Dom » Architektura

Okna które poszerzają horyzonty

Okna które poszerzają horyzonty
Zobacz więcej zdjęć »
Wielkoformatowe przeszklenia nadają bryle budynku lekkości i elegancji, zaś jego wnętrzu przestronności. Często wykorzystywane są we współczesnych projektach domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych o podwyższonym standardzie.

Domy nie istnieją w oderwaniu od miejsca, w którym powstają z czego doskonale zdają sobie sprawę najlepsi projektanci. Dopasowanie obiektu do otoczenia, to jedno z największych wyzwań architektonicznych. Nowy budynek ma być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale też powinien być integralną częścią przestrzeni, w której się znajdzie. Dlatego tak często wykorzystywane jest szkło – eleganckie, wizualnie lekkie i subtelne. Projektanci pokochali je, ponieważ daje im nieograniczone możliwości w zakresie realizowania ich wizji artystycznych. Poza tym jest to jedyny materiał budowlany, który sprawdza się w zasadzie w każdym otoczeniu.  Duże przeszklenia i ogromne bezramowe okna wykorzystywane są w prestiżowych obiektach użyteczności publicznej, biurowcach oraz luksusowych domach prywatnych, w których dom zostaje całkowicie otwarty na ogród. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zaprosić przyrodę do środka

Nowoczesne domy rodzinne zaprojektowane przez uznanych architektów charakteryzuje… skromność. Prosta modernistyczna bryła budynku, ograniczona paleta kolorów oraz surowe materiały takie jak beton, drewno i szkło to cechy łączące współczesne realizacje. Jednym z pomysłów jest wypełnienie lub wręcz całkowite zastąpienie ściany ogromnymi przesuwnymi oknami. Taki układ z jednej strony zapewnia prywatność, z drugiej powiększa powierzchnię domu o taras, ogród lub pobliski las i jezioro.  Ogromne przeszklenia, nie tylko dobrze wpisują się w otoczenie, ale wręcz pozwalają przyrodzie wejść do środka. Niezależnie od pory roku, panoramiczne okna dają intensywne poczucie jedności z naturą. Drzewa niemal rosną w salonie, trawnik w pewnym momencie zamienia się w drewnianą podłogę a widok za oknem staje się częścią wystroju wnętrza.

Szklane domy

Panoramiczne okna pozwalają na dowolne kształtowanie przestrzeni i całkowitą likwidację podziału na wnętrze i resztę świata. Mogą one całkowicie zastąpić ścianę budynku, rozciągając przestrzeń życiową mieszkańców. Dom może zostać otwarty na jednym lub kilku poziomach. Możliwe jest również wykorzystanie w pełni rozsuwanych elementów narożnych oraz całkowite ukrycie szyb w ścianie.

- Obecna technologia daje architektom ogromne możliwości. Produkowane na wymiar systemy okienne można wykorzystać jako szklane ściany obejmujące jedną lub dwie kondygnacje budynku, lub jako tradycyjne okna o dowolnej wysokości. W budownictwie rodzinnym takie rozwiązania dają bardzo spektakularne efekty. Przykładowo możliwe jest zamówienie pojedynczego elementu przesuwnego okien o wysokości nawet  6 metrów i szerokości 3 metry. W sumie daje to 18 m2 szklanej powierzchni bez żadnych widocznych profili okiennych - mówi Łukasz Kabarowski, architekt, pracownia architektoniczna KMA.

Bezramowe okna to nie tylko estetyka, ale też podniesienie komfortu mieszkania i jakości życia. Oprócz efektownego wyglądu, okna panoramiczne posiadają bardzo dobre parametry techniczne – są szczelne, odporne na nacisk wiatru oraz zapewniają odpowiednią izolację cieplną. Można je zamknąć na klucz oraz zintegrować z alarmem. Dodatkowo szyby wyposażone są w powłokę zabezpieczającą przed zbytnim nagrzewaniem. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

panoramah

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »