Kultura, sztuka » Kultura

„Opór” do obejrzenia w domu

„Opór” do obejrzenia w domu
Zobacz więcej zdjęć »
Film „Opór” już od 16 września będzie dostępny na płytach DVD.

Amerykański film wojenny Edwarda Zwicka „Opór", o którym było głośno w Polsce, gdy na początku 2009 roku wchodził na ekrany kin, teraz będzie dostępny również na płytach DVD. Premiera 16 września 2009 - czytamy na blogu salonkulturalny.pl.

„Opór" to jeden z pierwszych filmów, który pokazuje Żydów nie jako ofiary hitlerowców, ale ludzi walczących z nazistami. Scenariusz został oparty na książce Nechamy Tec „Defiance: The Bielski Partisans", opowiadającej o autentycznym oddziale partyzanckim, jaki podczas II wojny światowej na terenie Białorusi utworzyli trzej bracia Bielscy - polscy Żydzi. Oddział Bielskich uratował od niechybnej śmierci ponad 1000 Żydów, ale w Polsce ocena działalności braci Bielskich nie jest jednoznaczna. Zarzucano im współpracę z sowiecką partyzantką przeciwko Polsce, rabowanie polskich chłopów, a także udział w masakrze dokonanej na mieszkańcach polskiej wsi Naliboki w 1943 r. Nie ma jednak dowodów, że sami bracia Bielscy uczestniczyli w tej zbrodni.

 Film w reżyserii Edwarda Zwicka („Krwawy diament", „Ostatni samuraj", „Stan oblężenia") unika tych drażliwych tematów, pokazując heroizm, odwagę i ogromną wolę przetrwania ludzi z oddziału Bielskich - w tym wielu cywilów. „Opór" to zrealizowana z wielkim rozmachem opowieść epicka, w której główne role zagrali znany z „Casino Royale" Daniel Craig (najstarszy z braci Tewje Bielski), Liev Schreiber (Zus Bielski) i Jamie Bell (Asael Bielski).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »