Motoryzacja » Moto Serwis
Opony zimowe i letnie: czym się różnią?
Czym opony zimowe różnią się od opon letnich? Co sprawia, że charakteryzują się lepszą przyczepnością na śliskiej nawierzchni? Odpowiedź leży w technologii produkcji. Opony zimowe są projektowane z myślą o działaniu w temperaturze poniżej 7°C. Swoją skuteczność zawdzięczają dwóm czynnikom: mieszance gumowej, która nie traci swej elastyczności w niskiej temperaturze, oraz bieżnikowi o dużej ilości nacięć.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Guma, która pozostaje elastyczna w niskiej temperaturze
Właściwości jezdne gumy, z której wykonany jest bieżnik opony, zależą głównie od temperatury otoczenia. Kiedy robi się zimno, kauczuk zaczyna twardnieć, przez co traci na przyczepności. W związku z tym, producenci opracowali specjalne polimery, które pozwalają gumie w oponie zimowej zachować elastyczność w niskich temperaturach.
Głębsza rzeźba bieżnika
Jeśli przyjrzymy się z bliska bieżnikowi opony zimowej, dostrzeżemy wiele różnic w stosunku do opony letniej:
o Gęsta sieć nacięć
Rysunek bieżnika w oponach zimowych zawiera liczne rowki, które zwiększają ilość kątów natarcia i zapewniają lepszą motoryczność.
o Liczne lamele
Opona zimowa może zawierać nawet pięć razy więcej lameli niż letnia. Duże zagęszczenie lameli pozwala na zwiększenie przyczepności dzięki większej liczbie krawędzi, które będą wchodzić w kontakt z ubitym śniegiem na drodze.
o Szerokie rowki centralne
Opona zimowa zawiera dwa, trzy lub nawet cztery szerokie rowki centralne, zwane też obwodowymi, które umożliwiają szybkie odprowadzanie wody i stopionego śniegu.
o Bieżnik kierunkowy w większości modeli
Opony zimowe często posiadają bieżnik kierunkowy, czyli o rysunku zgodnym z kierunkiem jazdy. Jego rzeźba układa się w kształt litery V, co umożliwia lepsze usuwanie topiącego się śniegu i obniżenie hałasu podczas jazdy.
Opona zimowa a bezpieczeństwo
Dzięki swej wyjątkowej przyczepności, opony zimowe zmniejszają ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu oraz skracają drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Według stowarzyszenia firm z branży oponiarskiej, droga hamowania z oponami zimowymi jest o 20% krótsza w porównaniu z oponami letnimi w przypadku samochodu jadącego z prędkością 50 km/h na mokrej drodze i przy temperaturze wynoszącej poniżej 7°C. Na ośnieżonej lub oblodzonej drodze różnica ta wyniesie ponad 50%.
Znajdź swoje opony zimowe przy pomocy Rezulteo
Rezulteo, przewodnik zakupowy i porównywarka opon, umożliwia konsumentowi wybór opon zimowych dostosowanych do jego typu samochodu oraz stylu jazdy spośród ponad 50 marek (opony Michelin, Dunlop, Continental...) oraz tysięcy modeli.
>> Wszystkie nasze porady dotyczące opon zimowych dostępne są na stronie Rezulteo
Komentarze (0)