Rozrywka » Turystyka
Pamiętajmy o rzekach - Światowy Dzień Rzek z Geberit
Zobacz więcej zdjęć » |
To woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się firma, stąd od lat podkreśla ona istotę Światowego Dnia Rzek. Edukuje na ten temat, pokazując jak istotna jest świadomość oraz branie odpowiedzialności nie tylko za aspekty gospodarcze, ale w także naturalne i społeczne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Światowy Dzień Rzek został ustanowiony, aby zwiększać społeczną świadomość w kwestii roli i wartości rzek. Wszystko zaczęło się w 2005 roku kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowała Międzynarodową Dekadę "Woda dla Życia", której celem było zwiększanie świadomości potrzeby ochrony zasobów wodnych na świecie. To od tamtej pory czwarta niedziela września została ustanowiona Światowym Dniem Rzek. Geberit od lat stawia na współpracę w ramach różnego rodzaju partnerstw, aby zapewnić zrównoważony rozwój tego wspólnego i jakże cennego zasobu jakim jest woda. Z okazji święta rzek przypominamy dotychczasowe i zbliżające się działania Geberit na ich rzecz.
W poprzednim roku Geberit został partnerem wyprawy Mateusza Waligóry, polskiego podróżnika specjalizującego się w wyprawach ekstremalnych. W ramach swojego kolejnego projektu podróżniczego "Morskie Opowieści" postanowił on przemierzyć szlak wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Jego 600 km marsz w ciągu 30 dni był pretekstem do postawienia pytań o przyszłość polskich zbiorników wodnych i zmian, które ich dotyczą. Wyprawę tę relacjonował na swoim profilu społecznościowym. Co więcej, jedną ze swoich poprzednich wędrówek wzdłuż Wisły, opisał w książce „Szlak Wisły. 1 200 km pieszej przygody", którą serdecznie polecamy, jako idealną lekturę z okazji Światowego Dnia Rzek.
Efektem współpracy Geberit z WWF Polska są dostępne online "Karty edukacyjne Strażników Rzek WWF". Opracowano je z myślą o warunkach jakie towarzyszą edukacji w domach - każda część zawiera konkretne informacje, podane w atrakcyjny, łatwo przyswajalny sposób, wzbogacone ilustracjami i quizami. To idealny materiał zarówno dla najmłodszych, jak i nastolatków, aby poszerzać ich wiedzę na ten istotny temat. W końcu bez wody nie tylko nie byłoby rzek, ale i człowieka. Materiały te były jednym z elementów programu "Strażnicy rzek", w ramach którego pokazywano, że rzeki warto i można bardzo łatwo chronić - nawet nie wychodząc z domu, poprzez wspieranie działań WWF i Strażników Rzek sprzed komputera, zakręcając wodę w kranach czy ustawiając spłukiwanie w toalecie na bardziej oszczędne. To Geberit jako lider na rynku sanitariatów opracował rewolucyjną technologię dającą możliwość regulacji ilości spłukiwanej wody, w myśl troski o zasoby naturalne, dzięki czemu tylko w 2020 roku zaoszczędzono 3,350 milionów m3 tego surowca.
Kolejnym działaniem Geberit na rzecz rzek, była akcja "Rzeka Urzeka", w ramach której opowiadano o pięknie rzek, a także dzielono się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z nimi związanymi. Akcja miała obudzić wśród ludzi pozytywne skojarzenia, sympatię oraz przywiązanie do polskich rzek. Wsparły ją znane osobistości z kręgu kultury, muzyki i architektury. Swoje filmy przygotowali m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Robert Konieczny (KWK Promes) czy Joanna Kulczyńska-Dołowy (Kulczyński Architekt).
W 2022 roku zaś Geberit był sponsorem strategicznym imprezy Samsung River Triathlon Series, wyjątkowego wydarzenia sportowego, składającego się z sześciu etapów, realizowanych w różnych miastach, położonych nad rzeką Wartą. Nad tą właśnie rzeką leży Koło - jeden z zakładów produkcyjnych Geberit. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział aż 45 zawodników i wolontariuszy z Geberit. Celem wydarzenia było promowanie triathlonu w miastach, które nie mają dostępu do jeziora, obalenie mitu, że pływanie w rzece jest bardziej niebezpieczne niż w jeziorze, a także ukazanie walorów turystycznych regionu, w którym rozgrywane są zawody.
To jednak nie koniec zaplanowanych działań związanych z wodą na ten rok. W połowie listopada wolontariusze z firmy, w ramach współpracy ze szwajcarską organizacją Helvetas, wylecą do Nepalu. Zespół weźmie udział w dwutygodniowym wyjeździe, w czasie którego będzie pracował przy doprowadzeniu wody pitnej do wioski w Nepalu Zachodnim. Prace będą polegać na wybudowaniu całej infrastruktury - począwszy od wykopania rowów, układania i spawania rur, aż do wybudowania zbiornika wodnego służącego magazynowaniu wody.
Rzeki to nie tylko niezwykłe urozmaicenie naszego krajobrazu, ale i jeden z istotnych elementów naszego ekosystemu. Stan rzek i ich dolin wpływa na krążenie wody w przyrodzie poprzez zmiany prędkości spływania wody z lądów do mórz i oceanów, naturalne rzeki i otaczające je mokradła bardzo efektywnie wychwytują i usuwają ze środowiska zanieczyszczenia, są one miejscem życia kilkudziesięciu gatunków ryb i wiele, wiele innych cennych kwestii. Ich przyszłość leży w naszych rękach, dlatego pamiętajmy, aby dbać o rzeki w każdy możliwy sposób. Jak pokazuje Geberit opcji wsparcia jest wiele i należy je nieprzerwanie kontynuować.
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Nadesłał:
OKK!
|
Komentarze (0)