Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Olejek bergamotowy

Olejek bergamotowy
Zobacz więcej zdjęć »
Naturalny dezodorant, składnik kosmetyków przeciwtrądzikowych czy środek do walki z wahaniami nastrojów.

To właśnie olejek bergamotowy, eteryczny olejek, który tak powszechnie stosuje się dzisiaj w medycynie naturalnej.

Olejek tego typu ma niezwykle przyjemny, orzeźwiający zapach i właśnie dzięki temu jest tak popularny. Oczywiście, nie można pomijać również jego właściwości a te jak wiadomo, są wszechstronne.

Olejek bergamotowy ma rześki, cytrusowy zapach. Same owoce bergamoty przypominają zaś pomarańczę bądź grejpfrut. Sok owoców ma zaś inny kolor – wytłaczany ze skórki staje się brunatno zielonkawy lub ciemno żółty. Najczęściej pozyskuje się do we Włoszech, Maroko, Algierii i Azji Południowo-Wschodniej, bo właśnie tam uprawiane są całe plantacje drzew bergamotowych.

Właściwości olejku bergamotowego

Olejek bergamotowy zalecany jest przy zbyt dużej potliwości, ponieważ jego przyjemny zapach skutecznie niweluje brzydki zapach potu – może być stosowany każdego dnia, nawet zamiast dezodorantu.

Jego kolejne właściwości to odkażanie – na skórę działa przeciwtrądzikowo, można smarować nim także opryszczkę, w celu zapobiegania rozprzestrzenienia się kolejnych wykwitów oraz szybszego wyleczenia zmian chorobowych. Działa też korzystnie w przebiegu leczenia grzybicy, łuszczycy oraz egzemy i przewlekłych owrzodzeń.

Można go stosować doustnie – działa wykrztuśnie, wiatropędnie i moczopędnie. Lekarze polecają go głównie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, stanach zapalnych dróg moczowych czy w celu niwelowania problemów trawiennych. Skutecznie będzie pobudzał do pracy śledzionę oraz wątrobę.

W aromaterapii, wykorzystuje się go nie tylko do odświeżania powietrza, ale również w celach zdrowotnych. Dodany do kominka aromaterapeutycznego, będzie działał antyseptycznie – skutecznie wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Aromaterapia z wykorzystaniem olejku bergamotowego działa też kojąco na psychikę. Pacjentom ze stwierdzoną depresją poleca się sesje aromaterapeutyczne przede wszystkim w celu zwalczaniu wahań nastrojów, niwelowania uczucia lęku i przewlekłej apatii. Co więcej, zapach bergamoty dodaje wigoru i energii.

Jak stosować olejek bergamotowy?

Olejek bergamotowy można stosować w rozmaity sposób. Najczęściej wykorzystuje się go w aromaterapii – wystarczy kilka kropli wlać do kominka aromaterapeutycznego. Można także zażywać kąpiele z jego dodatkiem – do wanny z ciepłą wodą należy wlać 5-15 kropli. W celach kosmetycznych, można dodawać go do kremów czy sebum bądź maseczek. Stosuje się go także jako składnik środków do masażu – najlepiej sprawdza się z oliwą z oliwek, można dodać do niej 5-6 kropli. Jeśli zostanie rozcieńczony, można go także zażywać doustnie.

Środki ostrożności

Olejek bergamotowy nie może być stosowany bezpośrednio na skórę, gdyż może wywołać podrażnienie. Co więcej, olejkiem nie można smarować skóry, która ma być wystawiona na działanie promieni słonecznych – wywoła wtedy uczulenie a nawet trwałe przebarwienia i poparzenie.

Olejek bergamotowy jest również zakazany dla dzieci. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować jego wykorzystanie z lekarzem internistą.

Artykuł napisany w oparciu o materiały ze strony optima-plus.euRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

shebeauty

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »