Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Pieniądze w podróży – czyli bezpieczne wydatki na wakacjach

Kiedy już odliczamy dni do rozpoczęcia naszego urlopu i planujemy wypad za granicę, warto zastanowić się nad odpowiednim przechowaniem pieniędzy w podróży. O tym jak to zrobić, dlaczego trzeba zwracać uwagę na przewalutowanie oraz jak tanio płacić za granicą podpowiada kantor Pomarańczarnia.pl.

„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy” – mawiała swego czasu Merlin Monroe. Parafrazując to powiedzenie można stwierdzić, że pieniądze szczęścia nie dają, ale wakacje z odpowiednią ilością gotówki w portfelu już tak. Skuteczne przygotowanie się do zagranicznego wyjazdu oprócz spakowania walizki, zaplanowania atrakcji i kierunków zwiedzania, to także gospodarowanie pieniędzmi w podróży. Jeżeli nie chcesz wrócić z debetem na koncie zastosuj się do poniższych. wskazówek.

Przewalutowanie

W momencie, gdy zdecydujemy się płacić kartą podczas zagranicznego wyjazdu, warto poznać zasady przewalutowania. Termin ten oznacza sprzedaż oraz kupno pieniędzy w określonej walucie po określonym kursie walutowym. Pojawia się ono w momencie, kiedy będąc na przykład we Francji, będziesz chciał wypłacić pieniądze w pobliskim bankomacie lub zapłacić kartą w sklepie. Warto zwrócić uwagę na to zjawisko ponieważ może ono nas drogo kosztować. Chodzi głównie o to, że banki przeliczają złotówki na obce waluty po niezbyt korzystnych kursach. Podwójny problem może pojawić się jeśli z powodów technicznych będziemy narażeni na podwójne przewalutowanie.

Zapytasz na czym polega podwójne przewalutowanie? Otóż następuje ono w momencie, gdy tą samą kartą zapłacisz za transakcję, której walutą jest np. frank szwajcarski. Wtedy najpierw nastąpi przewalutowanie ze szwajcarskiej waluty na euro, a następnie z euro na polskie złotówki.

Dlatego przed wyjazdem zapytaj się w swoim banku, w jakiej walucie rozliczana jest Twoja karta płatnicza. Najczęściej jest to euro, bądź w niewielu przypadkach dolar. Dlatego jeżeli podróżujesz po Europie i Twoja karta jest rozliczana w europejskiej walucie to nie musisz się martwić o podwójne przewalutowanie.

Konto walutowe

„Chcąc uniknąć przewalutowania, warto zastanowić się nad założeniem konta walutowego. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze, przy dostępie do internetu, możemy w każdej chwili wymienić pieniądze. Po drugie, dzięki e-kantorom lub platformą wymiany społecznościowej zrobimy to po znacznie korzystniejszym kursie, niż w tradycyjnym kantorze. I wreszcie po trzecie zaoszczędzimy czas i nerwy.”  - podpowiada Magdalena Hubka z kantoru internetowego pomarańczarnia.pl.

Konto walutowe potrzebne jest do wykonywania operacji w walucie, a bank w takim przypadku nie zarabia na przewalutowaniu. Jesteś gotowy założyć takie konto? Pamiętaj zwrócić uwagę na kilka aspektów:

·         Opłata za prowadzenie konta,

·         Dostęp do internetu – szybko zarządzimy pieniędzmi w podróży,

·         Wybrać konto odpowiadające naszym potrzebą,

·         Koszt wypłaty gotówki za granicą,

·         Koszty dokonania przelewów krajowych i zagranicznych. 

Konta walutowe dostępne są najczęściej w czterech walutach: euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie i funty szterlingi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Pomarańczarnia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »