Zdrowie » Uroda
Pijmy latem wodę - wysokozmineralizowaną!
Zobacz więcej zdjęć » |
Chcąc temu zapobiec musimy pamiętać o uzupełnianiu traconej wody i wypłukanych składnikach mineralnych. Jak to zrobić? Pić duże ilości wody mineralnej, najlepiej wysokozmineralizownej.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak wybrać wodę i czego w niej szukać
Woda która ma małą ilość minerałów rozrzedza elektrolity znajdujące się w komórkach i mięśniach naszego organizmu, gdyż bilans pierwiastków wydalonych w stosunku do przyjętych jest ujemny. Istnieje ryzyko, iż mimo dostarczenia nam płynów zaburzmy nią własne funkcjonowanie i pogorszymy samopoczucie. Najlepsze dla zdrowia są wody mineralne, ponieważ są bogactwem minerałów takich jak magnez, wapń, potas, żelazo, sód, jod oraz innych pierwiastków biorących udział w procesach metabolicznych.
Szczególnie wartościowy spośród tych pierwiastków jest magnez. Niestety na deficyt magnezu uskarżyć się może wiele osób. Jego dzienne zapotrzebowanie wynosi 300 mg, a brakuje go zwykle 30%. Chcąc niedobór uzupełnić z wody powinien on się w niej znajdować w ilości co najmniej 50 mg w litrze, a optymalnie około 100 mg. Latem potrzebujemy go szczególnie dużo, dlatego właśnie warto wybrać wodę o wysokim wskaźniku jego zawartości - wysokozmineralizowaną.
Drugi ważny składnik to wapń, znany ze swoich właściwości wzmacniających i budujących kości. Oprócz tego uczestniczy on w procesach skurczu i rozkurczu mięśni. Oznacza to, że jego niedobór jest zwłaszcza niekorzystny latem podczas spędzania czasu na zabawach ruchowych czy wędrowaniu po górach. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń wynosi średnio od 800 do 1200 mg. Równie ważny, a szybko tracony pod wpływem temperatury jest sód, którego niedobór może prowadzić nawet do omdleń.
Przyjmowanie płynów latem powinno wiązać się zatem z racjonalnym doborem odpowiedniej wody. Odgrywa to kluczową rolę w dostarczaniu minerałów. Dlatego sięgając po butelkę ze sklepowej półki warto przeczytać etykietkę zawierająca wszelkie informacje dotyczące nasycenia oraz zawartości pożądanych składników - powinno ich być przynajmniej 1500 mg/l lub nawet jak w przypadku jednej z najwyżej mineralizowanych wód - Staropolanki 2000, na poziomie powyżej 2000 tych składników. Jeśli ktoś oczekuje dodatkowo szybkiego orzeźwienia, wśród nich powinien szukać też dwutlenku węgla, który w opinii wielu osób nie tylko bardziej orzeźwia, ale szybciej gasi pragnienie niż woda niegazowana.
Kiedy pić wodę
Gra w siatkówkę, jazda rowerem, czy odpoczywanie na plaży w gorący dzień - w każdym wypadku tak samo istotnie jest przyjmowanie płynów. Pamiętajmy o tym przed wyjściem z domu, w trakcie danej aktywności, a także po jej zakończeniu - pijmy po prostu regularnie. Pozwoli to zapobiec przegrzaniu naszego organizmu, które może być spotęgowane wysoką temperaturą na dworze lub uprawianym sportem. Podczas wysiłku fizycznego z potem możemy bowiem stracić nawet 1-1,5 litra wody w przeciągu godziny. Nie jest jednak wskazane by ten deficyt uzupełniać szybko, redukujmy braki pijąc wodę spokojnie, zwracając uwagę również by nie była za bardzo schłodzona.
Woda wysokozmineralizowana to skarbnica najcenniejszych pierwiastków składników mineralnych. Choć w powszechnym obiegu uznawana jest ona za wodę przeznaczoną dla sportowców, bez obaw mogą ją pić wszyscy, szczególnie latem. Ugasi nasze pragnienie, wpłynie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, pozytywnie zadziała na organizm, oczyści z toksyn, poprawi funkcjonowanie serca i ... humor.
Komentarze (0)