Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Pieniądze w podróży – czyli bezpieczne wydatki na wakacjach
„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy” – mawiała swego czasu Merlin Monroe. Parafrazując to powiedzenie można stwierdzić, że pieniądze szczęścia nie dają, ale wakacje z odpowiednią ilością gotówki w portfelu już tak. Skuteczne przygotowanie się do zagranicznego wyjazdu oprócz spakowania walizki, zaplanowania atrakcji i kierunków zwiedzania, to także gospodarowanie pieniędzmi w podróży. Jeżeli nie chcesz wrócić z debetem na koncie zastosuj się do poniższych. wskazówek.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przewalutowanie
W momencie, gdy zdecydujemy się płacić kartą podczas zagranicznego wyjazdu, warto poznać zasady przewalutowania. Termin ten oznacza sprzedaż oraz kupno pieniędzy w określonej walucie po określonym kursie walutowym. Pojawia się ono w momencie, kiedy będąc na przykład we Francji, będziesz chciał wypłacić pieniądze w pobliskim bankomacie lub zapłacić kartą w sklepie. Warto zwrócić uwagę na to zjawisko ponieważ może ono nas drogo kosztować. Chodzi głównie o to, że banki przeliczają złotówki na obce waluty po niezbyt korzystnych kursach. Podwójny problem może pojawić się jeśli z powodów technicznych będziemy narażeni na podwójne przewalutowanie.
Zapytasz na czym polega podwójne przewalutowanie? Otóż następuje ono w momencie, gdy tą samą kartą zapłacisz za transakcję, której walutą jest np. frank szwajcarski. Wtedy najpierw nastąpi przewalutowanie ze szwajcarskiej waluty na euro, a następnie z euro na polskie złotówki.
Dlatego przed wyjazdem zapytaj się w swoim banku, w jakiej walucie rozliczana jest Twoja karta płatnicza. Najczęściej jest to euro, bądź w niewielu przypadkach dolar. Dlatego jeżeli podróżujesz po Europie i Twoja karta jest rozliczana w europejskiej walucie to nie musisz się martwić o podwójne przewalutowanie.
Konto walutowe
„Chcąc uniknąć przewalutowania, warto zastanowić się nad założeniem konta walutowego. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze, przy dostępie do internetu, możemy w każdej chwili wymienić pieniądze. Po drugie, dzięki e-kantorom lub platformą wymiany społecznościowej zrobimy to po znacznie korzystniejszym kursie, niż w tradycyjnym kantorze. I wreszcie po trzecie zaoszczędzimy czas i nerwy.” - podpowiada Magdalena Hubka z kantoru internetowego pomarańczarnia.pl.
Konto walutowe potrzebne jest do wykonywania operacji w walucie, a bank w takim przypadku nie zarabia na przewalutowaniu. Jesteś gotowy założyć takie konto? Pamiętaj zwrócić uwagę na kilka aspektów:
· Opłata za prowadzenie konta,
· Dostęp do internetu – szybko zarządzimy pieniędzmi w podróży,
· Wybrać konto odpowiadające naszym potrzebą,
· Koszt wypłaty gotówki za granicą,
· Koszty dokonania przelewów krajowych i zagranicznych.
Konta walutowe dostępne są najczęściej w czterech walutach: euro, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie i funty szterlingi.
Nadesłał:
Pomarańczarnia
|
Komentarze (0)