Dom » Architektura

Okna które poszerzają horyzonty

Okna które poszerzają horyzonty
Zobacz więcej zdjęć »
Wielkoformatowe przeszklenia nadają bryle budynku lekkości i elegancji, zaś jego wnętrzu przestronności. Często wykorzystywane są we współczesnych projektach domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych o podwyższonym standardzie.

Domy nie istnieją w oderwaniu od miejsca, w którym powstają z czego doskonale zdają sobie sprawę najlepsi projektanci. Dopasowanie obiektu do otoczenia, to jedno z największych wyzwań architektonicznych. Nowy budynek ma być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale też powinien być integralną częścią przestrzeni, w której się znajdzie. Dlatego tak często wykorzystywane jest szkło – eleganckie, wizualnie lekkie i subtelne. Projektanci pokochali je, ponieważ daje im nieograniczone możliwości w zakresie realizowania ich wizji artystycznych. Poza tym jest to jedyny materiał budowlany, który sprawdza się w zasadzie w każdym otoczeniu.  Duże przeszklenia i ogromne bezramowe okna wykorzystywane są w prestiżowych obiektach użyteczności publicznej, biurowcach oraz luksusowych domach prywatnych, w których dom zostaje całkowicie otwarty na ogród. 

Zaprosić przyrodę do środka

Nowoczesne domy rodzinne zaprojektowane przez uznanych architektów charakteryzuje… skromność. Prosta modernistyczna bryła budynku, ograniczona paleta kolorów oraz surowe materiały takie jak beton, drewno i szkło to cechy łączące współczesne realizacje. Jednym z pomysłów jest wypełnienie lub wręcz całkowite zastąpienie ściany ogromnymi przesuwnymi oknami. Taki układ z jednej strony zapewnia prywatność, z drugiej powiększa powierzchnię domu o taras, ogród lub pobliski las i jezioro.  Ogromne przeszklenia, nie tylko dobrze wpisują się w otoczenie, ale wręcz pozwalają przyrodzie wejść do środka. Niezależnie od pory roku, panoramiczne okna dają intensywne poczucie jedności z naturą. Drzewa niemal rosną w salonie, trawnik w pewnym momencie zamienia się w drewnianą podłogę a widok za oknem staje się częścią wystroju wnętrza.

Szklane domy

Panoramiczne okna pozwalają na dowolne kształtowanie przestrzeni i całkowitą likwidację podziału na wnętrze i resztę świata. Mogą one całkowicie zastąpić ścianę budynku, rozciągając przestrzeń życiową mieszkańców. Dom może zostać otwarty na jednym lub kilku poziomach. Możliwe jest również wykorzystanie w pełni rozsuwanych elementów narożnych oraz całkowite ukrycie szyb w ścianie.

- Obecna technologia daje architektom ogromne możliwości. Produkowane na wymiar systemy okienne można wykorzystać jako szklane ściany obejmujące jedną lub dwie kondygnacje budynku, lub jako tradycyjne okna o dowolnej wysokości. W budownictwie rodzinnym takie rozwiązania dają bardzo spektakularne efekty. Przykładowo możliwe jest zamówienie pojedynczego elementu przesuwnego okien o wysokości nawet  6 metrów i szerokości 3 metry. W sumie daje to 18 m2 szklanej powierzchni bez żadnych widocznych profili okiennych - mówi Łukasz Kabarowski, architekt, pracownia architektoniczna KMA.

Bezramowe okna to nie tylko estetyka, ale też podniesienie komfortu mieszkania i jakości życia. Oprócz efektownego wyglądu, okna panoramiczne posiadają bardzo dobre parametry techniczne – są szczelne, odporne na nacisk wiatru oraz zapewniają odpowiednią izolację cieplną. Można je zamknąć na klucz oraz zintegrować z alarmem. Dodatkowo szyby wyposażone są w powłokę zabezpieczającą przed zbytnim nagrzewaniem. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

panoramah

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »