Firma » Biznes
Oszczędne zmywanie w restauracji – jak zoptymalizować koszty wybierając zmywarkę gastronomiczną?
Profesjonalne maszyny do mycia naczyń znacząco różnią się od urządzeń, których używamy w domach. Przede wszystkim, zmywarki gastronomiczne są tak skonstruowane, aby maksymalnie skrócić czas mycia naczyń, przy zachowaniu wysokiej skuteczności oraz wydajności.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zmywarek oraz zmywarko-wyparzarek, które nie tylko znacząco ułatwiają pracę w kuchni, ale mogą zaskoczyć nas niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technologicznymi i udogodnieniami. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, koniecznie powinniśmy uwzględnić planowaną ilość klientów oraz rozmiar naczyń, które będą myte w zmywarce. Bardzo ważną kwestią jest także sprawdzenie wysokości odpływu, ponieważ zmywarki gastronomiczne standardowo posiadają odpływ grawitacyjny. Oznacza to, że jeżeli zmywarka ma stać na posadzce, odpływ musi znajdować się w podłodze lub na ścianie do wysokości 7cm – komentuje Wojciech Wójcik z Multigastro.pl.
Na końcowy efekt ma wpływ pięć podstawowych czynników. Należą do nich:
- mechaniczny cykl mycia, obejmujący mycie naczyń pod mocnym strumieniem wody, który wytwarzany jest przez specjalną pompę. Ważne jest, aby zmywarka posiadała ramiona myjące i płuczące, wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko one gwarantują znakomite efekty mycia oraz niską awaryjność.
- temperatura, która jest zazwyczaj wyższa niż w tradycyjnych zmywarkach, w celu sterylizacji naczyń. Temperatura mycia to około 50-60 stopni, natomiast wyparzanie, czyli ostatni etap cyklu, to płukanie naczyń wodą o temperaturze około 85-90 stopni.
- czas, który dzięki zastosowaniu silniejszego strumienia wody oraz wyższych temperatur, może zostać znacząco skrócony (nawet do 90 sekund). To z kolei umożliwia umycie dużej ilości naczyń w krótkim czasie.
- środki chemiczne, które intensyfikują działanie mechaniczne i ograniczają powstawanie zacieków. Ważny jest odpowiedni dobór płynów w zależności od produktu, jaki najczęściej myty jest w zmywarce. Aby uzyskać najlepszy efekt powinno się stosować dedykowane płyny, np. do szkła lub do mycia uniwersalnego.
Wszystkie zmywarki powinny pracować na wodzie o twardości poniżej 6 stopni w skali niemieckiej, czyli tzw. „wodzie miękkiej”. Jest to warunek konieczny, aby urządzenie nie straciło gwarancji oraz mogło prawidłowo myć naczynia i nie pozostawiać zacieków np. na szkle.
Jaką zmywarkę wybrać?
Wśród standardowych maszyn zmywających, znajdziemy kilka głównych rodzajów, które w zależności od swojej specyfikacji, sprawdzą się w różnego typu lokalach gastronomicznych.
Zmywarki do szkła (tzw. zmywarki podblatowe) to urządzenia stosowane przede wszystkim w pubach, barach, kawiarniach. Charakteryzują się małymi gabarytami.
Zmywarki uniwersalne – należą do najpopularniejszych zmywarek używanych w gastronomii, ze względu na to, że można w nich myć niemal wszystkie naczynia.
Zmywarki kapturowe – używane w dużych obiektach, takich jak sale weselne czy hotele. Urządzenia te mogą pracować przez cały dzień bez przerwy, co umożliwia umycie bardzo dużej ilości naczyń.
Zmywarki do tac, garnków i naczyń – przypominają swoją budową zmywarki uniwersalne, lecz posiadają wyższe komory oraz większe kosze wsadowe – tak, aby mogły się do nich zmieścić duże naczynia.
Zmywarki przelotowe – to urządzenia o bardzo dużych gabarytach, używane w jednostkach wojskowych, szpitalach czy hotelach.
Przed zakupem zmywarki gastronomicznej, warto realnie ocenić potrzeby i dostosować zmywarkę do wymagań kuchni, w której będziemy pracować. Zapewni to nie tylko komfort i wydajność pracy, ale także zmniejszy ryzyko awarii urządzeń w przyszłości.
Kompleksowe wyposażenie gastronomiczne mogą Państwo zamówić w Iguanie z Nowego Sącza. Oferują oni profesjonalne produkty, posiadające niezbędne certyfikaty oraz świadectwa. Zapraszamy do zapoznania się z ich ofertą!
Nadesłał:
aleksandrabatko
|
Komentarze (0)