Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

Planowanie wesela

Planowanie wesela
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli jak w przypadku wielu par przed Wami (a również i tych, które będą za Wami) podjęliście ten odważny, niełatwy i z pewnością bardzo wymagający krok wspólnego spędzenia życia, warto zaplanować idealny ślub i wesele, które zapamiętacie już na zawsze i do którego wracać będziecie z rozrzewnieniem.

W jaki sposób zorganizować wesele, by było ono magiczne i niepowtarzalne nie tylko dla Was, ale i dla Waszych gości? Wbrew pozorom to nie takie trudne!

Planowanie – metodą na sukces

 Choć wiele par uważa, że planowanie wesela nie ma najmniejszego sensu, ani też znaczenia, z doświadczenia wielu par oraz własnego wiemy, że są w błędzie. Spontaniczność jest mile widziana, jednak nie w tego typu uroczystościach. Dlaczego? Bo kiedy zaskoczy nas jakaś nieoczekiwana sytuacja możemy nagle wpaść w popłoch. To również istotne zwłaszcza w chwilach, gdy pojawiają się niechciani doradcy, którzy zaczynają wtrącać swoje niekoniecznie trafione uwagi. Właśnie dlatego warto wziąć byka za rogi i samemu zająć się organizacją wesela od a do zet.

Po co nam plan? Czyli „jakoś to będzie”

 Na pytanie po co komu planowanie wesela, najlepszą odpowiedzią jest stwierdzenie, że jest to niezbędny element, by uniknąć bylejakości. Ślub i wesele to jeden z najważniejszych w życiu każdego człowieka momentów, jeśli nie najważniejszy, podejdźmy więc do niego z równie wielką powagą, szacunkiem i radością. Tylko mając dobry plan cieszyć będziemy się udanym weselem, które da nam i gościom wspaniałe wspomnienia. Wymaga to jednak pewnej dyscypliny od organizatorów, a po części i wiedzy. Dlatego też podzielimy się z Wami naszym doświadczeniem i naszymi sposobami na to jak i co zaplanować.

 Organizacja krok po kroku

Budżet

Ustalenie budżetu powinno być jednym z pierwszych i głównych założeń jakie weźmiecie pod uwagę. Od tego jakimi środkami dysponujecie zależeć będzie mnóstwo czynników, poczynając od czasu trwania wesela, poprzez liczbę gości, czy miejsce wesela, na ozdobach i licznych detalach kończąc. Na tym etapie powinniście ustalić jakie są wasze możliwości co do sfinansowania wesela, a także jakie oczekiwania wobec imprezy. To czas, by podjąć decyzję, ilu gości chcecie widzieć na weselu, a zatem również i na konstruowanie wstępnej liści gości.

Termin ślubu

Planując ślub nie sposób nie zaplanować i jego daty. Tu pod uwagę należy wziąć termin, który będzie odpowiadał Wam, jak i Waszym najbliższym. Przede wszystkim weźcie pod uwagę rodziców, rodzeństwo, chrzestnych oraz świadków – to Wasi główni goście, dla których ten dzień jest równie lub nieomal równie ważny co dla Was. Termin Waszego ślubu musi być zgodny z datą uzgodnioną w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w kościele, dlatego też ustalając go zorientujcie się w wolnych terminach w restauracjach. Warto wiedzieć, iż niektóre restauracje mają zajęty grafik na więcej niż rok do przodu, warto więc wziąć ten element pod uwagę planując swój ślub.

Na tym etapie warto pomyśleć też o znalezieniu zespołu, który przygrywał będzie Wam podczas uroczystości lub DJ-a, który zadba o dobry klimat i nastrój. Podobne plany zróbcie w stosunku do fotografa. Ci najbardziej rozchwytywani mają rezerwacje nawet na kilkanaście miesięcy do przodu.

Formalności

Ślub to także mnóstwo formalności. Niezależnie od tego, czy brać będziecie ślub konkordatowy, czy wyłącznie cywilny, wizyta w USC jest niezbędna. Dlatego na kilka miesięcy przed planowanym terminem musicie odwiedzić urząd, by uzyskać stosowne do ślubu zaświadczenia. Jeśli chcecie, by Wasz ślub był kościelny, wówczas zobowiązani jesteście odbyć też wizytę na parafii, gdzie zostaniecie poinformowani o wszystkich niezbędnych formalnościach, a także odbędziecie odpowiedni kurs przedmałżeński.

Strój – suknia ślubna, garnitur, a może frak

Choć zwykle największą uwagę kieruje się na strój panny młodej, również i wygląd pana młodego nie może wzbudzać żadnych zastrzeżeń. Ważne jest zatem, by zarówno kobieta, jak i  mężczyzna posiadali idealne stroje, dopasowane wprost perfekcyjnie do siebie, jak i do ich osobowości. Zakupy garnituru, czy fraka, jak i sukni ślubnej rozpocząć warto znacznie wcześniej. Dobrym terminem jest około pół roku przed weselem, choć niektórzy preferują znacznie dłuższe okresy. Upatrzoną suknię, wymarzony garnitur koniecznie zarezerwuj w salonie, czy też udaj się do krawcowej, która uszyje je dla Ciebie. To także idealny moment na dobranie odpowiednich dodatków i gadżetów od butów zaczynając, na biżuterii, krawacie, czy muszniku kończąc.

Obrączki

W tym temacie istnieje ogromny wybór, uzależniony zarówno od możliwości finansowych, jak i indywidualnych upodobań. Tu możecie pozwolić sobie na bardzo szeroką dowolność, zarówno pod względem wzorów, a nawet kolorów, czy kształtów obrączek. Dlatego warto wybrać się odpowiednio wcześnie do jubilera, czy złotnika.

Inne istotne elementy

Przed ślubem pamiętajcie również o tym, by wybrać świadków, którzy w zależności od Waszych potrzeb będą Waszymi doradcami lub też ograniczycie ich rolę do złożenia stosownych podpisów.

Warto też odbyć wizyty u kosmetyczki, a także ustalić termin odwiedzin przed samym weselem. Kolejny krok, to przygotowanie i wysłanie zaproszeń ślubnych. Jeśli chcecie, by Wasi goście zjawili się na Waszym weselu uprzedźcie ich o nim odpowiednio wcześnie, by mieli możliwość zarezerwowania sobie czasu na przybycie.

Menu

Wybór restauracji, rezerwacja noclegów, czy wysyłka zaproszeń, to wciąż nie wszystkie elementy o które musicie zadbać. To wciąż za mało. Zadbajcie również o odpowiednie menu weselne. Wybierając je weźcie pod uwagę preferencje kulinarne Waszych gości, a także Wasze życzenia co do listy potraw. Ustalcie też kolejność podawania poszczególnych dań, jak i czas w którym pojawią się na stole.

Podobne działania warto ustalić w przypadku zespołu, który zagra na weselu. Tu niezbędne jest ustalenie utworów, które chcecie usłyszeć, jak i ich kolejności.

Kwiaty, makijaż, fryzura

Te trzy elementy to niezbędnik każdej Panny Młodej. Warto umówić się na próbną fryzurę, jak i próbny makijaż, by mieć pewność, że zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku trafimy w dziesiątkę. Wybierając bukiet ślubny pomyślcie o tym, jakie kwiaty najbardziej lubicie, jak będą komponować się one z suknią ślubną, etc. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

igalo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »