Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Piękno i zdrowie z miodu Manuka

Piękno i zdrowie z miodu Manuka
Zobacz więcej zdjęć »
W wielu problemach zdrowotnych szczególnie skuteczny okazuje się być miód. Na szczególną uwagę zasługuje miód wytwarzany z nektaru kwiatów nowozelandzkiego krzewu herbacianego – Manuka, charakteryzujący się wyjątkowymi właściwościami antybakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi.

Miody Manuka są w 100% naturalnymi produktami o wyjątkowych właściwościach korzystnie wpływających na zdrowie i kondycję całego organizmu. Charakteryzuje je silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Znajdują zastosowanie jako środek wspomagający leczenie wielu chorób żołądka i dolegliwości jelitowych oraz skuteczny środek antybakteryjny stosowany na rany i oparzenia. Działanie miodów Manuka potwierdzone zostało w przypadku takich schorzeń i przypadłości, jak: wrzody żołądka, bóle gardła i żołądka, infekcje gardła i nosa, trudno gojące się rany i rany cukrzycowe, egzemy, odleżyny, bakterie streptokoki, zespół jelita nadwrażliwego, choroby nowotworowe czy zapalenie dziąseł oraz gronkowiec i trądzik.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Methylglyoxal

Za właściwości zdrowotne miodów Manuka odpowiedzialny jest zidentyfikowany przez niemieckiego prof. Thomas’a Henle’a z Politechniki Drezdeńskiej, antybakteryjny składnik występujący m.in. w miodach z Manuka – methylglyoxal, oznaczony symbolem MGO. Methylglyoxal pojawia się na ogół we wszystkich miodach, jednak jego stężenie waha się między 0 a 10 mg/kg. Poziomy zawartości methylglyoxalu w miodach z Manuka, w tym również w produktach Manuka Health New Zealand Ltd., są nawet tysiąckrotnie wyższe. „Podczas badań przeprowadzonych na Politechnice Drezdeńskiej, analizie poddano 40 próbek miodów z całego świata, w tym sześć rodzajów miodu z Manuka z Nowej Zelandii. Średni poziom methylglyoxalu w miodach innych niż z Manuka osiągał wartość 3,1 mg/kg, podczas gdy zagęszczenie tego składnika w sześciu miodach z Manuka wahało się pomiędzy 100 a 1000 mg/kg. Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że aktywność przeciwbakteryjna miodów z Manuka była bezpośrednio związana z poziomem methylglyoxalu” – wyjaśnia dr Krystyna Podgórska, specjalista chorób wewnętrznych, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

„Kolejnym dowodem potwierdzającym zdrowotne działanie miodów Manuka są badania prowadzone na Uniwersytecie Waikato. Dr Manley-Harris wraz z zespołem odkrył źródło antybakteryjnych właściwości miodu. Okazało się, że związek chemiczny – dihydroksyaceton (DHA), obecny w miodzie Manuka, wraz z dojrzewaniem miodu zmienia się w methylglyoxal” – dodaje Kerry Paul, Dyrektor Generalny Manuka Health New Zealand Ltd.

Im większe stężenie aktywnego składnika (methylglyoxalu) w miodach Manuka Honey, tym ich działanie antybakteryjne jest silniejsze. Stężenie to oznaczane jest symbolem MGO, gdzie np. MGO 100 oznacza stężenie 100 mg methylglyoxalu na kilogram miodu.
W zależności od  zawartości tego składnika, miody zalecane są na różne problemy zdrowotne, przy czym miód Manuka MGO 30+ jest wyłącznie miodem smakowym, zaś miody Manuka MGO 400+ i MGO 550+ to miody o bardzo wysokich właściwościach antybakteryjnych i zdrowotnych. Miody o symbolach MGO 100+ i MGO 250+ stosowane są w celu wzmocnienia odporności organizmu oraz polepszenia ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

„Miody Manuka dzięki swoim unikalnym właściwościom pomagają w leczeniu wielu schorzeń. W swojej praktyce lekarskiej zalecam stosowanie miodów do wspomagania leczenia dolegliwości układu pokarmowego wywołanych np. przez bakterię Helicobacter pylori, jak również w infekcjach gardła i górnych dróg oddechowych. Miody z krzewu Manuka wykazują bardzo dobre działanie łagodzące objawy występujące w zespole jelita nadwrażliwego ” – dodaje dr Krystyna Podgórska.

„Wspomaganie leczenia różnych chorób naturalnymi środkami, w tym miodami, jest częścią trendu obserwowanego na całym świecie. Coraz częściej ludzie zwracają się w kierunku produktów, które działają nie tylko bakteriobójczo, ale również pobudzają naturalne mechanizmy obronne organizmu do walki z chorobą” – dodaje Kerry Paul, Dyrektor Generalny Manuka Health New Zealand Ltd.

Problemy żołądkowe

Miody Manuka o najwyższym zagęszczeniu aktywnego składnika, oznaczone symbolami MGO 400+ i MGO 550+, przeznaczone są do stosowania na poważniejsze dolegliwości, takie jak: wrzody żołądka, bakterie gronkowca czy bakterie układu pokarmowego (m.in. Helicobacter pylori). Ich działanie w chorobach żołądka i dolegliwościach jelitowych zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez Dr Doug’a Resendale’a oraz Instytut Crop&Food Research, których wyniki ogłoszono podczas Sympozjum Zdrowej Żywności w Auckland (Nowa Zelandia) w 2007 roku. „Zespół badawczy Dr Resendale’a udowodnił, że miód Manuka MGO 400+ przyspiesza rozwój korzystnych dla pracy jelit bakterii i jednocześnie zmniejsza ilość bakterii chorobotwórczych występujących w jelitach. Miód Manuka o stężeniu methylglyoxalu powyżej 400 mg/kg posiada tak silne właściwości zdrowotne, że może nawet spowodować wyginięcie szkodliwych bakterii” – dodaje dr Krystyna Podgórska.

Problemy skórne

Miody Manuka MGO 400+ i MGO 550+ pomagają także na różne problemy skórne. Mogą być stosowane jako skuteczny środek antybakteryjny na rany i oparzenia. Szczególnie skuteczne działanie wykazują w walce z odpornym na antybiotyki gronkowcem złocistym, a także w kuracjach skóry trądzikowej czy w leczeniu rany cukrzycowej. Dzięki swym właściwościom zdrowotnym, przynoszą również ulgę w egzemie, łuszczycy czy atopowym zapaleniu skóry. Miody Manuka mogą być stosowane w postaci pożywienia, jak również mogą być bezpośrednio kładzione na rany i miejsca zmienione chorobowo.

Oprócz tradycyjnego miodu, na wymienione problemy skórne można stosować także specjalistyczne kremy wytwarzane na bazie miodu z Manuka z linii Madeleine Ritchie. Kremy z miodem Manuka przeznaczone są szczególnie dla skóry wrażliwej i przesuszonej. Te naturalne kosmetyki, podobnie jak same miody, mogą być stosowane także w leczeniu wrzodów skórnych, niektórych infekcji grzybiczych oraz w innych, nieokreślonych podrażnieniach skóry.

Aktywny miód Manuka zawarty w kremach jest źródłem witamin, składników odżywczych i minerałów. Kremy te, dzięki zawartości wosku pszczelego, posiadają właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, przeciwutleniające i wygładzające skórę oraz poprawiające jej elastyczność. Zawierają także propolis, ceniony za właściwości antybiotyczne i antyseptyczne, oraz odżywcze mleczko królewskie. Kremy na bazie miodu Manuka odżywiają oraz wygładzają strukturę skóry. Dzięki zawartym w miodzie antyoksydantom, które redukują powstawanie wolnych rodników, wpływających na proces starzenia, pozwalają dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry. O właściwościach zdrowotnych kremów informuje, podobnie jak w przypadku miodów, różny poziom zawartości aktywnego składnika, co oznaczane jest w skali od 0 do 20, np. symbol 18+ w kremie Skin Health Crème wskazuje, że posiada on bardzo wysoki poziom składników antybakteryjnych nowozelandzkiego miodu Manuka.

Coraz bardziej popularne w Polsce

Skuteczność miodów Manuka potwierdzają liczni klienci, którzy ich spróbowali, i którym pomogły w zwalczaniu ich dolegliwości. Do miodów przekonują także pracownicy firmy Propharma. „Warto spróbować miodów Manuka. Sam miałem problemy zdrowotne. Zastosowałem, spróbowałem, sprawdziłem i uwierzyłem – i wiem, że są dla mnie dobre. Zachęcam wszystkich do tego, żeby spróbowali i ocenili je sami tak, jak zrobili to nasi pracownicy, którzy jedzą miody Manuka i są jego pasjonatami. Dodatkowo, coraz częściej docierają do nas pozytywne rekomendacje ze strony naszych klientów. Oni też twierdzą, że warto je spróbować” – stwierdza Maciej Olczyk, Prezes Propharma Sp. z o.o.

Miody z krzewu Manuka znajdują coraz więcej potwierdzeń ich dobroczynnego wpływu na zdrowie, także w badaniach klinicznych. Stąd też rosnące zainteresowanie produktami zawierającymi miód Manuka. „Wzrost zainteresowania samym krzewem Manuka, jako rośliną leczniczą, i miodami Manuka obserwujemy na całym świecie. Przyczynia się do tego dobra opinia o miodach oraz wyniki badań naukowych, potwierdzających fakt szczególnych właściwości tych miodów. Miody Manuka są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Coraz więcej zwolenników zyskują także w Europie, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, gdzie powstał nawet plan zakładania plantacji krzewu Manuka.
W Polsce miody Manuka także stają się coraz bardziej popularne, co widać np. po tempie wzrostu sprzedaży, które wynosi nawet kilkaset procent rocznie. Cieszy nas to, że miód Manuka jest tak ceniony przez Polaków”
mówi Maciej Olczyk, Prezes Propharma Sp. z o.o.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Sigma International (Poland) Ltd Sp. z o.o.
http://www.sigma.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »