Rozrywka » Turystyka

Okolic Babiej Góry

Babia Góra to malowniczy szczyt, jednak wysoki i niełatwy do zdobycia. Prowadzi nań kilka tras. Z przełęczy Krowiarki, idąc przez Sokolicę, można w 3 godziny dotrzeć do najwyższego punktu Babiej Góry - na Diablak (szlak czerwony).

W miarę łatwy i najkrótszy szlak na Markowe Szczawiny prowadzi z Zawoi Wideł (szlak zielony i żółty). Z Markowych Szczawin przez przełęcz Bronę dochodzimy na Diablak w około 2 godziny szlakiem czerwonym. Najtrudniejszy odcinek tej trasy to tzw. Kościółki – teren jest tu dość wyniesiony, warunki atmosferyczne zmieniają się szybko, występuje gołoborze. Najbardziej znane, ale też trudne szlaki to Perć Przyrodników i Perć Akademików. Oba, a szczególnie Perć Akademików, wymagają dużego doświadczenia i dobrego przygotowania. Drugi szlak powstał w 1925 roku i początkowo nazywany był Taternickim, później przyjęto obecną nazwę, gdyż najczęściej wspinali się tędy na szczyt Diablaka studenci. Babia Góra połączona jest także siecią szlaków z całym Beskidem Żywieckim, można się stąd dostać na Pilsko czy do Korbielowa.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na polanie Markowe Szczawiny stoi drewniany, wielokrotnie już zresztą przerabiany budynek - to najstarsze polskie schronisko, powstałe w 1906 roku. Inicjatorem jego budowy był ojciec turystyki babiogórskiej - Hugo Zapałowicz. Obok schroniska usytuowany jest maleńki, stylowy budynek - Muzeum Turystyki Górskiej PTTK, poświęconym rozwojowi turystyki w Babiogórskim Parku Narodowym.

Od 1999 roku w rejonie Babiej Góry funkcjonują dwa piesze przejścia graniczne: na szczycie Babiej oraz na Przełęczy Jałowieckiej, skąd można dojść do wsi Oravska Polhora na Słowacji.

Na Babiej Górze planowano utworzenie narciarskiego wyciągu krzesełkowego ze schroniska na Markowych Szczawinach na szczyt. Inne pomysły były zdecydowanie bardziej oryginalne: chciano na przykład przeprowadzić linię kolejową tunelem pod przełęcz Krowiarki albo umieścić

czterometrową figurę sakralną na szczycie Diablaka. Na Kolistej Polanie, poniżej starego schroniska, planowano także budowę nowoczesnego hotelu górskiego ze szkła i betonu, który miał uczcić pamięć Włodzimierza Iljicza Lenina.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

babaczek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »