Kultura, sztuka » Kultura

Plakaty z całego świata już w czerwcu w Warszawie!

Plakaty z całego świata już w czerwcu w Warszawie!
Zobacz więcej zdjęć »
W czerwcu rusza z impetem pokaz blisko 500 plakatów zakwalifikowanych do 24. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. To prestiżowy konkurs w dziedzinie projektowania graficznego prezentujący prace z całego świata, powstałe w latach 2012-2013.
W dniu 7 czerwca 2014 roku ogłoszony zostanie werdykt Międzynarodowego Jury. Wystawa będzie udostępniona publiczności do 14 września 2014 roku.

W galeriach Muzeum Plakatu w Wilanowie pokazywane będą prace profesjonalnych projektantów (kat. A), natomiast w Salonie Akademii ASP prace debiutantów (kat. B).

W założeniach konkursu, które są niezmienne od 1966 roku, MBP diagnozuje kondycję tej dziedziny twórczości. Impreza ma charakter prestiżowy i nobilitujący dla wszystkich uczestników. W jej historii przewinęło się przez nią wielu znaczących twórców, z których wielu stało się klasykami gatunku. „Międzynarodowe Biennale Plakatu było i pozostaje najważniejszym w świecie tego typu konkursem otwartym, konfrontującym tradycję «polskiej szkoły plakatu» z realizacjami obcymi" - mówi Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. „To jedyny w swoim rodzaju plastyczny leksykon wiedzy o świecie współczesnym w interpretacji grafików, którym nieobojętna jest percepcja obecnych w nim zjawisk i faktów. To najpoważniejsze forum wymiany idei artystycznych i eksperymentów natury estetycznej".

Tegoroczna edycja MBP zorganizowana została w nowej formule - po raz pierwszy plakaty rejestrowano online. Dzięki tej zmianie już w pierwszym etapie prace poddane były ocenie przez Międzynarodowe Jury, w składzie: Stephan Bundi, David Crowley, Kenya Hara, Jerzy Porębski, Silvia Sfligiotti i Jakub Hakobo Stępień. Członkowie jury ocenili w sumie 3814 plakatów. Do wystawy konkursowej zakwalifikowanych zostało 349 prac w kategorii A i 64 w kategorii B. W drugim etapie, podczas obrad w Warszawie, Międzynarodowe Jury w tym samym składzie, przyzna nagrody główne, w kategorii A - jeden Złoty, dwa Srebrne i trzy Brązowe Medale, a w kategorii B - tytuł „Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego".

Wystawom konkursowym towarzyszyć będą dwie inne, równie ważne dla Biennale: Laureatów poprzedniej edycji i Jurorów edycji obecnej. Pokazane na nich zostaną prace Tetsuro Minorikawa (Japonia) i Jianping He (Niemcy) oraz członków tegorocznego Jury: Stephana Bundi (Szwajcaria), Kenya Hara (Japonia) i Jakuba Stępnia Hakobo (Polska).

Muzeum Plakatu w Wilanowie od 1994 roku jest organizatorem konkursu. Przy obecnej edycji współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz po raz pierwszy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. Podczas organizowanych przez STGU Targów Wiedzy Graficznej, 7 i 8 czerwca 2014, odbędą się panele dyskusyjne dotyczące plakatu z udziałam jurorów i zaproszonych gości z Polski i zagranicy.

http://biennale.postermuseum.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »