Firma » Prawo

Parasol ochronny dla małych i średnich firm

Parasol ochronny dla małych i średnich firm
Zobacz więcej zdjęć »
W Polsce działa prawie 3,9 miliona małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym ze wskazywanych przez specjalistów ograniczeń w ich rozwoju są zawiłe przepisy i procedury prawne. Rozwiązaniem tej sytuacji może być ubezpieczenie ochrony prawnej dla firmy.

Zgodnie z definicją Komisji Europejskiej na kategorię mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) składają się firmy, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników oraz których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a/lub całkowity  bilans roczny nie jest większy niż 43 miliony euro[1].

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Choć mają one zazwyczaj niewielki zasięg działania to ich znaczenie i wpływ na gospodarkę wynika głównie z liczby - w 2008 roku stanowiły 99,9% wszystkich przedsiębiorstw i wytwarzały 46,9% produktu krajowego brutto[2].

Niestety niewielkie firmy są bardziej narażone na zagrożenia wynikające z funkcjonowania na wolnym rynku. Według ekspertów ponad połowa mikro i małych firm znajduje się w trudnej sytuacji. Za główne powody tego stanu podaje się kryzys gospodarczy, liczne bariery administracyjne oraz rosnące koszty prowadzenia przedsiębiorstwa[3]. Kolejną ważną barierą utrudniającą rozwój MSP w Polsce są kwestie związane z wykonywaniem prawa.

Funkcjonowanie na wolnym rynku często zmusza firmy do konieczności wystąpienia w obronie swoich interesów na drogę prawną. Tymczasem długotrwałe procedury sądowe, zarówno w kwestiach cywilnych, karnych, jak i rejestrowych, powodują mnożenie związanych z nimi kosztów, w tym wynagrodzenia adwokatów i radców prawnych czy kosztów procesu. Długie oczekiwanie na orzeczenie bądź wyrok, a także przeciągająca się egzekucja postanowień, niejednokrotnie przekracza finansowe możliwości małych firm, w wyniku czego w rzeczywistości nie mogą one skorzystać z pełni przysługujących im praw i możliwości.

Ochrona prawna dla firmy

Odpowiedzią na ten problem dotykający małe i średnie przedsiębiorstwa może być ubezpieczenie ochrony prawnej dla firm. Jest to polisa zapewniająca ochronę przed ryzykiem ponoszenia wydatków związanych z prowadzeniem sporów prawnych. Dzięki niej objęta ubezpieczeniem firma może sobie pozwolić nie tylko na skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego, których honorarium pokryje towarzystwo ubezpieczeń, ale również na długotrwały i często kosztowny proces sądowy.

Ubezpieczenie ochrony prawnej dla firmy nie jest ofertą kancelarii prawnej, ale stwarza możliwość poszerzenia dostępu do usług prawniczych, a także do środków niezbędnych do opłacenia adwokatów, radców prawnych czy pełnomocników oraz poniesienia kosztów sądowych. W ramach polisy ubezpieczony może także otrzymać dodatkowych wymierną korzyść, jaką jest dostęp do nielimitowanej liczby telefonicznych porad prawnych. Dzięki nim ubezpieczony uzyskuje pomoc jeszcze zanim pojawi się spór prawny, w szczególności w razie potrzeby wyjaśnienia kwestii mogących rzutować na sytuację firmy oraz na podejmowane decyzje biznesowe. Osoba ubezpieczona dzięki takiemu wsparciu może konsultować prawne aspekty i ryzyka potencjalnych problemów. Dzięki temu nie jest zmuszona każdorazowo wyszukiwać specjalisty w danej dziedzinie prawa – ten obowiązek przejmuje ubezpieczyciel.

Sprawy karne i spory cywilne

Kiedy przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy gwarantowanej przez ubezpieczenie ochrony prawnej dla firm? Polisa zapewnia im wsparcie w wielu sytuacjach, z którymi na co dzień borykają się przedsiębiorstwa. Przykładem może być dochodzenie odszkodowania za utracone korzyści. Jeśli w wyniku wypadku samochodowego przedsiębiorca, np. lekarz stomatolog, przez pewien czas nie może wykonywać zawodu i traci przez to przychody, wtedy może wystąpić na drogę sądową przeciwko firmie ubezpieczeniowej sprawcy wypadku o pokrycie związanych z tym strat. Ten sam lekarz może wykorzystać ochronę prawną w przypadku oskarżenia go o przypadkowe zarażenie pacjenta i wytoczenia sprawy o nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. W obu przypadkach dzięki polisie nie będzie musiał ponosić kosztów adwokata oraz długotrwałej batalii sądowej. Takie same korzyści z ubezpieczenia można wskazywać w razie sporów z firmami ubezpieczeniowymi, sporów powstających na tle posiadania nieruchomości lub związanych ze problemami, które powstają w związku z zatrudnianiem przez ubezpieczonego pracowników.

Polisa ochrony prawnej chroni także osoby ubezpieczone w zakresie naruszeń prawa sankcjonowanych w kodeksie wykroczeń lub kodeksie karnym. Dotyczy to różnych zarzutów, jakie mogą otrzymać osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wykonujące wolny zawód. Należy podkreślić, że w polskim prawie przewidziano wiele sankcji za naruszenia przepisów. Często mogą być one skutkiem nieznajomości nowych wymogów nakładanych na przedsiębiorcę, a wynikających z lawinowego przyrostu prawnych ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. 

Ubezpieczenie ochrony prawnej firmy to rozwiązanie, które jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie małych i średnich firm, a także indywidualnych przedsiębiorców, na dostęp do wiedzy prawniczej i usług wykwalifikowanych adwokatów czy radców prawnych. Pozwala ono nie tylko dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej, ale także uniknąć ryzyka ponoszenia z tego tytułu kosztów, których wysokość może niejednokrotnie przekraczać spodziewane korzyści.


[1] Rozporządzenie KE nr 800/2008;

[2] Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, 2010, „Raport o stanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2008-2009”;

[3] Związek Rzemiosła Polskiego, „Zła sytuacja sektora MŚP”, 24.08.2010;



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Anna Ciecierska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »