Kultura » Kultura

Pazura, Moro, Banasiuk, Gąsiewska, Tyszkiewicz w spektakularnym widowisku „Wolność we krwi”

Znakomita gra aktorska, ciekawe aranżacje współczesnych utworów, nadających całkiem nowy, bliższy współczesnemu pokoleniu sens wydarzeniom z przeszłości, a także połączenie filmu z teatrem, musicalem i koncertem sprawiło, że każdy z nas mógł odnaleźć siebie w rodzinie Poleskich.

Losy tej rodziny pokazywały nam zmiany, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 100 lat. Otwarte dla publiczności widowisko „Wolność we krwi”, w którym na żywo zagrali m.in.: Joanna Moro, Dominika Ostałowska, Wiktoria Gąsiewska, Mateusz Banasiuk i Maria Tyszkiewicz, a w roli narratora – Radosław Pazura, odbyło się 15 sierpnia na Pl. Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pasuję do epoki, w której gram, mam urodę z tamtych lat – Mateusz Banasiuk o roli w widowisku „Wolność we Krwi”.

Aktor znany z takich produkcji jak „1920 Bitwa Warszawska”, czy „Miasto z morza” ponownie pokazuje w odsłonie, która jest mu bliska. W historii rodziny Poleskich odnalazł wątki znane z opowieści rodzinnych, bowiem zarówno przodkowie ze strony ojca, jak i mamy byli zaangażowani w działania wojenne. Wielką niespodzianką dla aktora było zdjęcie jego dziadka, które zobaczył w materiałach archiwalnych, wykorzystanych przy produkcji widowiska. Przygotowując się do roli w „Wolności we krwi”, aktor nie tylko szkolił się wokalnie, dzięki czemu jego wykonania znanych, współczesnych utworów zabrzmiały doskonale, ale także dbał o zachowanie kultury języka polskiego, który lata temu brzmiał zupełnie inaczej. Jak sam mówi, dobrze czuje się w epoce, w której gra - Odnajduję się w latach 30-tych, 40-tych i 50-tych, mam urodę z tamtych lat. Jestem podobny do dziadka i chyba dobrze wyglądam w mundurze.

Joanna Moro – jestem tu i teraz szczęśliwa

Podczas widowiska „Wolność we Krwi” Joanna Moro odbyła kilka podróży w czasie, ale w przeciwieństwie do wielu osób zapatrzonych w przeszłość, aktorka cieszy się z tego, że to właśnie teraz żyje - Mój zawód pozwala mi na przeniesienie się w czasie i poznanie innego świata. Jest to wspaniałe, ale tylko na chwilę. Uwielbiam grać w filmach kostiumowych, poznawać tamten świat, natomiast żyję dzisiejszym dniem, marzeniami, wyznaczam sobie cele i je osiągam. Dla Joanny Moro bardzo ważne są tradycje, pokazywanie dzieciom skąd się wywodzimy. Właśnie to powinno być kultywowane i naturalnie wplecione w codzienność. Zdaniem aktorki widowiska takie jak „Wolność we krwi” pomagają pokazać historię w inny sposób, ożywić ją, a także przekazać kolejnemu pokoleniu wartości, na jakie powinno zwracać uwagę.

Pierwsze starcie Wiktorii Gąsiewskiej z teatrem!

Znana z serialu Rodzinka.pl młoda aktorka po raz pierwszy zagrała w sztuce teatralnej, po raz pierwszy także wzięła udział w wydarzeniu organizowanym na żywo na tak dużą skalę – wystąpiła przed kilkudziesięcioma tysiącami widzów! Wcielając się w rolę wnuczki, dowiadywała się o losach swoich przodków – rodziny Poleskich, której losy prowadziły widzów przez 100-letnią drogę wolności. Jak sprawdziła się w nowej roli? Jak sama przyznaje ta produkcja zaszczepiła w niej chęć rozwoju swoich zdolności wokalnych, na pewno będzie chciała także związać się z teatrem na dłużej - Aktor po szkole powinien potrafić grać w różnych produkcjach i ja też będę chciała rozwijać się na kilku płaszczyznach. Najważniejsze jednak jest przesłanie, jakie widowisko niesie dla osób z pokolenia aktorki – Żeby pamiętać o tym, co się kiedyś działo, że żyjący kiedyś ludzie mają wpływ na to jak żyjemy teraz i żeby zainteresować się historią.

Musicalowa miłość z historią w tle

Filmowa scena, w której zagrała Maria Tyszkiewicz wraz z Mateuszem Banasiukiem, może przywodzić na myśl stylistykę nagrodzonego sześcioma Oscarami filmu „La La Land”. Romantyczna piosenka i idylliczny fragment filmu zwracają uwagę na zupełnie inny aspekt wojny, niż ten, o którym najczęściej myślimy. Jak mówi odtwórca roli Wojciecha – Mateusz Banasiuk - Chcieliśmy uhonorować ludzi, którzy ginęli przez 100 lat. Chcieliśmy, żeby to było ważne i piękne. Zależało nam także na tym, aby nasze wykonanie brzmiało fantastyczne, z uwagi na to, podczas jak wspaniałej uroczystości zostało pokazane i o czym opowiada. To właśnie miłość była chwilową ucieczką od wojennej rzeczywistości. Ludzie zakochiwali się w sobie i tworzyli związki, bowiem uczucie nie czeka na dogodną chwilę, dzieje się tu i teraz. Czy miłość w czasach wojny była silniejsza niż teraz? Brana bardziej na poważnie? Na pewno dawała siłę w najtrudniejszych czasach wojennych, pozwalała przetrwać i dawała motywację do walki.

Młodzi na planie widowiska – z „The Voice Kids” do „Wolności we krwi”

Na scenie można było zobaczyć przedstawicieli każdego z czterech pokoleń, które żyło przez ostatnie 100 lat, najmłodsi zaś musieli nie tylko nauczyć się swoich ról, ale także odrobić lekcję historii. Jednym z przedstawicieli młodzieży jest Antek Scardina, finalista pierwszej edycji programu „The Voice Kids”. To dla niego pierwsza tak duża produkcja i młody artysta niezaprzeczalnie jest pod wrażeniem rozmachu wydarzenia. - Chciałbym brać udział w takich produkcjach, sprawdzać się w coraz trudniejszych rolach. Młodzież czuje się tu jak ryba w wodzie, ale historyczna tematyka jest dla nas wyzwaniem – mówi o swoim występie Antek.

Retransmisja widowiska „Wolność we krwi” już 25 sierpnia o 21:10 na antenie TVP1.

Wolność we krwi – dodatkowe informacje

Widowisko „Wolność we krwi” to spojrzenie na losy typowej polskiej rodziny, która przez pokolenia, mimo czasem wyraźnych pokus rezygnacji, pozostała wierna pragnieniu Wolności. Poznajemy rodzinę Poleskich. Ich losy od 11 listopada 1918 r. do dzisiaj. Historię swoją – rodzinną małą i wielką jednocześnie – opowiada Wiktoria Poleska. Ma do tego szczególne prawo, bo urodziła się właśnie tego wyjątkowego dnia – 11 listopada 1918 r. W widowisku, jak w magicznym lustrze, widzimy twarze naszych przodków: bliskich, także nasze. Opowieść jest wzbogacona muzycznie motywami współczesnych utworów. To jeszcze jeden przykład na to, że historia nie jest przeszłością, a dzieje się na naszych oczach także dziś.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »