Społeczeństwo » Społeczeństwo
Operacja Czysta Rzeka 2021 startuje w Światowy Dzień Wody
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Światowy Dzień Wody – co będzie się działo?
Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszą 22 marca, w dniu kiedy przypada Światowy Dzień Wody. Tego dnia Sztab Główny organizuje porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn - Gródek nad Bugiem.
„Startujemy o godz. 11.00 z plaży w Drohiczynie i kończymy po 5-6 godzinach w Gródku. Można do nas dołączyć – trzeba mieć jednak swój sprzęt pływający. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze Sztabem Głównym. Zależy nam na tym, aby pokazać, że troska o zasoby wodne, o przyrodę, nie zna granic, że warto to robić, ograniczając jej zużycie, ale także poprzez utrzymanie jej w czystości. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczającą nas przyrodę. Zatroszczmy się więc o czyste rzeki i okolice, uwolnijmy je od zalegających śmieci” – zachęca do udziału w akcji Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.
Do akcji można się włączyć na kilka sposobów, rejestrując sztab na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl do 6 kwietnia lub rejestrując się jako wolontariusz do 10 kwietnia czy też wesprzeć fundusz gwarantujący odbiór śmieci pod nazwą Bank Kontenerów. Uczestnikiem akcji może zostać osoba dorosła, natomiast osoby poniżej 18. roku życia mogą wziąć w niej udział wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów.
Nowe wytyczne związane z obostrzeniami COVID-19
Organizatorzy przypominają, że tegoroczna edycja odbywa się w reżimie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Dlatego w związku z nowymi wytycznymi dotyczącymi kolejnych obostrzeń, które zostały ogłoszone 17 marca 2021 r., a będą obowiązywały od najbliższej soboty (20 marca), została ograniczona liczba wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz został nałożony obowiązek surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.
Oznacza to, że szefowie sztabów, w których liczba wolontariuszy zgłoszonych do akcji lokalnych została przekroczona, będą zobligowani do podziału akcji na mniejsze, zaś system rejestracji wolontariuszy zostanie przeprogramowany od 19 marca tak, aby do sztabu nie mogło zapisać się więcej niż 20 wolontariuszy.
„W praktyce system rejestracji automatycznie będzie zamykał nabór do akcji w momencie uzyskania limitu 20 osób. Aby sprostać wymogom w tej sytuacji w przypadku, kiedy już mamy zarejestrowanych wolontariuszy w liczbie przekraczającej 20, zalecamy podział osób, biorących udział w akcji do maksymalnie 20 w jednej grupie oraz czasowe rozplanowanie akcji tak, aby grupy sprzątające nie miały ze sobą styczności, np. akcja trwa w godz. 10-12 dla jednej grupy i w godz. 12-14 dla kolejnej. Ew. sugerujemy działanie w oddzielnych grupach, które rozpoczynają akcje w odstępach czasowych i nie spotykają się ze sobą w trakcie np. 10-12 i 11-13 lub podział miejsca sprzątania na strefy” - wyjaśnia Daniel Parol.
W przypadku zaleceń sanitarnych szefowie sztabów mają przypomnieć wolontariuszom o reżimie sanitarnym, stosowaniu maseczek oraz utrzymywaniu dystansu społecznego.
Organizatorzy proszą o śledzenie komunikatów na stronie internetowej www.operacjarzeka.pl, które na bieżąco będą uwzględniać nowe wytyczne.
Akcje lokalne
Od 22 marca do 17 kwietnia będzie można przeprowadzać akcje w całej Polsce. Kumulacja akcji zaplanowana jest na 17 kwietnia. Odbędzie się wtedy finał inicjatywy. Oznacza to, że tego dnia najwięcej sztabów zorganizuje porządkowanie swoich okolic. W ciągu kolejnego tygodnia zostaną ogłoszone dane dotyczące akcji sprzątania z całej Polski.
Natomiast podsumowanie całej akcji odbędzie się 29 sierpnia w Janowie Podlaskim.
Operacja Czysta Rzeka
To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 55 ton śmieci. Druga edycji odbyła się jedynie częściowo ze względu na ogłoszenie sytuacji epidemicznej w naszym kraju związanej z koronawirusem. Przekształciła się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali.
Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba.
Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu. Partnerem strategicznym jest Grupa Arche. Sponsorem oficjalnym: Epson. Wśród sponsorów wspierających znaleźli się: DHL, Bank Ochrony Środowiska, York PL, a partnerami oficjalnymi są Aquaphor, Swonco, Decathlon oraz Drukarnia Standruk. Toyota Auto Podlasie ma status partnera logistycznego.
Komentarze (0)