Kultura, sztuka » Kultura

Plakat hiszpański z wizytą w Wilanowie

Plakat hiszpański z wizytą w Wilanowie
Zobacz więcej zdjęć »
Od 25 września 2008 roku w Nowej Galerii Muzeum Plakatu w Wilanowie będzie można oglądać prezentację prac plakacistów hiszpańskich.

Firma Konica Minolta, partner wspierający Muzeum Plakatu w Wilanowie, zaprasza na wystawę „Walencja w plakacie. 100 plakatów hiszpańskich”. To pierwsza od 1976 roku prezentacja hiszpańskich plakacistów w Polsce. W sumie pokazanych zostanie sto plakatów, które powstały w latach 1980 – 2008. Wśród autorów prac są zarówno artyści, którzy współtworzyli tzw. odrodzenie kulturalne w Hiszpanii po upadku reżimu generała Franco, jak i graficy młodego pokolenia.


„Wystawa prezentuje prace dwudziestu projektantów z Walencji, których działalność miała szczególne znaczenie w okresie przełomu wieków, między minioną dekadą lat osiemdziesiątych, a współczesnością”, mówi Roman de la Calle, dyrektor Walenckiego Muzeum Ilustracji i Modernizmu, które zorganizowało prezentację. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: plakaty reklamowe, afisze teatralne, plakaty kampanii społecznych oraz prace promujące wydarzenia kulturalne (festiwale filmowe i muzyczne, imprezy miejskie). 

Wybór ram czasowych wystawy jest uzasadniony historią Hiszpanii, która miała bardzo istotny wpływ na rozwój i kondycję sztuki w tym kraju. „Do połowy lat siedemdziesiątych realia polityczne i społeczne Półwyspu bardzo się różniły od sytuacji w innych państwach, podobnie jak tradycja artystyczna (i, w konsekwencji, grafika)” – podkreślają w katalogu wystawy jej kuratorzy Carlos Pérez i Paco Bascuñán. „Nie jest przesadą stwierdzenie, że innowacyjne pomysły zawsze były hamowane przez ubóstwo kulturalne. Jeśli w latach trzydziestych grafika cieszyła się pewną renomą, od lat czterdziestych do końca lat sześćdziesiątych produkcja w tej dziedzinie była na słabym poziomie i powstawała w odosobnieniu od reszty świata. Dopiero na początku lat osiemdziesiątych sytuacja wróciła do normy, a hiszpańskie projektowanie graficzne mocno zarysowało się na arenie międzynarodowej. Wybór prac zaprezentowany na tej wystawie pozwala prześledzić ewolucję grafiki w Walencji od czasów rozkwitu do dziś. Tak więc, za pomocą tych stu plakatów, publiczność może zapoznać się z pracami projektantów, którzy byli bohaterami pierwszego odrodzenia kulturalnego, używającymi międzynarodowego języka wizualnego i biorącymi wielokrotnie udział w redefiniowaniu historii nowoczesnej grafiki.” 

Wystawę „Walencja w plakacie. 100 plakatów hiszpańskich” będzie można oglądać od 25 września do 31 października 2008 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Organizatorem wystawy jest Walenckie Muzeum Ilustracji i Modernizmu (MuVIM), które postanowiło przekazać prezentowane plakaty do kolekcji Muzeum w Wilanowie. 

Więcej informacji na temat wystawy znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Plakatu w Wilanowie (www.postermuseum.pl).

Informacje o firmie Konica Minolta
Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy Konica Minolta Holdings z siedzibą w Japonii. Konica Minolta dostarcza kompleksowe rozwiązania i usługi dla biznesu, usprawniające procesy związane z drukowaniem, kopiowaniem i archiwizacją dokumentów. 
Konica Minolta jest producentem i dostawcą urządzeń wielofunkcyjnych, kopiarek i drukarek laserowych oraz cyfrowych systemów produkcyjnych monochromatycznych i kolorowych. Konica Minolta stale powiększa swoją ofertę, koncentrując się na urządzeniach do druku w kolorze. 
Więcej informacji na temat firmy i jej produktów znajduje się na stronie internetowej www.konicaminolta.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »