Firma » Finanse

Oprocentowanie kredytu – co powinieneś wiedzieć?

Oprocentowanie kredytu to jeden z najważniejszych czynników interesujących nas, kiedy chcemy wnioskować o kredyt.

Zależy ono od wielu czynników, naszej zdolności kredytowej oraz historii zaciągania pożyczek, okresu kredytowania, wysokości kwoty kredytów i innych. Poniżej znajdziecie wszystko, co warto o nim wiedzieć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Typy oprocentowania kredytu


Banki stosują przede wszystkim dwa typy oprocentowania kredytów i dzieli się ono na oprocentowanie stałe oraz zmiennie. Oprocentowanie stałe stosowane jest dla produktów krótkoterminowych, a oprocentowanie zmienne - długoterminowych.
Oprocentowanie stałe - jego wysokość zawarta jest z góry w naszej umowie kredytowej i jest niezmienna przez cały okres kredytowania. Najczęściej się je stosuje w umowach do jednego roku, gdyż mniejsze jest wtedy ryzyko zmiany warunków na rynku finansowym.


Oprocentowanie zmienne - wysokość tego typu oprocentowania zmienia się w czasie trwania umowy, dotyczy produktów długoterminowych i zależy od stawki WIBOR, do której dolicza się stałą marżę banku. Bank w ten sposób zabezpiecza się na wypadek zmian rynkowych, a odsetki są zazwyczaj wyższe niż przy oprocentowaniu stałym.


Od czego zależy wysokość oprocentowania


• WIBOR - w przypadku kredytów długoterminowych, takich jak kredyty hipoteczne, wysokość odsetek zależy od stawek WIBOR-u, do którego dodaje się stałą stawkę marży banku.
• Im wyższa kwota kredytu, tym bank zaproponuje nam niższe odsetki, dlatego też kredyty hipoteczne należą do jednych z najtańszych, chociaż to nie jedyny powód ich ceny, największe znaczenie ma przecież zabezpieczenie w postaci hipoteki.
• Wysokość oprocentowania zależy również od wkładu własnego. Im wyższy wkład własny, tym niższa marża, a co za tymi idzie również oprocentowanie zobowiązania.
• Znaczenie ma również cel, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze z kredytu, jeśli dotyczy samego mieszkania, wtedy oprocentowanie będzie niższe, w momencie kiedy bierzemy od banku kwotę wyższą, aby oprócz mieszkania wydać ja na dowolny cel, wtedy oprocentowanie będzie wyższe.
• Duży wpływ na oprocentowanie ma to, gdzie jesteśmy zatrudnieni. Kiedy jesteśmy pracownikami zaufania publicznego lub administracji publicznej, wtedy bank zaoferuje nam niższe oprocentowanie. Banki wychodzą z założenia, że zatrudnienie w instytucjach publicznych jest dla nich dużym zabezpieczeniem spłaty kredytu.

Sprawdź, jak działa porównywarka kredytów w totalmoney.pl.


Wcześniejsza spłata kredytu, co z odsetkami?


Postanawiając spłacić kredyt przed terminem mamy prawo do obniżenia całkowitego kosztu kredytu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy. Nawet jeśli klient poniósł je przed spłatą.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (1)

  • avatar
    ~DeDeK 2017-01-22 22:29:35

    Decydując się na kredyt warto zwrócić uwagę na wysokość raty, która powinna pozwalać na swobodną spłatę i nie obciążać zanadto domowego budżetu. Najlepiej porównać w rankingach kredytowych . Dobrym rozwiązaniem jest też porównywanie ofert po koszcie całkowitym bądź RRSO. Największy wybór znajdziemy na http://kredytnaszybko.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »