Zdrowie » Medycyna

Paradontoza - by ząb się nie zachwiał

Paradontoza - by ząb się nie zachwiał
Zobacz więcej zdjęć »
Rozpoczyna się od dziąseł, a potem zajmuje korzenie i kości. Rozwija się długo, ale jej symptomy są widoczne już w początkowym stadium. Ta przewlekła choroba dziąseł i przyzębia stanowi drugą, po próchnicy, przyczynę utraty zębów u osób nawet po 30 roku życia.





Przyczyny paradontozy

Wszystkie nie są jeszcze do końca znane. Jako główny powód choroby, lekarze wymieniają najczęściej nieprawidłową higienę jamy ustnej oraz uwarunkowania genetyczne i zaburzenia immunologiczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zaczyna się od bakterii... Zaraz po posiłku zaczynają one tworzyć płytkę nazębną - bezbarwny nalot, który ściśle przylega do szkliwa. Płytka nawarstwia się i z czasem powstaje z niej kamień nazębny - żółtawy, twardy o nierównej powierzchni. Jeśli nie jest on systematycznie oczyszczany, prowadzi do zapalenia dziąsła. Wystarczy, że nieleczone zapalenie dziąseł przeniesie się na tkanki utrzymujące ząb, a stąd już krok do paradontozy.  Rozwija się zapalenie przyzębia, pod wpływem kamienia dziąsła obniżają się, odsłaniając szyjki zębów. Tworzą się wówczas zagłębienia zwane kieszonkami. Gromadzą się w nich resztki jedzenia, powodując jeszcze większy atak bakterii, co nasila stan zapalny. Kiedy choroba postępuje, niszczy kość otaczającą zęby. Zaczynają się one odsuwać od siebie, ruszać, aż w końcu wypadają.

Paradontoza rozwija się również często u osób z niewłaściwą wadą zgryzu, chorujących na cukrzycę, stosujących ubogą, mało zróżnicowaną dietę, palących papierosy. Niestety, przyczyną są też niewłaściwie leczone zęby przez stomatologa.

Zwiastuny choroby

Pierwszymi sygnałami są:

- zaczerwienione dziąsła,

- krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów,

- odsuwanie się dziąseł od zębów czyli powstawanie tzw. kieszonek zębowych,

- obniżanie się dziąseł, co sprawia wrażenia, jakby zęby wydłużały się,

- nieprzyjemny zapach z ust.

Profilaktyka

Niestety, nawet jeśli dbamy o higienę jamy ustnej, kamienia nie jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy szczoteczki i pasty. Są do tego profesjonalne urządzenia stomatologiczne.  Najlepsze efekty czyszczenia zębów i usuwania osadu daje zastosowanie mikropiaskarki wewnątrzustnej, tzw. zabieg piaskowania. Usuwa on skutecznie i dokładnie osad nie tylko na powierzchni zębów, ale też w pęknięciach szkliwa, bruzdach, trudniej dostępnych miejscach, jak przestrzenie międzyzębowe, nawet w ciasno ułożonych zębach.

W sytuacjach, gdy na zębach odłożył się kamień, wykorzystywana jest metoda scalingu. Jest to zabieg wykonywany przy pomocy ultradźwięków. Po zabiegu, oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczane są preparatem fluorowym, co zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej. Piaskowanie lub scaling należy przeprowadzać 2-4 razy w roku.

Należy również leczyć kieszonki zębowe. Lekarz oczyści je i założy lekarstwo. Zabieg trzeba powtarzać, aż do całkowitego wyleczenia.

Leczenie chorób przyzębia

Odbywa się etapami. Na pewno trzeba będzie wykonać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie czyli pantomogram. Niezależnie od metody leczenia, jaką wybierze specjalista, najpierw trzeba zlikwidować kamień nazębny i wyleczyć stan zapalny. Czasami te zabiegi wystarczą, aby dolegliwości ustąpiły. Niestety, im paradontoza jest bardziej zaawansowana, tym leczenie bywa dłuższe, bardziej skomplikowane i nie zawsze kończy się sukcesem. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, stawiajmy na profilaktykę!

W gabinetach stomatologicznych CM Luxmed prowadzone są wszystkie zabiegi profilaktyczne. Na miejscu można również wykonać zdjęcie pantomogramiczne zębów.

http://luxmedlublin.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

luxmedlublin

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »