Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Orteza rozwiązaniem przewlekłych problemów z kolanem

Orteza rozwiązaniem przewlekłych problemów z kolanem
Zobacz więcej zdjęć »
Uprawiając jakikolwiek sport, należy liczyć się z tym, że któregoś dnia może dopaść nas kontuzja - a co się z tym wiąże, w naszym ciele zajdą nieodwracalne zmiany, które będą miały wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.
Częstym urazem, jest uraz kolana, podczas którego dochodzi do zwichnięcia, stłuczenia, nadwyrężenia, złamania, czy przesunięcia łękotki. Warto wtedy zastanowić się nad zakupem ortezy, która w przeciwieństwie do zwykłego gipsu nie jest dla nas tak obciążająca, czy utrudniająca codzienne funkcjonowanie, nie przeszkadza w utrzymaniu higieny chorego miejsca.

Nakreślając czym jest orteza, należy zaznaczyć, że jest to proteza, pewnego rodzaju stabilizator, który wykorzystuje się, jeżeli zachodzi potrzeba rehabilitacji ortopedycznej. Jest lekka, można samemu regulować zacisk, a także - w przeciwieństwie do gipsu, osłania tylko i wyłączenie to miejsce kolana, które powinno, dając nam swobodę ruchu oraz podstawową możliwość samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Nowoczesna orteza kolana jest tak skonstruowana, z takich materiałów, które przepuszczają powietrze, a co za tym idzie: sprawiają, że kolana się nie przegrzewają - co też często nie sprzyja prawidłowej rehabilitacji i zrastaniu się zerwanych stawów, czy innego rodzaju urazów. Zaprojektowane w dwóch wersjach: dla prawego i dla lewego kolana, odpowiednio wyprofilowane, dostępne w różnych rozmiarach.

Ortezy kolana różnią się w zależności od rodzaju zastosowania. Ortezy pooperacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane po zabiegach, a także podczas procesu rehabilitacji. Występują w wersji jedno i dwu szynowej. Ortezy sportowe i elastyczne, to wersje, które stosuje się już po zakończeniu rehabilitacji, wracając do zdrowia. Często, tego typu stabilizatory możemy zauważyć u profesjonalnych zawodników: czy to koszykówki, czy piłki nożnej. Istnieją również ortezy, które są przeznaczone wyłącznie na rzepkę. Zwichnięcie rzepki, to jeden z najczęstszych urazów stawu skokowego, a osoby, które raz tego doświadczyły, zdają sobie sprawę, że jest to uraz z którym - bardzo prawdopodobne - będą się zmagać do końca życia.

Pamiętajmy, że odpowiednią ortezę jest nam w stanie dobrać tylko lekarz! Nie możemy sami decydować o leczeniu. Źle dobrana orteza, lub nie stosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować kolejne uszkodzenia i zamiast wspomagać rekonwalescencję, będzie likwidować efekty, które z trudem osiągamy na terapii. Rodzaj i typ ortezy, z którego będziemy korzystać, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim rodzaju urazu, stopnia zaawansowania schorzenia, częstotliwości użytkowania ortezy, a także od wagi pacjenta - jeżeli pacjent ma nadwagę, kolana są dużo bardziej obciążone niż w przypadku osoby, której waga jest prawidłowa.

Ortezy kolana powinny być wykonane z materiałów odpornych na niską temperaturę, chlor, wodę i sól. Dodatkowo powinny mieć blokady, żeby dokładnie ustalić z jakiego zakresu ruchowego chcemy korzystać.

Nie traktujmy również korzystania z ortezy kolana, jako jedynej formy powrotu do zdrowia - powinna być ona uzupełnieniem rehabilitacji, a nie jej jedyną formą.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mateusz JakSoać

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Adam 2015-06-30 14:28:19

    Dużo informacji na temat rehabilitacji i zastosowania ortez można poczytać tutaj http://www.ortopedio.pl/forum/nasze-historie/ Biegacze opisują jakich doznali kontuzji oraz w jaki sposób przebiegał proces powrotu do zdrowia


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »