Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Pierwsza pomoc w każdej sprawie - 100% Olejek Manuka
100% Olejek Manuka firmy PARRS products pozyskiwany jest z krzewów Manuka (Leptospermum scoparium) występujących w rejonie East Cape, dzięki czemu charakteryzuje się bardzo wysoką aktywnością antybakteryjną, przeciwzapalną i przeciwgrzybiczą.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przedstawione działanie posiada wyłącznie 100% olejek Manuka produkowany w Nowej Zelandii. Wszelkiego rodzaju olejki które zawierają dodatkowe substancje nie posiadają tak bogatych właściwości. Warto o tym pamiętać i szukać wyłącznie oryginalnych produktów, w końcu chodzi o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Nowa Zelandia słynie z wykorzystywania nieprzetworzonych, naturalnych substancji o terapeutycznych właściwościach zarówno w lecznictwie jak i w kosmetyce. Olejek Manuka stosowany jest często jako główny składnik produktów do pielęgnacji skóry problematycznej. Manuka Oil jest także głównym składnikiem szamponów przeciw łupieżowych gdyż znakomicie usuwa ze skóry głowy bakterie i grzyby odpowiedzialne za powstawanie łupieżu i innych chorób skóry. Z powodzeniem stosowany jest także w mydłach antybakteryjnych, które nie zmieniają pH skóry i są polecane jako alternatywa dla płynów do higieny intymnej.
Kilka słów o Olejku Manuka
Krzew Manuka należy do rodziny Myrtaceae, rodziny roślin których liście bogate są w olejki eteryczne, do rodziny Myrtaceae należy także eukaliptus. Olejek Manuka pozyskiwany jest z liści krzewu Manuka w procesie destylacji.
Jak wygląda krzew Manuka?
Manuka jest najliczniejszym krzewem Nowej Zelandii. Klimat Nowej Zelandii sprzyja bardzo szybkiemu wzrostowi krzewów Manuka, które mają stożkowy kształt i osiągają ok. 4m wysokości. W zależności od regionu Nowej Zelandii, krzewy Manuki różnią się między sobą kształtem liści, rozmiarami i kolorem kwiatów oraz przybierają różne formy: od płożącej się po ziemi rośliny do form drzewiastych.
Manuka jest krzewem lub drzewem o wysokości 2-4 m, ale w lasach może osiągać nawet do 8 m wysokości i wtedy przybiera postać długiej i chudej rośliny. Manuka występuje na obszarze całej Nowej Zelandii, począwszy od terenów nizinnych po tereny subalpejskie, przybierając różne formy.
Manuka jest małą liściastą rośliną, której liście mają zazwyczaj długość 4-12 mm i szerokość 1-4 mm, a ich kształt jest oszczepowaty lub owalny. Manuka kwitnie od września do lutego, przy czym poziom szczytowy kwitnienia osiąga w okresie od listopada do stycznia. Kwiaty są zwykle białe, rosnące pojedynczo, o średnicy 8-12 mm, nasiona manuki znajdują się w zdrewniałej torebce nasiennej, a kora manuki ma brązowy kolor i jest pokryta długimi smugami.
W jaki sposób pozyskuje się olejek?
Olejek znajduje się w pęcherzykach znajdujących się na liściach Manuki, które wyglądają jak półprzezroczyste punkty. Olejek jest pozyskiwany z liści poprzez ich podgrzanie, a następnie odparowuje się olejek, który następnie zostanie wyizolowany.
Zielone liście i małe gałązki, których średnica jest mniejsza niż 10mm są wycinane z krzaków Manuki i pozostawiane aby wyschnęły przed rozpoczęciem procesu destylacji. Wyschnięty materiał ma niższy poziom wilgotności, dzięki czemu proces destylacji jest dużo bardziej wydajny. Zebrany materiał jest cięty na krótkie kawałki (mniejsze niż 100 mm długości), mieszanina liści i gałązek jest następnie równomiernie umieszczana w uszczelnionym pojemniku destylacyjnym. Uszczelnienie pojemnika gwarantuje, że para przesączy równomiernie cały materiał.
Proces destylacji trwa od 2- 6 godzin, przy czym czas trwania procesu destylacji zależy od materiału, im więcej twardych składników takich jak gałązki tym proces destylacji jest dłuższy.
W pojemniku destylacyjnym dochodzi do wyparowywania olejku z mieszaniny liści i gałązek, który łączy się z parą wodną. Mikstura parowa jest następnie ochładzana, i dzięki temu przechodzi ze stanu lotnego w stan ciekły ( wodę z olejkiem). Olejek, ze względu na mniejszą gęstość niż gęstość wody, wypływa na powierzchnię wody, co umożliwia jego zebranie w zbiorniku separacyjnym. Bardzo ważne jest aby kontrolować temperaturę wody znajdującej się w separatorze, zapewnia to wysoki poziom odzyskiwania olejku z mikstury woda-olejek. Temperatura na poziomie ok. 50˚C zapewnia dobrą separację olejku do wody.
Olejek Manuka - co decyduje o jego właściwościach leczniczych?
Obecnie olejek Manuka stosowany jest głównie jako środek odkażający do użytku zewnętrznego ze względu na silne właściwości antybakteryjne i odkażające. Szczególnie silne właściwości antybakteryjne posiada olejek wytwarzany z krzewu rosnącego w regionie East Cape. Maorysi, rdzenna ludność Nowej Zelandii, od wielu stuleci wykorzystywali lecznicze właściwości różnych części tej egzotycznej rośliny. Przykładowo wywar z liści manuka był spożywany na różnego rodzaju dolegliwości, a rozgniecionymi nasionami i liśćmi manuka opatrywano rany.
Skład chemiczny olejku zależy od kilku zmiennych. Pierwszą zmienną jest ekotyp zbieranego materiału, który jest uzależniony od okolicy w której rosną krzewy Manuki. Od ekotypu w rezultacie zależy zapach i aktywność biologiczna olejku.
W Nowej Zelandii wyszczególniono trzy główne chemotypy olejku Manuka w zależności od miejsca występowania krzewów Manuka:
1. Olejek pozyskiwany z krzewów rosnących na północy Nowej Zelandii charakteryzuje się wysoką zawartość pinenu,
2. Olejek pozyskiwany z krzewów rosnących w regionie East Cape i Marlborough Sounds, charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością triketones,
3. Olejki zawierające kompozycję seskwiterpenów są pozyskiwane z krzewów rosnących na pozostałych obszarze Nowej Zelandii. Od proporcji triketones w olejku zależy jego aktywność przeciwbakteryjna.
Zawartość poszczególnych składników chemicznych w olejku Manuka w zależności od miejsca zbiorów przedstawia tabela:
Północ:
- Monoterpenes 40%
- Seskwiterpeny 42%
- Triketones 1%
East Cape
- Monoterpenes 3%
- Seskwiterpeny 54%
- Triketones 33%
Południe
- Monoterpenes 12%
- Seskwiterpeny 65%
- Triketones 2%
W przeprowadzonym badaniu 43 obszarów występowania krzewów Manuki na Wyspie Południowej zaobserwowano, że w zależności od miejsca występowania krzewów, pozyskiwany olejek różni się stosunkiem monoterpenów do seskwiterpenów.
Przeprowadzono także 12 miesięczne badanie bogatego w triketones olejku Manuka z regionu East Cape, które wykazało, że bez względu na porę roku ilość triketones w olejku jest na tym samym poziomie.
Uważa się, że najlepszy czas na zbiory przypada na okres od połowy wiosny do późnej jesieni, który pozwala ominąć zbiór nowo rosnących roślin, których wzrost rozpoczyna się późnym latem. Młode krzewy zostają oblamowane przez maszynę tnącą, pościnany materiał jest zbierany i zawożony do destylatorni. Oblamowane krzewy zostają pozostawione do ponownego wzrostu, kolejny zbiór materiału z tych krzewów możliwy jest po okresie 3-5 lat.
Aktywność biologiczna olejku Manuka
Olejek Manuka, w szczególności chemotyp olejku bogaty w triketones z regionu East Cape, ma właściwości:
- antybakteryjne - pomaga walczyć z:
• Staphylococcus aureus,
• Streptococcus faecalis,
• Streptococcus pyogenes,
• Bacillus subtilis,
• Propionibacterium acnes,
• Listeria monocytogenes,
• Klebsiella pneumoniae,
• Pseudomonas aeruginosa,
• Escherichia coli
• Pseudomonas aeruginosa
• Klebsiella pneumoniae
• Proteus vulgaris
• Vibrio furnissii
• Pseudomonas aeruginosa
• Pseudomonas fluorscens
- przeciwgrzybicze - pomaga walczyć z:
• Trichophyton mentagrophytes
• Trichophyton rubrum
• Microsporum canis
• Aspergillus Niger
• Candida albicans
- przeciwwirusowe,
- przeciwzapalne.
Przykładowe zastosowanie Olejku Manuka:
- Otarcia skóry,
- Zadrapania,
- Trudno gojące się rany,
- Skaleczenia,
- Ropień,
- Trądzik,
- Odleżyny,
- Czyraki,
- Oparzenia,
- Pryszcze,
- Opryszczka,
- Wysypka skórna,
- Popękany naskórek,
- Łupież,
- Zapalenie skóry,
- Egzema,
- Łuszczyca,
- Grzybica,
- Liszaj obrączkowy,
- Żylaki,
- Oparzenia słoneczne,
- Ugryzienia owadów,
- Nieżyt nosa,
- Zapalenie migdałków,
- Zapalenie ucha,
- Pęcherze,
- Ból gardła,
- Grzybica paznokci,
- Odciski,
- Stopa cukrzycowa.
Więcej informacji o 100% Olejku Manuka znajduje się na stronie www.parrs.pl lub www.olejekmanuka.pl
Tekst źródłowy:
"Essential oil production from manuka & kanuka" Crop & Ford Research [BROAD sheet] Number 116 July 2000
Opracowanie:
Agata Orłowska - LOG Sp. J.
Komentarze (0)