy zakaz przebywania w podlaskich i lubelskich miejscowościach przygranicznych. Został co prawda sformułowany nowy zakaz, ale już mniej restrykcyjny, zabraniający przebywania w odległości od granicy państwowej mniejszej niż 200 metrów. Władze państwowe uznały, że bardziej skutecznie będzie można bronić granicy przed sforsowaniem, jeśli zamontowana zostanie zapora i trudno się nie zgodzić z tym punktem widzenia. System kontroli udoskonalono za pomocą wspomagania elektronicznego. Bariera na granicy polsko-białoruskiej ma ponad 5 metrów wysokości, a jej uzupełnienie stanowią czujniki ruchu i kamery.

Kryzys migracyjny w Europie wywołały fale uchodźców z wielu państw; w tym między innymi z Syrii, Afganistanu, Iraku, Albanii, Kosowa i Pakistanu oraz Libii i Bangladeszu. Uchodźcy z Afryki, z Dalekiego i Bliskiego Wschodu decydują się na opuszczenie rodzimych państw z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej. Jednakże każdy kraj ma prawo do samostanowienia i dbania o nienaruszalność własnych granic. Z tej perspektywy patrząc uformowanie blokady na znacznej długości znakomicie ułatwia pracę Straży Granicznej. Straż Graniczna to formacja powołana do kontroli ruchu granicznego, jej zadaniem jest uniemożliwianie nielegalnej migracji. Ma więc możliwości dokonywania kontroli nie tylko na terenach lądowych, lecz również na morzu. W zakres jej kompetencji wchodzi zarówno zwalczanie nielegalnej migracji, jak i zapobieganie zdarzeniom tego rodzaju. Straż Graniczna posiada umocowania prawne do przeprowadzania kontroli operacyjnych i czynności operacyjno-rozpoznawczych, administracyjno-porządkowych, do prowadzenia postępowań przygotowawczych, może korzystać z zebranej informacji kryminalnej.

Polska wyznacza zewnętrzną granicę UE od strony wschodniej, więc jest to granica niesłychanie ważna. Uformowanie wysokiego stalowego muru świetnie poprawia nasze możliwości obronne. Wywierana presja migracyjna jest niezwykle silna i tylko przy pomocy dodatkowych zabezpieczeń można zapobiegać nielegalnemu przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej.

Nowoczesne przęsła ogrodzeniowe produkuje się w ten sposób, by łatwo można je było ze sobą połączyć. Montowane na górze ogrodzenia zasieki z drutu ostrzowego znacząco podnoszą moc zaporową takiej bariery. Drut typu Concertina zmienia charakter danego ogrodzenia na agresywny, czyli odstraszający - wyjaśnia ekspert z firmy SONTO zajmującej się sprzedażą ogrodzeń.

Układ sił w Europie i geograficzne położenie naszego państwa powodują, że Polska - podobnie jak w poprzednich stuleciach - sprawuje rolę przedmurza. Pełnienie przez nasz kraj roli tarczy ochronnej Europy dostrzegane było już dawno, czego dowód upatrywano w różnych wygranych bitwach, które miały miejsce w historii. Polska była widziana przez humanistów i dyplomatów jako antemurale christianitatis od piętnastego wieku począwszy. W bitwie pod Wiedniem w 1683 roku wzięło udział 74 tysiące żołnierzy sił polsko-austriacko-niemieckich. Strona turecka miała przewagę liczebną, lecz sprytny plan Sobieskiego pozwolił nam zwyciężyć.

Posiadanie granic wymaga ich ochrony. Nadzór w tym zakresie to umiejętne czuwanie inicjowane w rozmaitych aspektach. Rosnące możliwości techniczne znakomicie mogą temu sprzyjać.

Kontakt:

Anna Cyprianna

biuro2@sonto

https://www.sonto.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Topbudowa

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


osuszanie pomieszczeń
Serwis Optimal-osuszanie.pl udostępnia następujące usługi - lokalizacja wycieków, remonty po zalaniach, wynajem osuszaczy w Warszawie, osuszanie podposadzkowe
optimal-osuszanie.pl
ciągniki massey ferguson
Poltech - Zapraszamy do zapoznania się z ofertą ciągników autoryzowanego dealera Massey Ferguson.
zabawki drewniane dla dzieci
uwielbiamy zabawki z drewna dla dzieci w każdej formie sprawdź wszelkiego rodzaju drewniane klocki puzzle czy układanki wykonane a także wiele

Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »