Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Orteza rozwiązaniem przewlekłych problemów z kolanem
Zobacz więcej zdjęć » |
Nakreślając czym jest orteza, należy zaznaczyć, że jest to proteza, pewnego rodzaju stabilizator, który wykorzystuje się, jeżeli zachodzi potrzeba rehabilitacji ortopedycznej. Jest lekka, można samemu regulować zacisk, a także - w przeciwieństwie do gipsu, osłania tylko i wyłączenie to miejsce kolana, które powinno, dając nam swobodę ruchu oraz podstawową możliwość samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nowoczesna orteza kolana jest tak skonstruowana, z takich materiałów, które przepuszczają powietrze, a co za tym idzie: sprawiają, że kolana się nie przegrzewają - co też często nie sprzyja prawidłowej rehabilitacji i zrastaniu się zerwanych stawów, czy innego rodzaju urazów. Zaprojektowane w dwóch wersjach: dla prawego i dla lewego kolana, odpowiednio wyprofilowane, dostępne w różnych rozmiarach.
Ortezy kolana różnią się w zależności od rodzaju zastosowania. Ortezy pooperacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane po zabiegach, a także podczas procesu rehabilitacji. Występują w wersji jedno i dwu szynowej. Ortezy sportowe i elastyczne, to wersje, które stosuje się już po zakończeniu rehabilitacji, wracając do zdrowia. Często, tego typu stabilizatory możemy zauważyć u profesjonalnych zawodników: czy to koszykówki, czy piłki nożnej. Istnieją również ortezy, które są przeznaczone wyłącznie na rzepkę. Zwichnięcie rzepki, to jeden z najczęstszych urazów stawu skokowego, a osoby, które raz tego doświadczyły, zdają sobie sprawę, że jest to uraz z którym - bardzo prawdopodobne - będą się zmagać do końca życia.
Pamiętajmy, że odpowiednią ortezę jest nam w stanie dobrać tylko lekarz! Nie możemy sami decydować o leczeniu. Źle dobrana orteza, lub nie stosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować kolejne uszkodzenia i zamiast wspomagać rekonwalescencję, będzie likwidować efekty, które z trudem osiągamy na terapii. Rodzaj i typ ortezy, z którego będziemy korzystać, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim rodzaju urazu, stopnia zaawansowania schorzenia, częstotliwości użytkowania ortezy, a także od wagi pacjenta - jeżeli pacjent ma nadwagę, kolana są dużo bardziej obciążone niż w przypadku osoby, której waga jest prawidłowa.
Ortezy kolana powinny być wykonane z materiałów odpornych na niską temperaturę, chlor, wodę i sól. Dodatkowo powinny mieć blokady, żeby dokładnie ustalić z jakiego zakresu ruchowego chcemy korzystać.
Nie traktujmy również korzystania z ortezy kolana, jako jedynej formy powrotu do zdrowia - powinna być ona uzupełnieniem rehabilitacji, a nie jej jedyną formą.
Nadesłał:
Mateusz JakSoać
|
Komentarze (1)
Dużo informacji na temat rehabilitacji i zastosowania ortez można poczytać tutaj http://www.ortopedio.pl/forum/nasze-historie/ Biegacze opisują jakich doznali kontuzji oraz w jaki sposób przebiegał proces powrotu do zdrowia