Firma » Praca

Perspektywy rozwoju wielkopolskiego rynku pracy

Na przestrzeni ostatnich lat wielkopolski rynek pracy stał się jednym z najbardziej dynamicznych w Polsce. Atrakcyjne położenie oraz intensywne przekształcanie regionu na różnych płaszczyznach, stwarzają korzystne warunki do rozwoju kariery zawodowej.

Specjaliści i menedżerowie w Wielkopolsce nie mogą narzekać na brak pracy – mimo iż wskaźnik bezrobocia w kraju w końcu grudnia 2014 roku osiągnął 11,5%, a w województwie wielkopolskim 7,8%[1], według danych z października 2014 r. w Poznaniu wynosi on tylko 3,3% i jest najniższy wśród wojewódzkich miast w Polsce[2].

Z cyklicznego badania Antal International – Antal Global Snapshot – mającego na celu oszacowanie dynamiki zatrudniania i zwalniania specjalistów i menedżerów w Polsce wynika, że przedstawiciele branż deklarujących najbardziej dynamiczne plany zatrudniania specjalistów i menedżerów – SSC/BPO (88%) oraz IT - Oprogramowanie (77%) są silnie reprezentowani w Wielkopolsce. Również obserwacje konsultantów Antal pozwalają na stwierdzenie, iż mamy do czynienia z rozwojem rynku pracy w województwie wielkopolskim[3].

Wraz z początkiem stycznia 2015 roku, Antal International otworzył swój kolejny oddział, tym razem w Poznaniu. „Regularnie monitorujemy sytuację na rynkach lokalnych. Dynamiczny rozwój Wielkopolski zachęcił nas do tego, aby jako lokalizację naszego kolejnego regionalnego biura, wybrać właśnie Poznań” – tłumaczy Artur Skiba, prezes zarządu Antal International.

„Na wybór tej lokalizacji wpłynął również fakt, iż nasza firma współpracowała już z przedsiębiorcami z Wielkopolski, prowadziliśmy w tym regionie procesy rekrutacyjne, a dzięki otwarciu biura w Poznaniu, możemy zapewnić dużo lepszą jakość oferowanych usług. Praca wyspecjalizowanych konsultantów, którzy doskonale znają lokalne potrzeby rekrutacyjne, pozwala nam świadczyć usługi na jeszcze wyższym poziomie” – zauważa Konrad Mazurek, dyrektor regionalny Antal International.

Pozytywna sytuacja na wielkopolskim rynku pracy w dużej mierze uwarunkowana jest polityką władz regionu oraz samego Poznania, które poprzez tworzenie stref przemysłowych, parków biznesu oraz prestiżowych biurowców, czynią to województwo bardzo atrakcyjnym terenem dla nowych, zagranicznych inwestorów.

Kogo poszukują pracodawcy w Wielkopolsce?

W związku z tym, iż na przestrzeni ostatnich lat w Wielkopolsce swoje biura otworzyło wiele firm z sektora usług dla biznesu oraz przedsiębiorstwa informatyczne, to specjaliści z tych obszarów oraz absolwenci kierunków filologicznych, informatycznych i ekonomicznych będą w najbliższym czasie najbardziej poszukiwani przez pracodawców.  

Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Miasta Poznania, bardzo ważny dla stolicy regionu sektor usług dla biznesu zatrudniał w 2014 roku 9000 pracowników. Co ważne, wzrost zatrudnienia w tej branży wynosi 20% rocznie. Z kolei, z obserwacji konsultantów Antal wynika, że rozwój tego sektora rozpoczął się rok temu i sektor ten nadal będzie się rozwijał. Pracodawcy poszukują przede wszystkim specjalistów biegle posługujących się językiem niemieckim i francuskim oraz językami skandynawskimi.

Dużym zainteresowaniem na wielkopolskim rynku pracy cieszą się też specjaliści sektora IT. Firmy poszukują software deweloperów, specjalistów ds. sieci, konsultantów SAP, programistów, testerów oraz analityków. Zdaniem ekspertów Antal, na taki stan rzeczy znaczny wpływ mają zlokalizowane w mieście parki technologiczne, które rozwijają nowoczesne struktury informatyczne, dzięki którym możliwy jest szybki rozwój firm i gospodarki oraz zdobywanie nowych kwalifikacji i doświadczenia przez specjalistów, którzy mogą uczestniczyć w zaawansowanych technologicznie projektach.

Zdaniem Konrada Mazurka, dyrektora regionalnego Antal International, na rozwój regionu i miasta pozytywny wpływ wywiera również współpraca, jaką największe poznańskie firmy nawiązują z uczelniami, zwłaszcza z Uniwersytetem Ekonomicznym, Politechniką Poznańską oraz Uniwersytetem Adama Mickiewicza. „Pracodawcy z Wielkopolski zapraszają studentów kierunków technicznych na praktyki i staże, zyskując ambasadorów swojej marki wśród przyszłych, potencjalnych pracowników, a najlepszych zatrudniają na stałe, zyskując dzięki temu otwartych na rozwój pracowników, z których w przyszłości mogą budować wykwalifikowaną kadrę menedżerską – komentuje Konrad Mazurek, dyrektor regionalny Antal International. Według Konrada Mazurka, doświadczonych specjalistów do podjęcia pracy w Wielkopolsce zachęcić mogą przede wszystkim atrakcyjne zarobki i pakiety relokacyjne, a także oferowana pomoc w znalezieniu mieszkania czy zwrot kosztów za bilety lotnicze. Zdecydowanym atutem jest także dojrzałość biznesowa wielu firm, potencjał rynku i świadomość branży rekrutacyjnej.

Dyrektor regionalny Antal International zauważa również, że kandydaci spoza regionu to pewien odsetek osób, które mogą liczyć na zatrudnienie. Zdecydowana większość potencjalnych pracowników to osoby mieszkające tu od lat, ponieważ w całym województwie, ale przede wszystkim w Poznaniu, już teraz znaleźć można wielu doświadczonych i wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, rynek kandydatów ma tutaj ogromny potencjał.

Z badania Wynagrodzenie specjalistów i menedżerów, przeprowadzanego co rok przez firmę Antal International wynika, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat wynagrodzenia w sektorze usług dla biznesu oraz IT systematycznie wzrastają. Jeśli chodzi o sektor SSC/BPO, jeszcze dwa lata temu osoba na stanowisku Tax Specialist mogła otrzymać pensję na poziomie 7500 PLN brutto, natomiast rok temu już 8500 PLN brutto. Podobny wzrost wynagrodzeń specjalistów zauważają konsultanci Antal IT Services. W 2013 roku pensja administratora sieci wynosiła zazwyczajwww.antal.pl.[1] GUS – Bezrobotni oraz stopa bezrobocia wg województw, podregionów i powiatów – stan w końcu grudnia 2014r.

[2] Forsal.pl – Miasta w Polsce z najniższym i najwyższym bezrobociem.

[3] Szesnasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 10 065 przedsiębiorstwami z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 3015 pracodawców i przeprowadzone było w lipcu 2014 r.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Antal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »