Rozrywka » Turystyka
Park Narodowy Teide na Teneryfie
Rzeczywiście, niektóre z najlepszych widoków na Teide można zobaczyć z innych wysp, szczególnie z Parku Narodowego Garajonay na najbliższym sąsiedzie Teneryfy - wyspie La Gomera. Park Narodowy Teide, w samym centrum Teneryfy obejmuje ogromny obszar 18.990 ha. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt Hiszpanii - Pico de Teide (3718m), ale nie jest to największy park narodowy w Hiszpanii, ale z pewnością najbardziej popularny - rocznie odwiedza go około 4 mln turystów. Teide jest parkiem narodowym chronionym od stycznia 1954 roku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy. Bazaltowa magma znana jest z mniej gwałtownych erupcji, które osiągają długie odległości, w przeciwieństwie do magmy trachitowej, która charakteryzuje się większą lepkością niż bazaltowa i może gromadzić się w kraterach wulkanicznych i eksplodować bardzo gwałtownie.
Jak można dowiedzieć się z historii wulkanizmu na Wyspach Kanaryjskich, podczas wydarzeń wulkanicznych ludzie zazwyczaj mieli czas na ucieczkę - mieli czas, ponieważ była to lawa bazaltowa, której erupcja była raczej spokojna. Wysokość Teide sprawia, że jego wierzchołek w zimie jest zazwyczaj pokryty śniegiem. W języku Guanczów nazwa Teide brzmiała „El Cheide", pozostało po nich na Teneryfie jedynie kilka mitów i legend związanych z wulkanami.
W średniowieczu erupcja trwała kilkadziesiąt lat, podczas których czarna lawa była wyrzucana w górę, a Teide wzrosła do obecnej wysokości z bardziej spiczastym kraterem. Wcześniej, w czasach rzymskich, krater był bardziej zaokrąglony. Guanczowie z pewnością przeżyli kilka erupcji na terenie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie rekordowa erupcja była w latach 1704/05 - był to wybuch i szczelinowa erupcji lawy w Siete Fuentes, Fasnia oraz Montana de Las Arenas.
Następny duży wybuch był w Garachico, datowany na rok 1706. Wulkan Montana Negra wybuchł 5 maja tego roku, na południe od miasta. Erupcja trwała 9 dni i zniszczyła całe miasto. Inne wybuchy to m.in. wybuch Chahorra w 1798 roku i wybuch Chinyero w roku 1909, który trwał 10 dni. Krater Teide ma 80m średnicy i jest nadal aktywny - można usłyszeć pomruki w kraterze szczytowym. Z kolei na wyspie La Palma, miała miejsce ostatnia erupcja na Wyspach Kanaryjskich w 1971 roku. Jest tu też niezwykła formacja skalna, bardzo popularna wśród filmowców: El Roque Cinchado - wspaniały przykład dramatycznych formacji skalnych powstałych w wyniku erozji skał wulkanicznych (na jednej z nich, w filmie „10 przykazań", stał Charlton Heston).
Komentarze (0)