Firma » Biznes

OPEC+ – podzielony i osaczony we własnej pułapce inflacyjnej

OPEC+ – podzielony i osaczony we własnej pułapce inflacyjnej
Zobacz więcej zdjęć »
W opinii Allianz Trade obawy przed recesją i większa niż oczekiwano dostępność ropy spowodowały spadek cen o ponad 25% w stosunku do zeszłorocznych szczytów.

Następne spotkanie OPEC+ 4 czerwca może ujawnić pierwsze pęknięcia we wspólnym stanowisku grupy w sprawie wydobycia ropy, co zwiększyłoby ryzyko wzrostu cen ropy. W opinii Allianz Trade obawy przed recesją i większa niż oczekiwano dostępność ropy spowodowały spadek cen o ponad 25% w stosunku do zeszłorocznych szczytów. Ponieważ większość krajów OPEC+ jest importerami netto towarów przemysłowych, wpadają one teraz we własną pułapkę inflacyjną. Dziś za baryłkę ropy można kupić o połowę mniej niż w marcu 2022 r., kiedy to można było za nią dostać prawie dwa razy więcej towarów i usług podstawowych ze wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych OECD (CPI). 

Przy spadających cenach ropy i malejących dochodach w opinii Allianz Trade niektóre kraje, zwłaszcza Rosję, czeka trudny okres. Dochody z ropy naftowej stały się kołem ratunkowym w obliczu surowych sankcji i pogarszającego się otoczenia makroekonomicznego. Poza tym Rosja nie do końca trzymała się planów dot. wielkości produkcji (wydobycia), próbując utrzymać przychody na stałym poziomie. Podczas gdy Azję zalewa tania rosyjska ropa, Arabia Saudyjska również zaczęła wprowadzać zniżki, aby zachować swój udział na tym rynku w regionie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

artur@multian.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 14 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »