Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Pierwsze operacje endometriozy

Pierwsze operacje endometriozy – w ramach hybrydowego leczenia tej choroby cywilizacyjnej we wrocławskiej Medicus Clinic


Medicus Clinic we Wrocławiu – to najnowocześniejsza, a jednocześnie jedna z pierwszych w Polsce placówek medycznych, która rozpoczęła kompleksowe leczenie endometriozy. Zajmują się nim wybitni specjaliści ginekologii operacyjnej. Korzystając z najnowszych technologii medycznych, przeprowadzili serię operacji usuwania skutków tej choroby. Wrocławska Medicus Clinic zapewnia pacjentkom z całej Polski nowoczesne podejście do leczenia endometriozy, klasyfikowanej jako choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią bowiem ponad 15 procent kobiet (od miliona do nawet 2 milionów w Polsce i 177 milionów na całym świecie). Choroba uniemożliwia im m.in. funkcjonowanie w życiu zawodowym i rodzinnym.  

Medicus Clinic we Wrocławiu to jedna z niewielu w Polsce placówek medycznych, które zajmują się kompleksowym leczeniem endometriozy. 
 
- To choroba społeczna. Cierpi na nią znaczna część kobiet, którym – z powodu np. silnych bólów wielu narządów całego organizmu - uniemożliwia często codzienne funkcjonowanie. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów, ponad 10  letnią praktykę medyczną naszej kliniki, a także najnowocześniejsze technologie medyczne, jakimi dysponuje, zdecydowaliśmy się rozpocząć leczenie tej choroby. Ma ono charakter hybrydowy: od diagnozy przez badania ambulatoryjne aż po operację i terapię po zabiegową – mówi dr n. med. Maciej Mazur – prezes spółki Medicus. 
 
Zabiegi operacyjne, jakie w Medicus Clinic przeprowadzają wybitni specjaliści, mają przede wszystkim na celu skuteczne leczenie endometriozy i usuwanie jej dotkliwych skutków. Lekarze z wrocławskiej placówki wykorzystują tu najnowsze doświadczenia światowej medycyny, a także najnowocześniejszy sprzęt operacyjny. 

Wiele z przypadków jest ciężkich, a operacje często mają charakter skomplikowany i wielogodzinny. Np. w wyniku występowania tej choroby kobiety cierpią na silne dolegliwości bólowe, niepłodność lub obfite krwawienia często z przewodu pokarmowego, jeśli endometrioza zaatakuje jelita. U niektórych pacjentek dochodzić może też do bólów promieniujących do innych okolic ciała, a ogniska tej choroby znaleźć można nawet w płucach i mózgu. 
 
Wymaga to więc nie tylko dogłębnej wiedzy lekarzy, ale przede wszystkim dokonania dokładnej diagnozy operowanego przypadku i doskonałej umiejętności korzystania z wysoko wyspecjalizowanych technologii medycznych służących do usuwania objawów tej choroby. Specjaliści korzystają tu m.in. z minimalizującej ryzyko uszkodzenia operowanych narządów plazmy argonowej czy staplerów endoskopowych, dzięki którym można wykonywać odcinkowe resekcje zajętego chorobą jelita. 
 
– Złotym standardem leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa – mówi dr n. med. Mikołaj Karmowski, ekspert w leczeniu endometriozy w Medicus Clinic.
 
– Operacje laparoskopowe pozwalają na precyzyjne usuwanie zmian bez okaleczenia. Dziś technologia wizualizacji 3D czy w jakości 4K (w najwyższej dostępnej rozdzielczości) daje ogromne możliwości radykalnej resekcji zmian endometriotycznych. W Medicus Clinic stosujemy najnowocześniejsze systemy do cięcia tkanek typu Bisect, plazmowa argonowa, laser, nóż harmoniczny, jak również systemy zamykania naczyń typu Biclamp – dodaje dr Mikołaj Karmowski, zwracając jednocześnie uwagę na główne cele zabiegu, którymi są przede wszystkim zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometriotycznych, uwolnienie zrostów czy przywrócenie funkcji organów zajętych przez chorobę przez wycięcie zmian. 
 
Specjaliści z Medicus Clinic mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu endometriozy. Zdobywali je, praktykując m.in. w klinikach we Wrocławiu i w Dreźnie, w prestiżowych placówkach we Francji, a nawet w Wenezueli. Dziś wykorzystują je podczas pracy we wrocławskiej Medicus Clinic. Placówka dysponuje tu nowoczesnymi i doskonale wyposażonymi salami operacyjnymi, jak również – komfortową bazą pooperacyjną czyli m.in. przestronnymi pokojami z łazienką, telewizorem, monitoringiem i systemem przywoławczym. 
 
- Nareszcie doczekaliśmy się placówki, która na najwyższym poziomie zajmuje się chorobą, na którą cierpi wiele z nas. Zaangażowanie wysokiej klasy specjalistów stać się może kolejnym, milowym krokiem w walce z nią. Jesteśmy przekonane, że otworzy to licznej grupie kobiet możliwość skutecznej walki z tą chorobą, a w konsekwencji – zapewni nam rychły powrót do normalnego życia: zarówno rodzinnego, jak i zawodowego – mówi Lucyna Jaworska - Wojtas od lat chorująca na endometriozę. 
 
Operacje endometriozy w Medicus Clinic przeprowadza doświadczony zespół pod kierownictwem ginekologów Mikołaja Karmowskiego i Piotra Rubisza. 
 
– Najtrudniejszym wyzwaniem dla operatora są zabiegi usuwana guzów endometriotycznych z nerwów miednicy mniejszej: podbrzusznych, łonowych, okolicy przed krzyżowej i nerwu kulszowego. Chirurgia ta musi być niezwykle precyzyjna, a lekarz musi wiedzieć, czego szukać i dokładnie orientować się w zmienionej chorobowo anatomii. To tzw. One Shot Surgery czyli chirurgia jednego strzału, ponieważ niejednokrotnie ponowna próba operacji po poprzednim nieradykalnym zabiegu jest bardzo trudna, czasem wręcz niemożliwa, oraz niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań – wskazuje dr n. med.  Piotr Rubisz.  
 
Zajmujący się endometriozą specjaliści z Medicus Clinic zwracają też uwagę na zasadnicze wyzwanie związane ze skutecznym leczeniem tej choroby. 
 
- Najważniejsza jest tu prawidłowa diagnoza, a więc stwierdzenie, że przyczyną występowania bólu u kobiety jest właśnie ta choroba. Nasza placówka jest jedną z niewielu, w której diagnostyka tej choroby należy do najskuteczniejszych w Polsce – mówi dr n. med. Maciej Mazur – prezes spółki Medicus i dodaje, że specjaliści od operacyjnego leczenia endometriozy stale już operują w klinice tę chorobę z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Przypomina także, że można skorzystać z ambulatoryjnego leczenia endometriozy, czyli m.in. diagnostyki i kuracji farmakologicznej. Wystarczy tylko skontaktować się z Medicus Clinic i zapisać się na wizytę u specjalisty.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »