Dom » Budownictwo

Po prostu dobry design, czyli okna tarasowe z napędem

Po prostu dobry design, czyli okna tarasowe z napędem
Zobacz więcej zdjęć »
Podobno, gdyby wszystkie produkty były zaprojektowane zgodnie z dekalogiem dobrego designu Dietera Ramsa, świat byłby bliski ideału.

 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Podobno, gdyby wszystkie produkty były zaprojektowane zgodnie z dekalogiem dobrego designu Dietera Ramsa, świat byłby bliski ideału. Bo – zdaniem tego niemieckiego projektanta przemysłowego – design nie zaczyna się w warstwie wizualnej, ale w funkcjonalnej i kryje się w detalach, które zazwyczaj nie rzucają się w oczy. A to właśnie one sprawiają, że przedmioty, nawet tak duże jak okna tarasowe typu HS, stają się obiektami pożądania. Bo spełniają obietnice, dają poczucie komfortu, a przy tym są nienachalnie piękne i świetnie działają.

 

Duże okna tarasowe postrzegane są jako wyjątkowo „designerskie”, zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Prosta, elegancka forma doskonale dopasowuje się do wnętrza, a duże przeszklenia świetnie doświetlają przestrzeń mieszkalną – nic dziwnego, że z uwagi na wygląd duże okna tarasowe podnoszono-przesuwne są jednym z dwóch najmodniejszych obecnie trendów w budownictwie. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, to okna HS są doskonałym przykładem na to, że dobry design jest dyskretny i użyteczny – kryje się w detalach i przejawia się w komforcie użytkowania okien i ich sprawnym działaniu.

 

Dekalog dobrego designu Dietera Ramsa[1]:

1.      Dobry design jest innowacyjny.

2.      Dobry design sprawia, że produkt jest użyteczny.

3.      Dobry design sprawia, że produkt jest estetyczny.

4.      Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały.

5.      Dobry design jest dyskretny.

6.      Dobry design jest uczciwy.

7.      Dobry design jest trwały.

8.      Dobry design jest dopracowany w każdym szczególe.

9.      Dobry design jest przyjazny dla środowiska.

10.  Dobry design to… jak najmniej designu.

  

Dwa trendy w budownictwie

– Dwa najsilniej zarysowane obecnie trendy w budownictwie to moda na naprawdę duże przeszklenia, tworzące niemal szklane ściany, oraz koncepcja Smart Home, czyli wprowadzenie do wnętrz automatyki i rozwiązań opartych o Internet. Przykładem, który łączy te dwa trendy, są drzwi tarasowe typu HS z napędem. To naprawdę duże, nowoczesne okna, które mogą być sterowanie zdalnie – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska, firmy, która jest pionierem w zakresie rozwiązań do drzwi podnoszono-przesuwnych.

Zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi możliwe jest dzięki automatyzacji, czyli wyposażeniu ich w napęd. Dostępne jest wówczas sterowanie drzwiami za pomocą pilota (opcja standardowa) lub telefonu (opcja wymagająca podłączenia do modułu sterującego GU Controller IO). Możemy też czynić to za pomocą głosu (będąc w domu) lub aplikacji w telefonie (z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu). W tych przypadkach niezbędne jest połączenie napędu z modułem GU Controller IO oraz z centralą zarządzającą inteligentnym domem, np. TaHoma Premium oraz – do sterowania głosowego, by napęd był kompatybilny z głośnikiem Google Home.

W ofercie G-U Polska znajdują się dwa typy napędów do drzwi tarasowych typu HS, które uwzględniają różne potrzeby estetyczne użytkowników. Napęd HS Master jest napędem nawierzchniowym, montowanym na ramie, świetnie wpisującym się w styl loftowo-industrialny. Z kolei HS ePOWER to napęd całkowicie ukryty w ramie skrzydła drzwi tarasowych, praktycznie niewidoczny dla osoby postronnej, idealnie spełniający 10. postulat dekalogu dobrego designu Ramsa – „jak najmniej designu”, czyli „im mniej, tym lepiej”.

 

Budownictwo bez barier i kontrola rodzicielska w praktyce

Chociaż termin „budownictwo bez barier” kojarzy nam się z podjazdami i likwidacją wysokich krawężników, tak naprawdę oznacza o wiele więcej i dotyczy również wnętrz naszych domów oraz okien i drzwi. Idea ta uwzględnia bowiem także fakt, że europejskie społeczeństwo się starzeje i zmniejszenie sprawności ruchowej jest naturalną konsekwencją tego procesu. Dlatego budując dziś, powinniśmy nie tylko myśleć o mniej sprawnych użytkownikach, korzystających obecnie np. z drzwi tarasowych, ale i o sobie w przyszłości, kiedy przekroczenie progu w drzwiach na taras lub balkon może być przeszkodą.

Rozwiązania uwzględniające wymagania budownictwa bez barier wpisują się w idee dekalogu dobrego designu, przede wszystkim pod względem użyteczności. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia również użytkowanie dużych okien tarasowych, które są masywne, więc ich obsługa mogłaby być trudniejsza dla mniej sprawnych lub słabszych domowników, nie musi stanowić dla tych osób bariery.

– Tworząc rozwiązania do drzwi tarasowych, uwzględniamy również potrzeby budownictwa bez barier. Między innymi dlatego drzwi tarasowe HS mogą mieć próg zlicowany z podłogą, który sprawia, że przejście z mieszkania na taras nie wymaga przekraczania żadnej przeszkody – łatwiej przez nie przejechać wózkiem, zniwelowane jest też ryzyko potknięcia się biegających dzieci. Zainstalowanie napędu dodatkowo ułatwia oczywiście otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych. Osoby słabsze i mniej sprawne, a także dzieci, z łatwością obsłużą drzwi za pomocą pilota, nawet jeśli nie sięgają do klamki. Tu jedna mała uwaga – drzwi tarasowe z napędem HS ePOWER w standardzie nie mają klasycznej klamki, lecz panel dotykowy z opcją blokady rodzicielskiej – podkreśla Szymon Krauze z G-U Polska.

Po wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy na panelu dotykowym drzwi HS z takim napędem uruchamia się blokada rodzicielska, dzieci nie mogą więc, także za pomocą pilota, otworzyć samodzielnie drzwi tarasowych. Jeśli drzwi tarasowe HS zostały wyposażone w rozwiązania pozwalające na ich zdalne sterowanie, rodzic na zainstalowanej w telefonie aplikacji może dodatkowo w każdej chwili sprawdzić, czy są one otwarte czy zamknięte. I oczywiście przy pomocy tej samej aplikacji otworzyć je lub zamknąć, jeśli uzna to za konieczne. Zautomatyzowane drzwi tarasowe typu HS można otworzyć nie tylko przy pomocy: pilota, telefonu, czy głosu, ale również czytnika linii papilarnych. Te rozwiązania faktycznie niwelują bariery, rzeczywiście otwierając osobom mniej sprawnym ruchowo oraz słabszym drogę z domu na taras.

Dyskretne wsparcie antywłamaniowe

Design niewidoczny dla postronnych może czasami kryć prawdziwe funkcjonalne niespodzianki, które mogą ułatwić, albo… utrudnić życie. W tym drugim przypadku chodzi o rozwiązania, które zabezpieczają przedmioty przed niepowołanym użytkowaniem, czyli np. – w przypadku drzwi tarasowych – przed włamaniem.

Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy staramy się żyć przy otwartych oknach, dobrze jest mieć możliwość ich zdalnego zamknięcia, jeśli zapomnimy to zrobić, wychodząc z domu, np. do pracy. Niestety otwarte okno to pierwsza okazja, jakiej poszukują złodzieje. Dlatego warto posiadać narzędzia, które mogą im skutecznie utrudnić dostęp do domu. Oprócz możliwości sprawdzenia, czy drzwi tarasowe są zamknięte (i opcji ich zdalnego zamknięcia), elementami, które zapewniają bezpieczeństwo, są: klasa antywłamaniowa okuć i szyb, dodatkowe rozwiązania antywłamaniowe (np. więcej punktów ryglujących), możliwość podpięcia drzwi HS do systemu alarmowego.

– Coraz częściej wykorzystywane są też nowoczesne rozwiązania, jak np. biometryczna kontrola dostępu. Częściej stosowana przy drzwiach wejściowych, sprawdzi się również jako dodatkowe zabezpieczenie przed dostępem osób niepowołanych przez drzwi tarasowe. Ten system, instalowany po zewnętrznej stronie drzwi tarasowych, otwiera je tylko użytkownikom, których opuszki palców zostały zakodowane (pamięć pozwala na zakodowanie 150 opuszków) – aby dostać się do środka, wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik. Dla bezpieczeństwa czytnik skanuje tylko wybrane punkty z opuszka palca, a nie wszystkie linie papilarne – tłumaczy Piotr Kosmowski, Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska.

Kwestia bezpieczeństwa to jednak nie tylko zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem, ale przede wszystkim rozwiązania zaprojektowane w najmniejszym detalu tak, aby zapewnić komfort w codziennym użytkowaniu. Ekspert G-U Polska jako przykład podaje funkcję Push & Go, opcję dodatkową do drzwi tarasowych HS wyposażonych w napęd HS Master lub HS ePOWER. Praktycznie niewidoczna, daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Kiedy użytkownik uruchomi skrzydło, poprzez naciśnięcie klamki lub po prostu pchnięcie skrzydła, napęd wprawi je w ruch, jednak przed osiągnięciem pozycji krańcowej zatrzyma je tak, aby nie zamknęło się, pozwalając domownikom bezpiecznie powrócić do domu.

Dzięki zastosowaniu napędu w drzwiach tarasowych typu HS ograniczamy także ryzyko uszkodzenia przedmiotów, które znajdą się na drodze skrzydła drzwi tarasowych. Napęd HS Master wyczuwa opór o sile 150 N, a napęd HS ePOWER – 67 N: po wykryciu przeszkody napęd cofa się o 10 cm, w zależności od kierunku ruchu skrzydła.

 

Wygoda i więcej światła i powietrza

Jednak chyba największą zaletą nowoczesnych drzwi tarasowych typu HS z napędem jest możliwość zdalnego sterowania. Wyobraźmy sobie słoneczny sobotni poranek, kiedy budzimy się rano przy śpiewie ptaków. Nigdzie się nie spieszymy, nawet psa możemy wypuścić do ogrodu, po prostu dotykając odpowiedniej ikony na smartfonie. Drzwi tarasowe same się otworzą, a pupil z radością sam wyprowadzi się do ogrodu. Świeże powietrze wypełni cały salon, do którego przejdziemy, kiedy będziemy gotowi. W końcu to weekend. Czas relaksu.

 

Drzwi tarasowe HS – jak to działa?

Drzwi tarasowe HS (system podnoszono-przesuwny) składają się z części stałej (nieruchomej) oraz części mobilnej, która – podniesiona podczas otwierania, jest przesuwana wzdłuż prowadnicy biegnącej równolegle do stałego elementu okna. Z tego powodu oba skrzydła są przesunięte względem siebie, aby po otwarciu skrzydło ruchome idealnie wypełniło „uskok” przy skrzydle stałym, nie zabierając tym samym dodatkowej powierzchni w salonie. Istnieje możliwość różnej konfiguracji skrzydeł (zgodnie ze schematami A, D, C, E, F, K lub L), jednak zasada działania pozostaje taka sama. Konstrukcja umożliwia instalację przeszkleń do 3300 mm szerokości skrzydła, a także przeszkleń narożnych (z ruchomym słupkiem).

 

Zobacz więcej:

→ Możliwości zautomatyzowanych drzwi tarasowych HS:

https://www.youtube.com/watch?v=rn_vRn74Ibc

→ Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu:

https://www.youtube.com/watch?v=wMlTy7Oupyg

→ Otwieranie i zamykanie drzwi przy użyciu pilota:

https://www.youtube.com/watch?v=VG8Tgj0fL5I



[1] https://www.vitsoe.com/rw/about/good-design



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »