Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Około 8 mld złotych wydali Polacy na wyjazdy świąteczne w ciągu ostatnich 2 lat.
Zobacz więcej zdjęć » |
Nie tylko z wizytą u rodziny
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W ciągu ostatnich dwóch lat blisko połowa badanych (47%) wyjechało w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, korzystając z przynajmniej jednego noclegu. Blisko co czwarta osoba (22%) stwierdziła, że w tym czasie odwiedziła i nocowała u rodziny bądź znajomych. Drugie tyle badanych (25%) przyznało, że spędziło chociaż jeden dzień okresu Świąt Bożego Narodzenia poza domem w miejscu oferującym płatne noclegi
„Raport wyraźnie pokazuje, że świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny – własnej lub współmałżonka bądź powrót do rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni, podczas którego mogą w rodzinnym gronie i w świątecznej atmosferze odpocząć i oderwać się od codzienności. Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 75% procent respondentów rozważa wyjazd w tym czasie, jestem przekonany, że liczba wyjeżdzających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła” – mówi Michał Leman, Prezes Zarządu LOT Travel.
Badani preferują wyjazdy trwające do 10 dni – ponad połowa respondentów, którzy wyjeżdżali na święta spędzała poza domem powyżej 3 dni. Szczególnie popularne są dłuższe wyjazdy, obejmujące Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra (47%). Tyle samo respondentów wyjeżdża na same święta.
Najchętniej spędzamy święta w Polsce
8 na 10 wyjeżdżających na święta spędziło je w kraju. Wśród niewyjeżdżających, ale nieodrzucających takiego wyjazdu, wyjazd na terenie Polski rozważa nieco mniej osób (73%). Osoby wyjeżdżające za granicę najchętniej wybierają Niemcy, Włochy lub Hiszpanię. I tu – co trzeci wyjeżdżający za granicę nocujący u znajomych wybierał Niemcy jako kierunek podróży, a nocujący w hotelach/pensjonatach częściej wybierali ciepłe kraje, takie jak Hiszpania czy Włochy.
Na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych kierunków wyjazdów w okresie świąt plasuje się Hiszpania, coraz częściej rozważamy też kierunki azjatyckie.
Jak i za ile jeździmy?
Znakomita większość wyjeżdzających zorganizowało swój wyjazd samodzielnie (80%) – taki sposób organizacji wyjazdu preferują przede wszystkim osoby między 23 a 40-tym rokiem życia. Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to blisko 1100 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to około 3 200 złotych. W tym drugim przypadku najczęściej wybieraną opcją był pobyt wraz ze śniadaniem i obiadokolacją.
„Koszt wyjazdu w okresie świątecznym jest zazwyczaj wyższy niż w tradycyjnym okresie wakacyjnym. Wynika to z kilku powodów: latem dostępność atrakcyjnych kierunków jest dużo wyższa niż w sezonie zimowym. Co za tym idzie wszyscy spragnieni ciepła i wysokich temperatur w zimie muszą wybierać odległe destynacje co ma przełożenie na koszt takiego wyjazdu. Z kolei koszt wyjazdu narciarskiego w popularnych alpejskich ośrodkach jest dużo wyższy niż wakacje na plaży.” - dodaje Michał Leman.
Osoby badane najczęściej planowały swoje wyjazdy świąteczne około miesiąca wcześniej - co trzeci respondent organizujący wyjazd samodzielnie, planował go od miesiąca do dwóch miesięcy przed wyjazdem. Niespełna jedna trzecia osób zaczęła planować wyjazd nieco później, bo od dwóch tygodni do miesiąca przed wyjazdem.
Dlaczego zostajemy w domu?
Większość niewyjeżdżających, ale nieodrzucających wyjazdów w okresie Bożonarodzeniowym, zostaje w domu ze względu na tradycję rodzinną (62%). Kobiety i osoby młodsze (23-30 lat) częściej kierują się powodami finansowymi.
Nadesłał:
Sugarfree Communications
|
Komentarze (0)