Motoryzacja » Moto Serwis

Opony zimowe i letnie: czym się różnią?

Czym opony zimowe różnią się od opon letnich? Co sprawia, że charakteryzują się lepszą przyczepnością na śliskiej nawierzchni?
Po wyjątkowo łagodnej jesieni, temperatury zaczęły spadać. W wielu regionach kraju wystąpiły pierwsze nocne przymrozki, które skutkują oblodzeniami na niektórych odcinkach dróg. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie podczas jazdy, najwyższy czas założyć opony zimowe.

Czym opony zimowe różnią się od opon letnich? Co sprawia, że charakteryzują się lepszą przyczepnością na śliskiej nawierzchni? Odpowiedź leży w technologii produkcji. Opony zimowe są projektowane z myślą o działaniu w temperaturze poniżej 7°C. Swoją skuteczność zawdzięczają dwóm czynnikom: mieszance gumowej, która nie traci swej elastyczności w niskiej temperaturze, oraz bieżnikowi o dużej ilości nacięć.

Guma, która pozostaje elastyczna w niskiej temperaturze

Właściwości jezdne gumy, z której wykonany jest bieżnik opony, zależą głównie od temperatury otoczenia. Kiedy robi się zimno, kauczuk zaczyna twardnieć, przez co traci na przyczepności. W związku z tym, producenci opracowali specjalne polimery, które pozwalają gumie w oponie zimowej zachować elastyczność w niskich temperaturach.

Głębsza rzeźba bieżnika

Jeśli przyjrzymy się z bliska bieżnikowi opony zimowej, dostrzeżemy wiele różnic w stosunku do opony letniej:

o Gęsta sieć nacięć

Rysunek bieżnika w oponach zimowych zawiera liczne rowki, które zwiększają ilość kątów natarcia i zapewniają lepszą motoryczność.

o Liczne lamele

Opona zimowa może zawierać nawet pięć razy więcej lameli niż letnia. Duże zagęszczenie lameli pozwala na zwiększenie przyczepności dzięki większej liczbie krawędzi, które będą wchodzić w kontakt z ubitym śniegiem na drodze.

o Szerokie rowki centralne

Opona zimowa zawiera dwa, trzy lub nawet cztery szerokie rowki centralne, zwane też obwodowymi, które umożliwiają szybkie odprowadzanie wody i stopionego śniegu.

o Bieżnik kierunkowy w większości modeli

Opony zimowe często posiadają bieżnik kierunkowy, czyli o rysunku zgodnym z kierunkiem jazdy. Jego rzeźba układa się w kształt litery V, co umożliwia lepsze usuwanie topiącego się śniegu i obniżenie hałasu podczas jazdy.

Opona zimowa a bezpieczeństwo

Dzięki swej wyjątkowej przyczepności, opony zimowe zmniejszają ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu oraz skracają drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Według stowarzyszenia firm z branży oponiarskiej, droga hamowania z oponami zimowymi jest o 20% krótsza w porównaniu z oponami letnimi w przypadku samochodu jadącego z prędkością 50 km/h na mokrej drodze i przy temperaturze wynoszącej poniżej 7°C. Na ośnieżonej lub oblodzonej drodze różnica ta wyniesie ponad 50%.

Znajdź swoje opony zimowe przy pomocy Rezulteo

Rezulteo, przewodnik zakupowy i porównywarka opon, umożliwia konsumentowi wybór opon zimowych dostosowanych do jego typu samochodu oraz stylu jazdy spośród ponad 50 marek (opony Michelin, Dunlop, Continental...) oraz tysięcy modeli.

>> Wszystkie nasze porady dotyczące opon zimowych dostępne są na stronie RezulteoRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Opony
http://www.rezulteo-opony.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »