Dom » Budownictwo
Okna panoramiczne – kreowanie wnętrz światłem
Zobacz więcej zdjęć » |
Nowoczesna architektura ceni sobie prostotę i przejrzystość formy, kładąc akcent na rozwiązania nastawione na jak najbliższy kontakt i integrację z otoczeniem. Dlatego, tak dużą popularnością cieszą się obecnie panoramiczne okna, otwierające bryłę domu na zewnątrz. Zastosowanie przeszkleń o dużej powierzchni skutkuje efektownym wyglądem budynku i pozwala na wypełnienie jego wnętrz naturalnym światłem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przejrzystość w modzie
Subtelne i eleganckie szkło posiada szerokie walory dekoracyjne oraz użytkowe, co sprawia, że jest niezwykle wdzięcznym materiałem dla każdego architekta. Tkwi w nim duży potencjał kreacyjny, którego przykładem może być Pałac Kryształowy, zbudowany w 1851 roku w Londynie. Kryształowe wille były również utopijnym marzeniem wielkich władców. Na rodzimym gruncie mit symbolicznych, szklanych domów zaszczepił Stefan Żeromski, w powieści „Przedwiośnie”. Przeszklenia nadają elewacji budynku nowoczesnego charakteru, dzięki nim bryła budynku optycznie wydaje się także znacznie lżejsza, bardziej przejrzysta i elegancka. Wykorzystanie okien panoramicznych umożliwia idealne zharmonizowanie poszczególnych elementów rezydencji.
Piękno horyzontalnych rozwiązań
Naturalne światło korzystnie wpływa na komfort użytkowania budynku oraz samopoczucie domowników. Dlatego okna panoramiczne często stosowane są w salonie, gdzie spędzamy zazwyczaj dużo czasu i podejmujemy gości. – Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania części energii słonecznej do ogrzewania pomieszczenia i otwarcie domu na ogród –tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA, firmy oferującej szeroką gamę rozwiązań z zakresu stolarki okiennej i drzwiowej – Taka konfiguracja pozwala również na sprytne poszerzenie przestrzeni życiowej o taras lub werandę, które stanowią swoisty pomost pomiędzy obiektem a otaczającą go naturą – uzupełnia ekspert. Harmonijne, przytulne wnętrze może powstać przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, których wybór powinien być podyktowany nie tylko naszymi gustami (chociaż to bardzo ważny element), lecz także parametrami użytkowymi danych wyrobów oraz renomą ich producentów.
Ciepłe i komfortowe wnętrza
Aby zyskać ciepłe i komfortowe wnętrza, duże przeszklenia najlepiej zastosować od południa i zachodu domu, gdzie panuje największe nasłonecznienie. Trzeba równocześnie pamiętać, że latem, przy intensywnym działaniu słońca, pomieszczenia w nie wyposażone mogą się zbytnio nagrzewać. Wówczas warto skorzystać z osłon okiennych w postaci np. rolet czy żaluzji. Nawet najwyższej jakości stolarka okienna charakteryzuje się gorszymi parametrami izolacyjności termicznej niż ściany. Jednak wielkoformatowe przeszklenie, jako element przeźroczysty, przepuszcza dużą ilość promieniowania słonecznego, przez co generuje zyski cieplne, które przewyższają nawet straty poniesione na izolacji. – Nowoczesne systemy okienne są produkowane na wymiar do konkretnego budynku. Z ich wykorzystaniem można zastąpić tradycyjną ścianę, ścianą szkła – mówi Artur Głuszcz – Dodatkowo, w pomieszczeniu, w którym planujemy wyjście na taras, ta „ściana szkła" może się otwierać, jeśli zastosujemy drzwi podnoszono-przesuwne. Mimo wielkogabarytowej konstrukcji (skrzydło może mieć 3 metry szerokości i ważyć nawet 300 kg), drzwi, dzięki specjalnym mechanizmom okuciowym, zapewniają komfortową i bezpieczną obsługę – uzupełnia specjalista.
Wpisane w bryłę budynku, panoramiczne okna sprawiają, że staje się on integralną częścią przestrzeni, w której się znajduje. Dzięki temu, widoki zza szyby będą cieszyć domowników bardziej niż wspaniały obraz. Natura tworzy przecież najpiękniejsze pejzaże, których odpowiedników na próżno szukać nawet wśród najdoskonalszych dzieł sztuki, wychodzących spod rąk człowieka. Czas postawić na innowacyjne przeszklenia.
Nadesłał:
RedPen
|
Komentarze (0)