Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Otyłość zapisana w kodzie DNA, czyli jak wygrać z „otyłymi genami“?
Otyłość to efekt niezdrowej diety, braku rozwagi w jedzeniu czy spożywania posiłków późnym wieczorem lub braku ustalonego harmonogramu jedzenia w ciągu dnia. Czy aby na pewno otyłość jest uzależniona tylko i wyłącznie od naszej niefrasobliwości? Otóż jak pokazują najnowsze badania naukowe nie do końca. W ich świetle możemy śmiało postawić tezę, że w dużej mierze jesteśmy obciążeni otyłością genetycznie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Naukowcy przekonują, że aż 16% populacji ma 2 kopie genu otyłości, co sprawia, że ryzyko otyłości u tych osob wzrasta do 60%. To dużo, prawda? Oczywiście uaktywnienie genów zależy w dużej mierze od zdrowej diety i aktywności fizycznej. Osoby obciążane tymi genami mają szansę zachować zdrową sylwetkę jeśli będą regularnie uprawiały sport, a ich dieta nie będzie wysokokaloryczna.
Nie ulega wątpliwości, że geny odgrywają dużą rolę w przekazywaniu otyłości swoim dzieciom. Ryzyko jej wystąpienia wynosi 80% jeśli oboje naszych rodziców miało nadwagę, 40% jeśli otyłe było jedno z nich. Mówi się, że otyłość u dzieci jest silnie związana z naśladowaniem negatywnych nawyków żywieniowych od rodziców. W tym przypadku ważna jest odpowiednia edukacja i zdrowy jadłospis, które pozytywnie wpłyną na utrzymanie prawidłowej wagi naszych dzieci. Problemem współczesnych społeczeństw jest zamiłowanie do fast foodów, niezdrowego jedzenia, tłustych i kalorycznych potraw czy słodyczy, które przekreślają szansę na zdrowy rozwój bez nadwagi.
Nie tylko geny są głównym sprawcą otyłości. Styl życia także ma niepodważalny wpływ na to czy będziemy szczupli czy dołączymy do grona otyłej części społeczeństwa. Jeżeli mamy siedzącą pracę to kumulujemy energię i wówczas bilans energetyczny jest dodatni, co ułatwia złapanie dodatkowych kilogramów. Kobiety o siedzącym trybie życia są 7-krotnie bardziej narażone na otyłość niż mężczyźni.
Jak zatem żyć z obciążeniem genetycznym zwiększającym ryzyko otyłości? Na pewno należy uprawiać sport i stosować dietę, wykluczającą fast foody i bomby kaloryczne. Wówczas zmniejszamy ryzyko otyłości, a nasza sylwetka będzie szczupła i piękna.
Komentarze (0)